Lůžka ve Zlínském kraji jsou na kritické hranici Česko je na tom 10x hůře než Německo

Za pátek přibylo v Česku 14 920 pozitivních lidí s nemocí covid-19. Oproti čtvrtku se jedná o zhruba třítisícový nárůst. Například Německo má za dva týdny v přepočtu téměř desetkrát méně případů než ČR. Události dnešního dne jsme sledovali online.

Ilustrační foto
doporučujeme

21:51 - Mimořádné zasedání krizového štábu Zlínského kraje dnes odpoledne řešilo zhoršující se epidemickou situaci a kritický stav v nemocnicích. Ve všech nemocnicích v kraji jsou lůžkové kapacity na jednotkách intenzivní péče na kritické hranici. K vyhlášení stavu hromadného postižení osob zatím nemocnice nepřistoupily, sdělila dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Soňa Ličková.

21:47 - Tři norští zdravotníci, kteří se nedávno nechali očkovat vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, jsou hospitalizováni kvůli krvácení, krevním sraženinám a nízkému počtu krevních destiček, informovala dnes agentura Reuters. Norský institut veřejného zdraví podle agentury AFP uvedl, že souvislost aktuálního stavu těchto tří pacientů s vakcínou zatím nebyla prokázána, situaci ale označil za vážnou.

20:34 - Maďarsko a Polsko zažívají prudký růst počtu nakažených koronavirem a pod čím dál větším tlakem jsou i tamní nemocnice. V Maďarsku mělo za posledních 24 hodin na virus SARS-CoV-2 pozitivní test 9444 lidí, což je vůbec nejvyšší bilance od začátku pandemie. V Polsku za uplynulý den přibylo 21.049 případů nákazy, nejvíce od listopadu.

19:48 - Tunisko dnes zahájilo očkování proti covidu-19 poté, co tento týden do země dorazilo prvních 30.000 dávek ruské vakcíny Sputnik V. Jako první jsou na řadě zdravotníci, v polní nemocnici v metropoli Tunisu dopoledne dostalo injekci asi 300 lékařů a sester, napsala agentura AFP. Tunisko začalo s vakcinací se zpožděním jako poslední ze zemí severní Afriky, zrychlení si ale slibuje od dodávky dalších vakcín v rámci programu COVAX, který zaručuje dodávky očkovacích preparátů chudším zemím.

19:15 - Na Vysočině prokázaly testy covid-19 v posledních 24 hodinách u 682 lidí, proti pátku byl denní počet nově nakažených vyšší o 45. Podle údajů krajských hygieniků zveřejněných k 18:15 dnes zemřeli tři nakažení obyvatelé tohoto kraje, během pátku bylo úmrtí devět.

18:29 - Generální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes označil epidemickou situaci v Brazílii za silně znepokojující. V zemi dochází kapacita lůžek intenzivní péče a úřady třetí den po sobě ohlásily více než 2000 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19.

18:06 - Silniční provoz do Krkonoš a Orlických hor na území Královéhradeckého kraje byl dnes minimální. Policie opět o víkendu zesílila kontroly horských středisek a příjezdových cest. ČTK to řekla policejní mluvčí Magdalena Vlčková. Omezení volného pohybu lidí platí kvůli špatné epidemické situaci od 1. března, okres Trutnov je zavřený od 12. února.

17:32 - Hvězdný italský motocyklový závodník Valentino Rossi se nechal v Kataru během testů na novou sezonu mistrovství světa očkovat proti covidu-19 a hledí tak o něco optimističtěji do budoucnosti. "Je fajn vidět světlo na konci tunelu," řekl dvaačtyřicetiletý jezdec.

16:27 - V nemocnicích Zlínského kraje mírně ubylo pacientů s koronavirem, dnes jich tam leží 252, v pátek jich bylo 266. Minulou sobotu bylo v krajských nemocnicích 247 covidových pacientů. Oproti pátku však dnes přibyl jeden pacient na lůžkách intenzivní péče, leží na nich 64 lidí, z toho 49 pacientů je na umělé plicní ventilaci. Nejvíce covid pozitivních pacientů leží ve zlínské nemocnici, 113. ČTK to dnes řekl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

16:04 - Kvůli zhruba hodinovému výpadku dodávky kyslíku zemřelo v jordánské nemocnici u Ammánu na jednotce intenzivní péče nejméně sedm pacientů s covidem-19. Dnes o tom podle agentury AP informoval jordánský ministr zdravotnictví, který zároveň oznámil, že za případ přijímá plnou odpovědnost a že předal předsedovi vlády rezignaci.

15:57 - Do Česka dorazil druhý milion testů na covid-19 určených pro školy. Hasiči je převezou z letiště v pražské Ruzyni do skladu ve Svojšicích, s distribucí se počítá, až bude návrat dětí do škol aktuální. Nyní se kvůli opatřením proti šíření epidemie žáci a studenti učí z domu. O dnešním převozu testů informovala ČTK tisková mluvčí hasičů Jana Urbancová.

14:58 - Výdaje na dávky v hmotné nouzi i počet příjemců loni vzrostly. I přes koronavirovou epidemii a krizi byly ale vyplacená suma a množství těch, kteří peníze od státu dostávali, za posledních devět let druhé nejnižší. Úřady práce lidem v tísni v minulém roce vyplatily 4,79 miliardy korun, tedy meziročně zhruba o devět procent víc. V prosinci dávky dostalo 106.200 osob. Meziročně jich přibylo asi o 12 procent. Vyplývá to ze zpráv o vyplacených dávkách s údaji od roku 2012, které zveřejnilo ministerstvo práce.

14:25 - Nemocnice kvůli omezení běžně poskytované péče prodělávají 3,2 miliardy korun měsíčně, výkonnost jim poklesla na začátku letošního roku asi o pětinu. Situaci má stejně jako loni narovnat kompenzační vyhláška, která úhrady od zdravotních pojišťoven za péči upraví. Vyplývá to z návrhu zákona o kompenzacích, který připravilo ministerstvo zdravotnictví. Vyhláška má také umožnit zdravotnickým zařízením mimo nemocnice vyplatit zaměstnancům odměny za další vlnu pandemie.

13:49 - Dodávky vakcín proti covidu by měly být v Evropské unii do proočkování 70 procent dospělého obyvatelstva distribuovány přísně podle počtu obyvatel jednotlivých zemí. Žádá o to premiér Andrej Babiš (ANO). ČTK to řekl v souvislosti s dnes zveřejněným dopisem pěti premiérů členských zemí EU, který je adresován šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové a předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Vedle Babiše ho podepsali předsedové vlád Rakouska, Slovinska, Bulharska a Lotyšska.

13:11 - V Moravskoslezském kraji přibylo v pátek 1030 potvrzených případů nákazy koronavirem. Bylo to o 83 více než ve čtvrtek a o 205 nakažených více než minulý pátek. Vyplývá to z údajů takzvané Chytré karantény, které zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

12:37 - Testy v Libereckém kraji odhalily v pátek koronavirus u rekordních 962 lidí. Je to nejvyšší počet nakažených v kraji za jediný den od začátku pandemie. Před týdnem přibylo za pátek 745 nově potvrzených případů. Podle údajů, které dnes ráno aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví (MZCR), je v kraji nejhorší situace na Jablonecku, kde za poslední týden potvrdily laboratoře nákazu u 1068 lidí.

12:08 - Česká republika má za uplynulých 14 dní přes 156.000 nových případů nákazy novým typem koronaviru. Je to 1393 případů na 100.000 obyvatel, a ČR je tak ve srovnání s okolními zeměmi výrazně na prvním místě. Například Německo má za dva týdny v přepočtu téměř desetkrát méně případů než ČR.

11:43 - Basketbalisté Nymburka mají nakažené koronavirem a dnešní ligový zápas 5. kola nadstavbové části NBL s USK Praha museli odložit. V ohrožení je kvůli možné karanténě i jejich další start v Lize mistrů, kde mají v úterý nastoupit na hřišti španělské Zaragozy.

10:51 - Česká obchodní inspekce (ČOI) toleruje prodej nelegálních respirátorů s označením KN95 a N95, kterým na rozdíl o respirátorů třídy FFP2 chybí certifikace podle evropské normy. Tvrdí to Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Mluvčí ČOI Jiří Fröhlich v reakci ČTK sdělil, že technické normy v českém právním řádu nemají samy o sobě obecnou závaznost a označení N95 nebo KN95 na respirátoru neznamená nic zavrženíhodného.

10:34 - Testy odhalily v Praze za pátek 1407 nových případů nemoci covid-19. Bylo to o téměř 290 více než ve čtvrtek, ale o 54 méně než před týdnem. Počet aplikovaných dávek očkování se v metropoli blíží 200.000, vyplývá ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

10:07 - Evropská unie by měla co nejdříve uspořádat summit o přidělování vakcín, tak aby všechny členské státy EU byly schopné dosáhnout ve druhém čtvrtletí svých očkovacích cílů. V dnes zveřejněném dopise to podle agentury APA napsalo pět premiérů členských zemí EU včetně předsedy české vlády Andreje Babiše a rakouského kancléře Sebastiana Kurze. Kurz už v pátek na narychlo svolané tiskové konferenci uvedl, že vakcíny proti covidu-19 nejsou v EU rozdělované spravedlivě podle počtu obyvatel jednotlivých států, jak se členové bloku původně dohodli.

9:46 - V Pardubickém kraji v pátek stoupl počet nakažených koronavirem o 1151. Minulý pátek bylo 755 nakažených a předminulý jich bylo 867. Od počátku pandemie se prokazatelně nakazilo 78.595 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

9:31 - V Plzeňském kraji přibylo v pátek 1069 nových případů nákazy koronavirem. Proti minulému pátku je to o 177 méně. Nejvíce zasaženým okresem je nyní Klatovsko. V kraji je aktuálně nemocných 4996 lidí, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

9:02 - Ve Středočeském kraji v pátek přibylo 2423 nakažených covidem-19. Je to o 729 případů více než ve čtvrtek a o 263 více než ve stejný den před týdnem, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

8:54 - Ve Zlínském kraji přibylo za pátek 547 případů nákazy koronavirem. Je to o 186 více než ve čtvrtek a o 241 více než minulý pátek. Jde také o nejvyšší denní přírůstek nakažených od 13. ledna, kdy bylo v kraji 593 nově nakažených, vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví.

8:39 - Od začátku epidemie nemoci covid-19 zemřelo v Česku přes 23.000 lidí s prokázaným koronavirem. Téměř polovina úmrtí připadá na letošní rok. Posledních 1000 zemřelých přibylo za šest dní. Počet nově prokázaných případů nemoci v pátek vzrostl o 14.920, což bylo o 1750 více než před týdnem. Tento týden to bylo poprvé, kdy denní počet nově nakažených v mezitýdenním srovnání stoupl. Reprodukční číslo v pátek vzrostlo z 0,91 na 0,94. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

8:05 - V Německu se oproti minulému týdnu zvýšil denní přírůstek počtu nově nakažených koronavirem SARS-CoV-2. Zdravotní úřady ohlásily 12.674 případů koronaviru prokázaných za uplynulý den. S nemocí covid-19 zemřelo dalších 239 pacientů. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Minulou sobotu přibylo 9557 nových infekcí a 300 úmrtí pacientů s covidem-19.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za sobotu přibylo pouhých 74 nakažených

13.06.2021 08:58 V sobotu testy v Česku odhalily 74 případů koronaviru, za tento den v týdnu nejméně od loňského 11.…

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

12.06.2021 21:59 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Při očkovacím maratonu se ve středních Čechách naočkovalo 5535 lidí

12.06.2021 20:28 Při očkovacím maratonu se ve Středočeském kraji naočkovalo vakcínou proti covidu-19 5535 lidí. Akce…

Pacienti s migrénou jsou v práci často za simulanty. Jsou přitom…

12.06.2021 13:30 Většina pacientů, které sužuje migréna, přicházejí o svoji práci. Třetina zaměstnavatelů totiž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama