Ve středu přibylo 9446 nakažených, téměř stejně jako v 8x větším Německu

Index protiepidemického systému (PES), který ukazuje vývoj epidemie koronaviru v Česku, je k dnešku na 71 bodech. Na této úrovni je pátý den v řadě. V pondělí navíc přibylo 9446 nakažených koronavirem.

Koronavirus SARS-CoV-2, foto: Martin Sanchez

22:05 - Poslanecká sněmovna dnes několik hodin jednala o prodloužení nouzového stavu. Dlouhodobě se proti němu stavěla část opozice a nově i KSČM, což zkomplikovalo pozici vlády, která požadovala jeho prodloužení o měsíc. Lidovecký poslanec Stanislav Juránek navrhl kvůli solidaritě s kraji a hejtmany prodloužení nouzového stavu o dva týdny do 28. února. Sněmovna ale ani jeden z návrhů neschválila, nouzový stav tedy končí v neděli 14. února.

21:29 - Sněmovna by podle KSČM měla vládu přimět k opatřením mimo nouzový stav, která se dosud odkládala. Měla by ji donutit k tomu, aby aktualizovala pandemický plán, předložila zákon o bezpečnosti a zajistila kontrolu protiepidemických opatření. V rozpravě to dnes řekl předseda komunistů Vojtěch Filip. Podle něj vláda tyto kroky není ochotna učinit dobrovolně, a proto k nim musí být přinucena tím, že dolní komora neschválí prodloužení nouzového stavu.

20:43 - S uvolněním opatření bez nouzového stavu se epidemická situace zhorší do dvou týdnů v celém Česku a dopadne na nemocnice, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Bez stavu nouze se podle něho otevřou obchody a služby, muzea a galerie a možná i bazény a posilovny. Nebude omezeno shromažďování lidí, uvedl ministr.

19:35 - Ruský prezident Vladimir Putin podle listu Kommersant dnes uvedl, že si nehodlá "hrát na opičku" a nechat se očkovat proti covidu-19 před zraky kamer. Putin v besedě s hlavními představiteli ruských médií vysvětlil, že má očkovací plán, který zahrnuje vakcinaci proti chřipce a pneumokoku, a proto musí být termín očkování proti covidu-19 stanoven s rozmyslem.

18:07 - V pondělí začnou v Jihomoravském kraji fungovat další očkovací místa, a to v Blansku, Hodoníně, Ivančicích, Kyjově a ve Znojmě. Od 22. února se připojí i Břeclav. Zprvu zvládnou kvůli nízkému množství vakcín očkovat 50 lidí denně, novinářům to dnes po zasedání krizového štábu sdělil krajský koordinátor očkování Lukáš Homola.

17:10 - Německo zřejmě označí příhraniční regiony v České republice jako oblasti s vysokým výskytem koronavirových mutací. Dnes to řekl listu Süddeutsche Zeitung německý ministr vnitra Horst Seehofer s tím, že to umožní obnovení hraničních kontrol. O přísnější hodnocení Česka a také rakouské spolkové země Tyrolsko požádalo Sasko s Bavorskem.

16:54 - V Itálii příští týden s velkým zpožděním začne lyžařská sezona a jako první se v pondělí otevřou alpská střediska v regionech Lombardie, Piemont a Benátsko jako jsou Livigno, Bormio či Cortina d'Ampezzo. Kapacita vleků a lanovek ale bude omezená na 30 procent.

16:07 - Hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS) je pro prodloužení nouzového stavu do vyjasnění dalšího postupu bez něj. Nechce období právní nejistoty, řekl to na dotaz ČTK. Schrek je jedním z hejtmanů za občanské demokraty, kteří dnes vyzvali koaliční i opoziční poslance, aby se pokusili najít řešení při jednání o nouzovém stavu.

15:36 - V nemocnicích Pardubického kraje se opět zvyšuje počet pacientů s nemocí covid-19. Minulý týden přitom hospitalizovaných mírně ubylo. Roste i počet pacientů s jinými chorobami. "Pro srovnání minulou středu bylo hospitalizováno 263 pacientů s covid-19, ve středu už to bylo 322. Dlouhodobě se v počtu přes 50 drží pacienti, kteří vyžadují intenzivní péči," uvedla mluvčí nemocnic Kateřina Semrádová. Laboratoře již také potvrdily výskyt britské mutace koronaviru.

15:07 - Vojenská policie je připravena v případě potřeby na pomoc policii při hlídání tří uzavřených okresů poslat několik desítek lidí. Vyslání vojenských policistů by musela schválit vláda. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

14:51 - Přísnými opatřeními i peněžními a dalšími dárky se snaží čínské úřady přesvědčit pracující a studenty ve velkých městech, aby se nevydávali do svých rodných obcí na oslavu lunárního Nového roku, který letos připadá na 12. února. Důvodem jsou obavy, že by se v Číně mohl znovu začít šířit koronavirus, který se v nejlidnatější zemi světa podařilo téměř úplně potlačit, píše agentura AFP.

14:08 - V Irsku budou přísná opatření proti šíření koronaviru platit přinejmenším do Velikonoc. Stanici RTÉ to dnes řekl premiér Micheál Martin. Irsko se potýká se třetí vlnou epidemie covidu-19, kterou se snaží brzdit třetí plošnou uzávěrou.

13:51 - Hejtmani za ODS žádají koaliční i opoziční poslance, aby se pokusili najít řešení při jednání o nouzovém stavu. Jeho zrušení by podle hejtmanů přeneslo větší legislativní odpovědnost na kraje. Prohlášení podepsali hejtmani Jihočeského, Plzeňského, Královéhradeckého kraje a Vysočiny. Novinářům jej poslala Hana Brožková z odboru kanceláře jihočeského hejtmana Martina Kuby.

13:31 - Instagram zrušil účet Roberta F. Kennedyho mladšího za jeho kritiku vakcín proti covidu-19. Oznámila to společnost Facebook, jíž instagram patří. Kennedy je syn bývalého senátora a ministra spravedlnosti Roberta F. Kennedyho, který byl zavražděn v roce 1968, pět let po atentátu na svého bratra a někdejšího prezidenta Johna F. Kennedyho.

12:43 - Izraelská vláda se snaží urychlit zpomalující se tempo očkování plánem, podle něhož by měli jednodušší přístup do restaurací, hotelů či posiloven nebo na kulturní akce očkovaní lidé. Informoval o tom dnes zpravodajský server The Times of Israel. Otevřít posilovny či muzea navrhuje ministerstvo zdravotnictví od 23. února, restaurace pak začátkem března.

12:27 - Vedoucí úřadu vlády Tünde Bartha má koronavirus, s nemocí covid-19 se léčí třetím dnem. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. Někteří blízcí spolupracovníci premiéra Andreje Babiše (ANO) jsou v karanténě a čekají na testy. Premiér do karantény nemusí, protože byl už naočkován oběma dávkami vakcíny proti nemoci.

11:57 - Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která sleduje vakcinaci v zemích Evropské unie a vedlejší účinky očkovacích látek, ve zprávě z 29. ledna uvedla, že dosavadní hlášené případy úmrtí po podání vakcíny firem Pfizer a BioNTech nesouvisejí s očkovací látkou. Vakcínou americko-německého konsorcia se začalo ve většině zemí EU včetně Česka očkovat 27. prosince. Při hodnocení brali odborníci unijní agentury v potaz "přítomnost dalších zdravotních problémů a úmrtnost v dané věkové skupině v běžné populaci". "Případy nevyvolávají obavy z bezpečnosti (vakcíny)," uvedla EMA.

11:29 - Situace v sokolovské nemocnici je kvůli šíření covidu-19 kritická, chybějí lůžka, pacienty je nutné selektovat a nelze všem poskytnout potřebné přístroje. České televizi to dnes řekl primář interního a covidového oddělení Nemocnice Sokolov Martin Straka. Uzavření Sokolovska a Chebska vnímá jako gesto, že si vláda konečně uvědomila vážnost situace. Opatření ale podle něj měla přijít mnohem dřív, navíc podobně kritický stav může být zanedlouho v jiných regionech.

11:19 - Očkování proti koronaviru v Jihočeském kraji zatím podstoupilo přibližně 25.000 lidí. Podle hejtmana Martina Kuby (ODS) je ohrožen předpoklad, podle kterého by do konce června mělo vakcínu dostat 70 procent dospělé populace. Důvodem je stále se snižující počet dávek na očkování, které krajům distribuuje stát. Kuba to dnes řekl novinářům před zasedáním jihočeského zastupitelstva.

11:01 - Přísnější opatření v okresech Cheb a Sokolov měla podle místostarosty Chebu Jiřího Černého (VPM) přijít dřív. Situace na Chebsku je podle něj špatná delší dobu. Pokud jde o to, jak se budou nařízená opatření kontrolovat a vymáhat, ale město čeká na upřesnění, stejně jako u způsobu případné distribuce ochranných prostředků lidem, řekl dnes ČTK Černý.

10:47 - Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes ve Sněmovně potvrdil, že menšinová vláda ANO a ČSSD nemá v dolní komoře hlasy pro další prodloužení nouzového stavu v souvislosti s epidemií koronaviru. Opozici požádal o jednání. Kvůli schůzce předsedů sněmovních stran byla vyhlášena hodinová přestávka. Následně byla prodloužena o další hodinu. Poslanci by se měli opět sejít v 11:10.

10:20 - Německo zruší karanténní opatření ihned, jakmile již nebudou potřebná. V dnešním projevu v německém parlamentu to prohlásila kancléřka Angela Merkelová. Opět varovala před nakažlivějšími mutacemi koronaviru a slíbila, že do léta bude mít každý obyvatel Německa možnost nechat se naočkovat proti nemoci covid-19.

10:12 - Starosta Trutnova Ivan Adamec (ODS) považuje nařízení vlády o omezení pohybu v okrese za zbytečné, nekoncepční a vymahatelnost nařízení bude komplikovaná. Vláda by měla spíše v postižených okresech urychlit vakcinaci, řekl dnes ČTK. Vláda omezila kvůli šíření covidu-19 pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov s účinností od půlnoci na pátek do konce nouzového stavu. Pokud ho Sněmovna neprodlouží, bude končit už v neděli 14. února.

9:32 - Pokud nebude i po 14. únoru pokračovat nouzový stav, do dvou týdnů by mohla být situace ve většině nemocnic v Česku stejně závažná jako nyní v chebské nemocnici. Novinářům to před dnešním hlasováním Sněmovny o žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Od pondělí by to znamenalo otevření obchodů, služeb či nemožnost omezovat shromažďování lidí. Blatný věří tomu, že se kabinetu podaří najít shodu s opozicí.

9:24 - Vláda omezila kvůli šíření covidu-19 pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov. Lidé, kteří tam bydlí, nebudou moci až na výjimky okres opouštět, jiní do něj nebudou moci, řekl dnes po mimořádném jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Opatření bude platit od půlnoci na pátek do konce nouzového stavu. Pokud ho Sněmovna neprodlouží, bude končit v neděli 14. února. Vláda by v tom případě většinu opatření převedla pod zákon o ochraně veřejného zdraví, to by ale podle Blatného bylo možné pouze omezeně.

9:01 - Bavorský premiér Markus Söder nevyloučil možnost uzavření hranice s Českem, pokud neprodlouží nouzová opatření zavedená kvůli koronaviru. Söder to řekl dnes večer v televizi ZDF s tím, že pak by musela být Česká republika považována za oblast s výskytem mutací.

8:38 - Denní nárůst potvrzených případů koronaviru v Praze se po dvou dnech vrátil pod 1000. Laboratoře ve středu odhalily 977 pozitivních testů, zhruba stejně jako minulý týden. Aktuálně je v hlavním městě 10.973 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Praha patří k regionům, které jsou nyní nákazou zasaženy méně. Na 100.000 obyvatel zde za posledních sedm dní připadá 386 nových případů. V nejzasaženějším Sokolovsku je to téměř 1184 případů.

8:25 - V Německu za středu přibylo 10.237 nově nakažených koronavirem, což je o skoro 4000 méně než před týdnem. Dnes o tom informoval Institut Roberta Kocha (RKI). Také počet zemřelých za posledních 24 hodin je nižší než před týdnem.

8:10 - Ministerstvo zpětně upravilo některá data. Zatímco podle středečních ranních informací průměrný počet nakažených klesl, z dnešních údajů naopak vyplývá, že už osm dní v řadě roste. Aktuálně tak v Česku připadá za uplynulých 14 dní na 100.000 obyvatel 936 případů nákazy covidem-19.

Sněmovna pravděpodobně opět vydá expremiéra Andreje Babiše k trestnímu…

18.01.2022 22:09 Sněmovna pravděpodobně opět vydá bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v…

Hlůšková je stále v Pákistánu, dosud nedostala výjezdní víza

18.01.2022 15:15 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci dopis s omluvou za výroky…

18.01.2022 13:34 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci…

Omikron zasáhl Česko. V pondělí přibylo 20.270 nakažených

18.01.2022 10:00 Denní počet nových případů koronaviru v pondělí skokově vzrostl, testy odhalily 20.270 nakažených,…

Jedna z největších záhad dosud nerozluštěna. Co se stalo na lodi Mary…

17.01.2022 09:24 Píše se rok 1869 a v newyorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší…

V úterý přibylo rekordních 28.469 případů covidu, o 16.000 víc než před…

19.01.2022 08:42 Aktualizováno Epidemie koronaviru v Česku dál sílí, v úterý přibylo nejvíc potvrzených případů covidu za dobu…

Zaměstnavatelé nahlásili za pondělí 4509 pozitivních samotestů

18.01.2022 13:54 Aktualizováno Za pondělí zaměstnavatelé nahlásili 4509 pozitivních samotestů na covid-19 svých pracovníků. Na…

Očkování dětí od pěti do 11 let je pomalejší než u dětí do 15 let

18.01.2022 11:15 Očkování proti covidu-19 je u dětí ve věku od pěti do 11 let zatím výrazně pomalejší, než bylo za…

Ke koronaviru bychom měli přistupovat jako k chřipkové epidemii, tvrdí…

18.01.2022 10:22 Vláda by měla zrušit plošné testování ve školách i na pracovištích a přistupovat ke koronaviru…

Omikron naplno zasáhl Česko. Přibylo přes 20 tisíc nakažených

18.01.2022 10:00 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v pondělí skokově vzrostl, testy odhalily 20.270 nakažených,…

Hygienici končí s plošným trasováním. Přednost dostanou mladiství a senioři

17.01.2022 18:25 Aktualizováno Hygienici budou přednostně trasovat nakažené koronavirem do 18 let a nad 65 let a pracující v…

Chřipka je zatím v Česku ojedinělá, jasno o epidemii bude za dva týdny

17.01.2022 18:05 Chřipka se zatím v ČR vyskytuje jen ojediněle. Jasněji o případné letošní chřipkové epidemii by…

Pracovní karanténu u kritické infrastruktury chtějí kraje řešit s vládou

17.01.2022 16:56 Aktualizováno Někteří hejtmani by rádi rozšířili seznam profesí, pro které se může v případě výrazného zesílení…

Omikron v Česku dominuje. Tvoří 80 procent nových případů

17.01.2022 16:46 Varianta koronaviru omikron tvoří podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Česku 80 procent nových…

V Česku podle Rakušana zatím nehrozí zásadní zahlcení zdravotnických…

17.01.2022 16:35 V Česku i přes zhoršující se epidemickou situaci zatím nehrozí kvůli covidu-19 zásadní zahlcení…

Související:

Právě se děje

reklama