PES stagnuje na 86 bodech, dvě ze čtyř kritérií se zhoršily

Epidemický index PES podle revidovaných údajů dnes třetí den setrvává na 86 bodech. Dvě ze čtyř sledovaných kritérií se ve čtvrtek proti středě mírně zlepšily, dvě se naopak zhoršily. V pátém, tedy nejvyšším stupni epidemické pohotovosti je Česko od 30. prosince. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Systém PES
doporučujeme

Ve čtvrtek mírně kleslo ve srovnání se středou zjednodušené reprodukční číslo, a to z přibližně 1,12 na 1,11. Nižší byl i podíl hospitalizovaných s koronavirem, u nichž se nákaza prokázala až v nemocnici. Ve středu jich bylo 54,4 procenta, o den později 53,7 procenta. Vzrostl ale průměr nakažených na 100.000 obyvatel za poslední dva týdny a vyšší byl i čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory.

Podle původních údajů klesl index PES ve čtvrtek z 86 na 84 bodů, a to kvůli odebrání dvou bodů za mezitýdenní pokles podílu hospitalizovaných nezachycených v komunitě. Statistici dnes ale údaj revidovali, takže i čtvrteční index má nově hodnotu 86. Podle mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Lenky Svobodové je důvodem zpětné započtení zpožděných dat z některých nemocnic.

Hodnotu indexu PES ministerstvo zdravotnictví od středy určuje podle pozměněné metodiky. Výpočet už nezohledňuje relativní pozitivitu testů na nový typ koronaviru, a místo něj počítá právě s podílem hospitalizovaných nezachycených v komunitě za posledních 14 dní. Další tři sledovaná kritéria jsou zjednodušené reprodukční číslo, počet nově pozitivních za posledních 14 dní a počet nově pozitivních lidí ve věku od 65 let v posledních dvou týdnech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Temelín začal zdarma plošně testovat zaměstnance i dodavatele

18.01.2021 15:27 Jaderná elektrárna Temelín začala dnes zdarma plošně testovat vybrané pracovníky i dodavatele na…

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, Slováci opět spustili hromadné…

18.01.2021 15:14 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Hamáček přiznal problémy rezervačního systému. Vyhodnotí se za 14 dní

18.01.2021 14:24 Rezervační systém na očkování proti covidu-19 by se měl podle vládní dohody vyhodnotit po 14 dnech…

Hamáček: Česko by mělo zůstat v 5. stupni, než se uvolní nemocnice

18.01.2021 13:48 Vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) očekává, že Česko zůstane ještě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama