Česko zavedlo "koronavirový" semafor. Komentátor poukázal na paradox

Koronavirus se v Česku znovu hlásí o slovo. Od začátku března, kdy se tato nákaza začala sledovat, máme nejvíc hlášených aktivních případů. Příliš nám nepomohla ani změna způsobu výpočtu, která výrazně snížila počet aktuálně infikovaných. I tak ale nejsou statistiky zrovna nejoptimističtější.

Mapa vnitrostátního semaforu (24.7.2020 - 31.7.2020)
doporučujeme

Že na tom nejsme ani ve srovnání se sousedy zrovna nejlépe konstatoval komentátor Českého rozhlasu Plus Petr Hartman. Jasně se potvrzuje, že tu s námi koronavirová infekce i nadále je, a že jsme se jí nezbavili. Z tohoto důvodu by měla být mapa ČR spíše červená a oranžová, nikoliv zelená či dokonce bílá, jak je tomu na současném vládním semaforu pro jednotlivé lokality.

Na mapě přitom paradoxně není jediný okres, v němž by bylo hlášeno masivní šíření infekce. Celá je bílá a jenom sem tam zelená. Na první pohled to může dokonce působit, že je riziko nákazy v Česku zanedbatelné a že i hůře zasažené oblasti mají situaci pod kontrolou. Lidé by se tak teoreticky ani nemuseli nijak ve svých životech omezovat a tam, kde je to horší, pouze dodržovat jistá pravidla - zachovávat například doporučené odstupy.  

"Pochopitelně jsou to jen obecná doporučení pro jednotlivé barvy na pomyslném semaforu. Jejich autoři nechali zodpovědnost na regionálních hygienicích. Především na nich záleží, jaká opatření v dané lokalitě nasadí. Rozdělení do čtyř barev tak poněkud ztrácí smysl. Nedává totiž veřejnosti jasnou představu o tom, na co se mají podle předem daných předpisů připravit," konstatoval komentátor, že si stát v podstatě nad tím umyl ruce, a vše hodil pouze na krajské hygieny

Čechům, kteří pak budou nuceni dodržovat přísnější pravidla, se hůře vysvětlí, že je tomu potřeba, když se nacházejí v místě, které je na semaforu označené jako zelené nebo dokonce bílé. S případnými problémy se ale mohou potýkat i ti, kteří si nedokáží dát dohromady rekordní číslo infikovaných s prakticky zanedbatelným rizikem šíření nemoci, jak vykresluje současná mapa. Odborníci míní, že se u většiny případů dá vytrasovat, odkud se daná osoba nakazila. Z tohoto důvodu může téměř všude na pomyslném semaforu být bílá.

"Dalo by se z toho vyvodit, že zveřejňovat celkový počet nakažených nedává valný smysl. Vypadá to na to, že bez zasazení do souvislostí nemá nějakou velkou vypovídací hodnotu. Potom ji takováto čísla nevykazovala ani v momentu, kdy došlo k masivnímu utlumení života v zemi před několika měsíci," dovysvětlil Hartman.

"Důležitější je počet lidí s těžkým průběhem, množství nakažených v rizikových skupinách a zahlcení zdravotnického systému. Na jaře byla a v létě jsou ještě více tato data příznivá. Takže žijeme v zemi, kde rekordní počet lidí s koronavirovou nákazou zatím nepřebarvil mapu Česka do červena a oranžova. Ponechal ji bílou s pár skvrnami zelené," uzavřel. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku výrazně vzrostl počet hospitalizovaných s covidem-19

30.09.2020 19:36 V úterý přibylo v Česku oproti pondělku 151 hospitalizovaných s nemocí covid-19, což je nejvyšší…

V Praze přibylo 587 nakažených, je to podstatně víc než o den dříve

30.09.2020 18:48 V Praze přibylo za posledních 24 hodin 587 případů koronaviru, to je o 181 víc než v úterý. V…

Od pondělí budou zakázány akce uvnitř nad 10 lidí, venku nad 20. Sportovní…

30.09.2020 17:22 Aktualizováno Od pondělí 5. října budou na dva týdny zakázány hromadné akce uvnitř nad 10 lidí, venku nad 20 lidí…

Vyhlašování restrikcí je chaotické. Babiš vytkl Prymulovi komunikaci

30.09.2020 15:56 Premiér Andrej Babiš (ANO) vytkl ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO) komunikaci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama