Ordinace praktiků se plní. Lékařů jsou na hraně svých možností, varuje sdružení

Roman Prymula (za ANO) vystřídal ve funkci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a s tím souvisí i jistá očekávání. Praktičtí lékaři jsou kvůli koronavirové situaci v Česku zhlceni administrativní agendou a od nového ministra zdravotnictví očekávají lepší organizaci a také zlepšení komunikace, protože podle slov předsedy Sdružení praktických lékařů pracují na hraně svých možností.

Ilustrační foto
doporučujeme

Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka v úvodu rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že praktičtí lékaři pracují na hraně svých možností, ale brzy budou zahlceni administrativou spojenou s případy covid-19. „Ale zatím stíháme,“ ubezpečil Šonka.

Od nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly si slibuje, že by mohl ulehčit praktickým lékařům, a to zejména v komunikaci s hygienickými stanicemi. Zatím je většina lékařů odkázána pouze na slovo pacienta, které nemusí být podle slov Šonky vždy pravdivé. „Již v minulosti posílali zaměstnavatelé své zaměstnance k lékařům, aby čerpali nemocenskou,“ vysvětluje Šonka.

Poukázal na současnou situaci v ordinacích praktických lékařů, kde až 40 % kapacity zabírají pacienti s onemocněním covid-19. „Je to velká zátěž, kterou normálně nepodstupujeme a pokud to mám srovnat s tím co se dělo na jaře, je to dramaticky větší zátěž,“ uvedl Šonka.

Dodal, že v současné době praktičtí lékaři musí být v ordinacích přes čas, aby se mohli věnovat všem svým pacientům. Právě administrativní činnost překračuje kapacity v některých částech, protože praktici část agendy vykonávají za hygienické stanice. Šonka se domnívá, že řešením by byl komunikační kanál a tím by se situace dala lépe zvládnout.

Na adresu bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha uvedl, že byl jeden z mála odvážných ministrů, kteří se nebáli přijít se systémovými změnami a otevřít dlouhodobě neřešené otázky ve zdravotnictví. Zároveň se ale domnívá, že Prymula dokáže lépe zorganizovat zdravotnický systém v období koronavirové krize.

Předseda Sdružení praktických lékařů očekává od nového ministra zdravotnictví lepší komunikaci mezi jednotlivými složkami zdravotního systému, a to právě zejména s hygienickými stanicemi, ale i s veřejností. „Byli bychom také rádi, kdyby pokračovala reforma primární péče,“ poznamenal Šonka.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet případů covidu-19 v Praze klesl, o víkendu byl ale rekordní

25.10.2020 08:08 Počet nově odhalených případů koronaviru v Praze se dál snížil na sobotních 1321. Ve víkendovém dni…

Situace se zhoršuje. Za sobotu přes 12 tisíc nakažených, počet mrtvých…

25.10.2020 08:01 Sobota stanovila v Česku opět nový rekord v počtu odhalených případů koronaviru ve víkendovém dni.…

Firma dcery ministra Prymuly získala dotaci k výrobě dezinfekce

24.10.2020 21:17 Firma Medimun, kterou ovládá dcera ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) Karolína, získala…

Počet mrtvých s covidem překonal 2000. Za dnešek už 7698 nakažených

24.10.2020 18:51 Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst zejména od října, kdy podle dat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama