Piráti žádají testování zaměstnanců všech dolů OKD na koronavirus, Vojtěch dal příslib

Piráti žádají, aby byli zaměstnanci všech dolů OKD včetně členů jejich domácností testováni na nový typ koronaviru. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to podle nich ve středu na jednání sněmovního zdravotnického výboru přislíbil s výjimkami. Na dnešní tiskové konferenci před zahájením mimořádné schůze Sněmovny to řekla první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. Vojtěch na dotaz ČTK uvedl, že se uskuteční opětovné masivní testování pracovníků OKD, kteří byli při prvním testování negativní.

Ilustrační foto
doporučujeme

Karvinská zastupitelka a kandidátka Pirátů na hejtmanku v Moravskoslezském kraji Zuzana Klusová kritizovala, že například zaměstnanci dolu ČSA dosud nebyli plošně otestováni. Hygienici podle ní nestíhali a lidé se dozvídali výsledky testů třeba i tak, že je na vrátnici nepustili na pracoviště s tím, že mají koronavirus. Někteří testovaní čekali na výsledky i devět dní, uvedla Klusová. Podle Richterové Vojtěch na výboru přislíbil, že s výjimkami budou všichni zaměstnanci dolů testováni od 19. července, což je podle Pirátů pozdě.

"Bude probíhat opětovné masivní testování zaměstnanců OKD, těch, kteří byli při prvním testování negativní, a to za pomoci odběrových týmů armády," napsal ČTK ministr. Později ve Sněmovně uvedl, že testováním projdou i agenturní pracovníci. "Termín je vybrán adekvátně," zdůraznil Vojtěch s poukazem na dvoutýdenní inkubační dobu.

Na začátku června Sněmovna usnesením uložila vládě, aby do konce měsíce představila dolní komoře strategii testování v případě druhé vlny epidemie koronaviru. Podle Richterové poslanci obdrželi jen teoretický koncept, ve kterém například není vysvětleno, jak lze v případě lokálních ohnisek navýšit počet odběrových míst. "Stejně tak chybí i doporučené postupy pro laboratoře, jak mají sdělovat pozitivní či negativní výsledky," uvedla. Pokud by se objevila další ohniska nákazy, je podle Richterové nutné se dostat alespoň na 30.000 testů denně.

Předseda strany Ivan Bartoš připomněl další dřívější usnesení, kterým Sněmovna uložila ministerstvu zdravotnictví dopracovat a představit poslancům koncept takzvané chytré karantény do konce června. Vláda podle něj v materiálu hovoří o dokončení do konce září. Podle Bartoše je nutné zrychlit a zrevidovat časový harmonogram.

Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek připomněl, že Piráti navrhují zavést stupně pohotovosti po vzoru Nového Zélandu. Škála by byla čtyřstupňová, první stupeň by znamenal mírné nebezpečí a s ním spojená opatření, která jen málo zasahují do svobod občanů, naopak čtvrtý stupeň by představoval nouzový stav. Desetistupňová mapa rizikových regionů, kterou zveřejňuje resort zdravotnictví, je podle Michálka nedostatečná. Definovány by měly být čtyři stupně, s každým by měly být spojeny konkrétní a předem dané povinnosti, například nařízení nosit roušky a zpřísnění opatření, uvedl. Současný systém považuje za chaotický.

Piráti chtějí také iniciovat změny v legislativě týkající se veřejných zakázek, a zjednodušit tak soutěžení hromadných zakázek při centrálním zadávání.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Na podzimní nápor nejsme připraveni." Pirátka Richterová kritizuje…

07.08.2020 19:55 Aktualizováno První místopředsedkyně České pirátské strany Olga Richterová upozornila, že na podzim, kdy přijde…

Lékaře netrápí jen koronavirus. V létě jsou nejčastější angíny či ekzémy

07.08.2020 17:07 Nejčastějšími zdravotními problémy v létě jsou podle praktických lékařů angíny, ekzémy na kůži nebo…

Opakované testy na covid-19 v prachatické firmě: Nakaženi jsou zatím jen…

07.08.2020 16:07 Jihočeští hygienici znají výsledky více než poloviny z necelých pěti stovek opětovně testovaných…

Dochází krev. Fakultní nemocnice Brno naléhavě hledá dárce

07.08.2020 13:11 Fakultní nemocnice Brno je na hraně se zásobami krve. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama