Česko zavedlo "koronavirový" semafor. Komentátor poukázal na paradox

Koronavirus se v Česku znovu hlásí o slovo. Od začátku března, kdy se tato nákaza začala sledovat, máme nejvíc hlášených aktivních případů. Příliš nám nepomohla ani změna způsobu výpočtu, která výrazně snížila počet aktuálně infikovaných. I tak ale nejsou statistiky zrovna nejoptimističtější.

Mapa vnitrostátního semaforu (24.7.2020 - 31.7.2020)

Že na tom nejsme ani ve srovnání se sousedy zrovna nejlépe konstatoval komentátor Českého rozhlasu Plus Petr Hartman. Jasně se potvrzuje, že tu s námi koronavirová infekce i nadále je, a že jsme se jí nezbavili. Z tohoto důvodu by měla být mapa ČR spíše červená a oranžová, nikoliv zelená či dokonce bílá, jak je tomu na současném vládním semaforu pro jednotlivé lokality.

Na mapě přitom paradoxně není jediný okres, v němž by bylo hlášeno masivní šíření infekce. Celá je bílá a jenom sem tam zelená. Na první pohled to může dokonce působit, že je riziko nákazy v Česku zanedbatelné a že i hůře zasažené oblasti mají situaci pod kontrolou. Lidé by se tak teoreticky ani nemuseli nijak ve svých životech omezovat a tam, kde je to horší, pouze dodržovat jistá pravidla - zachovávat například doporučené odstupy.  

"Pochopitelně jsou to jen obecná doporučení pro jednotlivé barvy na pomyslném semaforu. Jejich autoři nechali zodpovědnost na regionálních hygienicích. Především na nich záleží, jaká opatření v dané lokalitě nasadí. Rozdělení do čtyř barev tak poněkud ztrácí smysl. Nedává totiž veřejnosti jasnou představu o tom, na co se mají podle předem daných předpisů připravit," konstatoval komentátor, že si stát v podstatě nad tím umyl ruce, a vše hodil pouze na krajské hygieny

Čechům, kteří pak budou nuceni dodržovat přísnější pravidla, se hůře vysvětlí, že je tomu potřeba, když se nacházejí v místě, které je na semaforu označené jako zelené nebo dokonce bílé. S případnými problémy se ale mohou potýkat i ti, kteří si nedokáží dát dohromady rekordní číslo infikovaných s prakticky zanedbatelným rizikem šíření nemoci, jak vykresluje současná mapa. Odborníci míní, že se u většiny případů dá vytrasovat, odkud se daná osoba nakazila. Z tohoto důvodu může téměř všude na pomyslném semaforu být bílá.

"Dalo by se z toho vyvodit, že zveřejňovat celkový počet nakažených nedává valný smysl. Vypadá to na to, že bez zasazení do souvislostí nemá nějakou velkou vypovídací hodnotu. Potom ji takováto čísla nevykazovala ani v momentu, kdy došlo k masivnímu utlumení života v zemi před několika měsíci," dovysvětlil Hartman.

"Důležitější je počet lidí s těžkým průběhem, množství nakažených v rizikových skupinách a zahlcení zdravotnického systému. Na jaře byla a v létě jsou ještě více tato data příznivá. Takže žijeme v zemi, kde rekordní počet lidí s koronavirovou nákazou zatím nepřebarvil mapu Česka do červena a oranžova. Ponechal ji bílou s pár skvrnami zelené," uzavřel. 

Personál pardubické nemocnice fatálně selhal, tvrdí matka chlapce po…

21.09.2021 14:29 Aktualizováno Mnoha chyb se podle matky chlapce, jenž zůstal po operaci mandlí v Pardubické nemocnici před čtyřmi…

Příznaky chřipky a covidu jsou podobné, připomíná lékař. Test je nutný

21.09.2021 12:38 Příznaky chřipky a covidu-19 jsou špatně rozeznatelné, pacienty s nemocemi dýchacích cest proto…

Česko eviduje za pondělí téměř 500 nově nakažených

21.09.2021 08:37 Laboratoře v Česku potvrdily v pondělí 489 nových případů koronaviru, což je prakticky stejně jako…

V Česku se nedaří snížit počet nových případů rakoviny dělohy

20.09.2021 17:19 V Česku neklesá počet nových případů rakoviny dělohy, ročně lékaři tento typ rakoviny odhalí u 1900…

Ordinace se po covidu plní vážněji nemocnými, kteří odkládali vyšetření

20.09.2021 16:53 Ordinace ambulantních specialistů plní po koronavirové pandemii pacienti ve vážnějším stavu, kteří…

V Česku začalo očkování třetími dávkami

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

Pomahač: V Česku je kvalitní a dostupná péče, v USA lidé na lékaře často…

20.09.2021 14:53 V České republice je velmi kvalitní a dostupná zdravotní péče, což lidé někdy ne úplně doceňují.…

Mezi seniory je o třetí dávku očkování zájem

20.09.2021 13:33 Mezi seniory v pobytových zařízeních sociální péče v Praze je o očkování třetí dávkou vakcíny proti…

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

20.09.2021 12:15 Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než…

Počet nakažených roste. V neděli přibylo přes 180 případů

20.09.2021 10:51 Aktualizováno Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

Související:

Právě se děje

reklama