Vláda nemá podporu pro nouzový stav, z koronaviru mají obavy dvě třetiny Čechů

Navzdory vážné epidemické situaci se skóre epidemického systému PES po 108 dnech vrátilo do třetího stupně. Obavy lidí z nákazy koronavirem se rok po vypuknutí epidemie v Česku téměř nezměnily. Letos v březnu je mělo podle zjištění agentury Ipsos 70 procent lidí. Situaci ohledně koronaviru jsme sledovali online.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

21:39 - Britský premiér Boris Johnson nevylučuje, že vstup do některých hospod byl mohl být podmíněn předložením vakcinačního certifikátu. Británie by podle něj také mohla ještě zpřísnit cesty z Francie, včetně příjezdy autodopravců. Británie by se tak mohla bránit šíření nových variant covidu-19 ze zbytku Evropy, kde je situace složitá, řekl dnes podle agentury Reuters ministerský předseda britským zákonodárcům.

20:33 - Hygienici v jižních Čechách evidují za posledních 24 hodin k dnešnímu večeru 887 nových případů koronaviru, o 186 méně než minulou středu. Počet aktuálně pozitivních se snížil o 1005 na 13.132 lidí. Nově dostali hygienici informaci, že zemřelo 22 lidí. Laboratoře vyšetřily metodou PCR 1716 vzorků. Novinářům to dnes v tiskové zprávě sdělila ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

19:47 - Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 už ve Spojených státech dostala zhruba třetina dospělých, ve věkové kategorii od 65 let činí podíl částečně nebo úplně naočkovaných 70 procent. Na svém twitterovém účtu to dnes uvedl protiepidemický tým Bílého domu. I přes povzbudivá čísla o vakcinační kampani šéfka Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenskyová znovu vyjádřila obavy ohledně směřování epidemie v USA.

19:12 - Hygienici v jižních Čechách evidují za posledních 24 hodin k dnešnímu večeru 887 nových případů koronaviru, o 186 méně než minulou středu. Počet aktuálně pozitivních se snížil o 1005 na 13.132 lidí. Nově dostali hygienici informaci, že zemřelo 22 lidí. Laboratoře vyšetřily metodou PCR 1716 vzorků. Novinářům to dnes v tiskové zprávě sdělila ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

18:38 - Ke snížení rizika závažného průběhu nemoci covid-19 by mohl přispět i acylpyrin, aspirin či anopyrin. Ukazují to data o léčbě pacientů. Na konferenci Univerzity Karlovy o roku s koronavirem to dnes řekl vedoucí lékař KARIM Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Martin Balík. Podle něj by lidé měli sáhnout po ověřených léčivech, ne po neschválených přípravcích. Lék na covid zatím neexistuje. Někteří lidé se dožadují experimentálních medikamentů bez schválení lékovými agenturami.

18:15 - Vytrvalé bolesti hlavy a svalů, závratě, problémy s koncentrací, dlouhodobě potlačený čich nebo chuť. Takové potíže podle nové americké studie pociťují mnozí lidé, kteří mají za sebou nemoc covid-19 s mírnějším průběhem. Tým z nemocnice Northwestern Memorial Hospital v Chicagu mapoval neurologické symptomy desítek lidí z různých koutů Spojených států, u nichž je podezření na syndrom označovaný jako dlouhý covid.

17:34 - Krajská předsedkyně Sdružení praktických lékařů Kateřina Nechvátalová kritizuje hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (3PK/ČSSD) kvůli krajské očkovací strategii. V otevřeném dopise mu vytýká, že hejtmanství opomíjí účast praktiků na vakcinaci. Podle Netolického hejtmanství nikoho nediskriminuje a v očkování se soustředí na podle něj prioritní skupiny.

16:59 - Ve Středočeském kraji přibylo v úterý 1668 nakažených covidem. Ve srovnání s minulým týdnem je to o více než 660 případů méně, ale o zhruba 400 případů víc než v pondělí. Lidé v regionu dostali podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví 151.844 dávek vakcín proti covidu, v úterý to bylo 3719 dávek, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Kraj má asi 1,37 milionu obyvatel.

16:35 - Čelní představitelé Chorvatska včetně premiéra Andreje Plenkoviče se dnes nechali veřejně naočkovat vakcínou AstraZeneca. V době opětovného nárůstu denních přírůstků nakažených tím chtěli vyvrátit pochybnosti ohledně bezpečnosti tohoto preparátu, informovala dnes stanice N1.

15:47 - Čtyřicetiletý nemocniční kaplan Marek Žukowski už téměř čtyři roky pomáhá slovem pacientům v Městské nemocnici Ostrava. Během koronavirové pandemie je ale kvůli zákazu návštěv, víc než kdy jindy, důležitým prostředníkem mezi pacientem a jeho rodinou. V posledních měsících však o jeho služby mají intenzivnější zájem také zaměstnanci nemocnice. Lidé často hovoří o tom, že nevidí pomyslné světlo na konci tunelu, uvedl kaplan v rozhovoru s ČTK.

15:22 - Belgie od páteční půlnoci zpřísní koronavirová opatření. Na čtyři týdny zavře obchody, školy či kadeřnictví a dál omezí setkávání mezi lidmi. Oznámil to dnes belgický premiér Alexander De Croo, podle kterého jde o jediný způsob, jak zvládnout přicházející třetí vlnu pandemie covidu-19.

14:51 - Maďarské nemocnice jsou kvůli rostoucímu počtu případů koronavirové infekce pod mimořádným tlakem, řekla dnes hlavní lékařka v zemi Cecília Müllerová. Stovky dobrovolníků z řad studentů a zkušených zdravotníků se podle ní přihlásily, aby vypomohly přetíženým nemocnicím s péčí o pacienty. Vláda mezitím oznámila 7587 nově potvrzených případů nákazy za den a 249 úmrtí.

14:29 - Vláda nemá ani po dnešní schůzce s opozicí podporu pro páteční hlasování Sněmovny o prodloužení nouzového stavu. Podle lídrů Spolu, STAN a Pirátů nemá kabinet jiný plán, než je současné uzavření země. Na schůzce jim chyběli ministr školství Robert Plaga (za ANO) či hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Po zhruba dvouhodinové videokonferenci svolané premiérem Andrejem Babišem (ANO) lídři opozice kritizovali nepřipravenost menšinového kabinetu ANO a ČSSD na postupné rozvolňování restrikcí. Nevyjádřili se pro podporu prodloužení nouzového stavu. Rozhodnout se chtějí v pátek, mimo jiné podle aktuálních dat.

14:15 - Ve Vídni, Dolních Rakousech a Burgenlandu přes Velikonoce budou muset zavřít všechny obchody kromě těch, které poskytují nutné zboží denní potřeby. Tamní vedení se novými opatřeními, jež vstoupí v platnost od 1. dubna, snaží ulevit náporu na nemocnice způsobeným rostoucím počtem nakažených koronavirem, uvedla dnes agentura Reuters. Ve zbylých částech Rakouska se restrikce nezmění.

13:50 - Slovenská vláda dnes zpřísnila zákaz vycházení, který dříve zavedla ve snaze omezit šíření nového koronaviru. Stávající omezení volného pohybu se bude vztahovat i na pobyt v přírodě nebo na vykonávání individuálního sportu na veřejnosti. Novinářům to řekl ministr financí a zastupující ministr zdravotnictví Eduard Heger. 

13:38 - Za prvních šest týdnů letošního roku vzrostla v Česku úmrtnost o 46 procent oproti průměru za stejné období v letech 2015 - 2019. Z více než 90 procent je nadúmrtnost vykázaná v souvislosti s koronavirem. Uvedla to dnes na konferenci Univerzity Karlovy demografka Dagmar Dzúrová z Katedry sociální demografie Přírodovědecké fakulty.

13:09 - Indie ohlásila ze státu Maháráštra případy dvojité mutace nového koronaviru. Podle ministerstva zdravotnictví může taková varianta zvýšit riziko nakažlivosti. Indie má od začátku pandemie potvrzených více než 11,7 milionu případů nákazy koronavirem, a je tak v absolutních číslech za Spojenými státy a Brazílií třetí nejvíce zasaženou zemí světa. 

12:32 - V Evropě funguje v současnosti 52 továren, které připravují vakcíny proti koronaviru. Nejvíce, a to 14, jich je v Německu. V Česku je jeden výrobní závod. Ve středočeské Bohumili se bude vyrábět klíčová složka americké vakcíny Novavax, která ještě nebyla schválena pro použití v EU. Nejvíce továren v Evropě provozuje výrobce Pfizer/BioNTech, má jich 12. 

11:51 - Polské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 29.978 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za poslední den. To je nejvyšší denní přírůstek v zemi od vypuknutí pandemie, píší agentury PAP a Reuters. Resort dále zaznamenal 575 úmrtí za posledních 24 hodin, což je denní maximum v letošním roce.

11:28 - Jindřichohradecko je v posledních dnech okresem, který koronavirus zasáhl nejvíc. Na 100.000 obyvatel tam připadá 772 případů infekce. Příčiny nárůstu z posledních dnů mohou být podle hygieniků různé, vyplývá z informací ČTK.

11:15 - Německá kancléřka Angela Merkelová se dnes kvůli karanténním opatřením znovu digitálně sejde s premiéry spolkových zemí. Informovala o tom agentura DPA. Nové jednání bylo svoláno v reakci na kritiku po pondělní diskusi, kterou provázely neshody.

10:57 - V Plzeňském kraji přibylo v úterý 545 nových případů koronaviru, což je asi polovina oproti minulému úterý a nejmenší úterní přírůstek od konce ledna. V úterý v kraji dlouhodobě přibývalo nejvíc nových případů z celého týdne. Dosud nejvyšší denní nárůst nových případů byl rovněž v úterý - 2. března přibylo 1592 zjištěných nákaz. I když v nemocnicích v kraji je méně lidí s covidem, lůžka intenzivní péče jsou stále obsazená, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

10:29 - V pražském metru koncem ledna napadla neznámá žena kvůli špatně nasazené roušce jinou cestující a údery pěstí jí způsobila zranění v obličeji. ČTK to dnes sdělil policejní mluvčí Jan Rybanský. Útočnici zachytily kamery, policie nyní záznamy zveřejnila na svém webu a žádá veřejnost o spolupráci.

10:01 - V Královéhradeckém kraji v úterý přibylo 368 nákaz, jde o nejnižší úterní přírůstek potvrzených případů koronaviru od úterý 8. prosince, kdy jich přibylo 362. V kraji dosud zemřelo 1637 lidí s covidem, vyléčených je 90.911. V úterý bylo v kraji očkováno 2226 dávek. Nejrychleji se nákaza nadále šíří v okres Jičín, naopak nejméně na Trutnovsku, vyplynulo z dat ministerstva zdravotnictví.

9:43 - Karanténní lůžka pro bezdomovce, která zřídila radnice v Pardubicích, jsou v současné době stále obsazená. Město připravuje další prostory pro dočasný pobyt lidí bez přístřeší, kterým krajská hygienická stanice nařídila karanténu nebo domácí izolaci kvůli diagnostikovanému covidu-19. Magistrát to uvedl v tiskové zprávě.

9:17 - Ve Zlínském kraji přibylo za úterý 509 případů nákazy koronavirem, o 273 více než v pondělí. Proti minulému úterý je to o 35 případů méně. O týden dřív přibylo v úterý 454 nakažených. V pondělí statistiky ministerstva zdravotnictví evidovaly 236 nových případů nákazy, minulé pondělí jich bylo 308. Denní přírůstky se minulý týden pohybovaly v pracovní dny od 308 do 544.

9:02 - V Praze v úterý přibylo 1005 potvrzených případů koronaviru, o 126 více než v pondělí. V mezitýdenním srovnání je ale nárůst opět nižší, a to zhruba o 450. Počet zemřelých s covidem v Praze stoupl na 2306. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Vývoj epidemie v Praze je podobný jako v celém Česku, denní přírůstky lidí pozitivně testovaných na covid-19 v posledních dvou týdnech v mezitýdenním srovnání klesají.

8:43 - Počet potvrzených případů koronaviru v Česku znovu překročil desetitisícovou hranici. V úterý testy odhalily 10.883 nakažených, to je zhruba o 3100 méně než minulý týden. V mezitýdenním srovnání se asi o 900 snížil také počet hospitalizovaných - v nemocnicích bylo v úterý 8402 lidí s covidem, z nich 1890 ve vážném stavu, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Zátěž nemocnic a hlavně jednotek intenzivní péče je ale dál enormní. Statistiky ministerstva totiž nezahrnují pacienty, kteří sice už nevykazují příznaky koronaviru, nemocniční péči ale nadále potřebují.

08:15 - Německo za poslední den zaznamenalo 15.813 nových případů nákazy koronavirem a 248 souvisejících úmrtí. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). Před týdnem úřady RKI nahlásily 13.435 případů a 249 zemřelých.

08:03 - Obavy lidí z nákazy koronavirem se rok po vypuknutí epidemie v ČR téměř nezměnily. Letos v březnu je mělo 70 procent lidí, to je o tři procentní body méně než v první polovině loňského března. Počet lidí, kteří považují koronavirus za hrozbu pro jejich zdroj obživy, se ale snížil ze 66 na 51 procent. Vyplynulo to ze zjištění agentury Ipsos, která výsledky poskytla ČTK.

07:52 - Skóre epidemického systému PES, kterým se dříve v Česku řídila opatření proti koronavirové epidemii, kleslo na 59 bodů. Poprvé od 5. prosince tak odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti. Od té doby byl systém ve čtvrtém nebo nejvyšším stupni. Reprodukční číslo, které je jedním ze čtyř sledovaných parametrů, v úterý kleslo z 0,85 na 0,82.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi rozvolňováním by měl být rozestup 14 dní, tvrdí Havlíček

11.04.2021 13:48 Mezi jednotlivými kroky při rozvolňování protiepidemických opatření by měly být rozestupy 14 dní,…

České sportovní prostředí se bouří proti Arenbergerovi. ČOV žádá dodržení…

11.04.2021 12:27 České sportovní prostředí se bouří proti tomu, že oproti původnímu oznámení se od pondělka neuvolní…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

V nemocnicích bylo v sobotu 5271 nakažených pacientů

11.04.2021 10:17 V nemocnicích je podle dat ministerstva zdravotnictví nejméně pacientů s onemocněním covid-19 od 27…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama