Pět stupňů PSA nestačí, říká vědec z Oxfordu. Kvůli britské mutaci je třeba další

Kvůli rychleji se šířící britské mutaci nového typu koronaviru je podle spoluautora výpočtu rizikového skóre PES Jana Kulveita z Oxfordské univerzity třeba opatření v pátém stupni upravit, aby epidemii víc brzdila. Připravit by se měl i šestý stupeň, napsal na facebooku. První případy britské mutace se v Česku zřejmě objevily už po Vánocích, poprvé byla zaznamenaná v polovině prosince v Anglii, proto se označuje "britská".

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

"PES nebyl vyvíjený s ohledem na novou mutaci, ani index rizika, ani opatření. Ani úroveň pět nemusí stačit na to, aby 'britskou' verzi brzdila. Je vhodné se zamyslet, jak PES 5 upravit tak, aby více brzdil, například tlakem na testování a home office ve firmách," napsal Kulveit, který se modelování globálních rizik profesně věnuje.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí uvedl, že nová mutace je nakažlivější až o 40 procent. Helena Jiřincová z Národní referenční laboratoře uvedla, že vědecká shoda je na deseti až 70 procentech. Pro zjednodušení se podle ministra dá říci, že to, co během epidemie nastalo za deset dnů, může v případě britské mutace nastat už za šest dní. Protože se mutace rychleji šíří, tak postupně mezi variantami viru převládne.

Na přípravu je podle ministra několik měsíců. S tím ale nesouhlasí Jakub Steiner, další ze spoluautorů výpočtu rizikového skóre PES. Na facebooku napsal, že nová mutace se zhruba o polovinu vyšším efektivním reprodukčním číslem převládne za měsíc. "Máme spíše měsíc než měsíce a česká strategie 'brzda plyn' již velmi brzy nemusí zabírat," uvedl.

Určité úpravy parametrů, které se budou pro zmírňování nebo zpřísňování protiepidemických opatření posuzovat, v pondělí po jednání vlády ministr avizoval. Posuzovat se podle něj budou také počty hospitalizovaných lidí. Pro zmírnění ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by podle něj nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. V pondělí jich bylo 6666, na JIP přes tisíc.

Tento parametr, který je zpožděný za poklesem rizikového skóre PES, se s ním bude podle Blatného dobře doplňovat. Řídit se jenom klesajícím rizikovým skóre by tak podle něj nebylo bezpečné.

Index PES zůstává na 70 bodech ze sta, šestý den se drží ve čtvrtém stupni. V minulém týdnu byly denní přírůstky nakažených o třetinu až skoro polovinu nižší než o týden dříve. Skóre se vypočítává ze čtyř parametrů - z počtu nakažených na 100.000 obyvatel za poslední dva týdny a v stejného čísla vztaženého jen na populaci seniorů, reprodukčního čísla a týdenního podílu pozitivních ze všech pozitivních testů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda omezí pohyb osob, uzavírá školy a některé obchody

26.02.2021 22:43 Aktualizováno Vláda v návaznosti na nově vyhlášený nouzový stav zavádí od pondělí 1. března přísnější opatření…

Nakažených bude i 20 000 denně. Ve hře jsou tvrdá opatření, na nákup jen s…

26.02.2021 22:08 Aktualizováno Počet nakažených koronavirem i po zavedení přísnějších opatření podle ministra zdravotnictví Jana…

Omezení pohybu či uzavření škol. Vláda oznámila nová opatření

26.02.2021 22:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá…

Do Prahy dorazily první tisíce dávek vakcíny Moderna

26.02.2021 21:26 Aktualizováno Do Prahy dnes dorazilo prvních 5200 dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna, která zatím do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama