Otevírání části obchodů s námi nikdo nekonzultoval, prozradil Smejkal

Otevírání části obchodů od 12. dubna, které dnes schválila vláda, s epidemiologem Petrem Smejkalem a jeho skupinou odborníků nikdo nekonzultoval. Sdělil to na dotaz ČTK. Jím vedená Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) před tím, aby se otevření škol považovalo za signál k většímu rozvolňování varovala ve stanovisku před Velikonocemi. Připomněla to viroložka Ruth Tachezy.

Petr Smejkal
doporučujeme

Podle epidemiologa Rastislava Maďara souvisí otevření papírnictví a obchodů pro děti právě s návratem dětí do škol. Podle právníka Jana Kysely by především bylo třeba přijmout koncepci a parametry pro systematické zmírňování opatření.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný i vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba za ANO) po jednání vlády uvedli, že otevření papírnictví či obchodů s dětskými oděvy a obuví neznamená plošné otevírání obchodů. "To bylo (otevřené) již před tím tvrdším lockdownem, bylo to v průběhu ledna a února. Poté se to zavřelo s ohledem na to, že se udělal lockdown náročnější," poznamenal Havlíček. "Zatím není situace taková, abychom mohli říct, že plánujeme od 12. dubna otevírání obchodů nebo služeb," řekl Blatný.

Vláda schválila, že se od pondělí otevřou papírnictví, obchody s dětskými oděvy a obuví, prádelny a čistírny, zámečnictví nebo prodejny náhradních dílů do automobilů. Spolu s nimi se také otevřou venkovní prostory zoologických a botanických zahrad a farmářské trhy. To podle Smejkala a Tachezy skupina s ministrem projednávala.

"Pokud chceme postupně otevírat výuku, není možné zároveň uvolňovat jiná opatření. Zvláště když nebylo schváleno frekventnější testování ve firmách," sdělila Tachezy, která je vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Skupina ve čtvrtek označila epidemickou situaci v ČR za stále velmi závažnou. Za bezpečné pro návrat další skupiny dětí do škol označila přibližný počet 100 nových případů na 100.000 obyvatel, tedy asi 1400 nových případů denně.

Podle epidemiologa Rastislava Maďara, který byl šéfem poradní skupiny ministra Adama Vojtěcha pro uvolňování opatření do loňského srpna, je zřejmě otevření obchodů s dětským oblečením, obuví a papírnictví motivováno prakticky. "Děti od podzimu nemusí mít už oblečení a obuv, které by mohly na jaře použít pro školní docházku. Jak víme, za půl roku některé děti fakt hodně vyrostou," sdělil ČTK. Nakupovat drobné školní pomůcky přes internet podle něj není příliš efektivní.

Vedoucí katedry politologie a sociologie Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Kysela uvedl, že sám by předpokládal především schválení koncepce podobné dřívějšímu protiepidemickému systému. Z ní by mělo být patrné, při jakých hodnotách a za jakých podmínek se bude která oblast rozvolňovat. "Bez toho může rozvolňování opět připomínat tak trochu tahání zajíců z klobouku," napsal ČTK.

S otevřením škol jako prioritou by podle něj měly být ostatní segmenty pod kontrolou. "Zahájení postupného otvírání služeb bylo v závislosti na vývoji epidemické situace plánováno spíše na přelom dubna a května, když už bude zřejmé, jestli se negativně projevily Velikonoce," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 12:22 Aktualizováno pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Lockdown naučil dospívající vařit, cítí se samostatnější než před epidemií

13.04.2021 09:42 Více než polovina dospívajících Čechů ve věku od 12 do 17 let se cítí být samostatnější, než si o…

V Česku zemřelo přes 28.000 nakažených, za pondělí dalších 3843 případů

13.04.2021 09:04 Počet úmrtí s nemocí covid-19 v ČR překročil 28.000. K pondělku s onemocněním zemřelo 28.038 lidí,…

Nouzový stav v Česku skončil, přibylo méně než 1000 nakažených

12.04.2021 22:17 Aktualizováno Ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama