Pacienti s vysokým tlakem by neměli přerušovat léčbu, nabádá SÚKL

Pacienti, kteří se léčí s vysokým krevním tlakem, by měli v nastavené léčbě pokračovat a neměli by ji bez další konzultace s lékařem přerušovat. Uvedl to dnes Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v tiskové zprávě.

Reagoval tím na hypotézu publikovanou v časopise Lancet, ze které mohou pramenit obavy pacientů z možného zhoršení průběhu koronavirové infekce. Podle SÚKL neexistují žádné vědecky doložené důkazy prokazující souvislost mezi užíváním látek k léčbě vysokého krevního tlaku a virovou infekcí COVID-19.

"Pacienti, kteří mají jakékoliv obavy či nejasnosti ohledně své léčby, by se měli obrátit na svého lékaře či lékárníka. Rozhodně nedoporučujeme léčbu svévolně přerušovat či bez dalšího doporučení měnit," uvedl ústav.

Autor článku podle SÚKL poukazuje na mechanismus působení látek skrze systém, jehož součástí jsou receptory ACE2. Ty používá koronavirus pro vstup do lidských buněk. SÚKL zdůrazňuje, že vzájemné působení viru s tímto systémem v lidském organismu je velmi komplexní a dosud není dostatečně prozkoumané.

Mechanismem působení koronaviru přes receptory ACE2 se podle SÚKL zabývá i řada dalších publikací a některé uvádějí i opačnou myšlenku, tedy že léčba by mohla bránit vstupu koronaviru do buněk. I tyto informace označuje SÚKL za nepodložené hypotézy, které je nutné dále ověřovat. SÚKL se odvolává také na stanovisko Výboru pro hypertenzi Evropské kardiologické společnosti či tří amerických odborných společností zaměřených na kardiologii.

Podle České společnosti pro hypertenzi trápí vysoký krevní tlak v Česku 40 procent lidí ve věku od 24 do 64 let. Mezi lidmi od 55 do 64 let mají vysoký tlak téměř tři čtvrtiny mužů a dvě třetiny žen. Čtvrtina nemocných o své chorobě vůbec neví. V současné době, kdy se Českem šíří koronavirová nákaza, jsou za nejohroženější skupinu lidí považování senioři a podle odborníků také pacienti s vysokým krevní tlakem, cukrovkou a léčenou rakovinou.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

súkl léky nemoci

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

EU a NATO tlačí na Řecko a Španělsko: Dejte Ukrajině své Patrioty

Řecko a Španělsko jsou pod stále větším tlakem spojenců z Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), aby dodaly Ukrajině více systémů protivzdušné obrany. Uvedl to server Financial Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy