Plíce kuřáka jsou náchylné k infekcím včetně koronaviru

Plíce kuřáka jsou podle lékařů více náchylné k infekcím včetně nového typu koronaviru, nemocní pak mají i těžší průběh. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se mohou nakazit i dotekem prstů na rty. V Česku je 3600 osob s laboratorně prokázanou nemocí COVID-29, mírně víc je mužů. Seniorů, mezi nimiž se vyšší podíl kuřáků, je asi 17 procent.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Modelace ukazuje masivní poškození plic nakaženého pacienta
doporučujeme

"Kuřáci se obecně snadněji nakazí a infekční onemocnění u nich mají těžší průběh než u nekuřáků. Kuřáci jsou také častějšími pacienty nemocnic, včetně intenzivní péče, a to z mnoha dalších důvodů," uvedli v prohlášení zástupci lékařských společností sdružujících plicní lékaře, internisty, alergology a kardiology.

Podle vyjádření SZÚ mohou mít kuřáci také jiná onemocnění plic nebo jejich sníženou kapacitu. "Stavy, které zvyšují potřebu kyslíku nebo snižují schopnost těla jej správně využívat, vystavují pacienty vyššímu riziku závažných plicních stavů, jako je zápal plic," uvedl SZÚ.

Lékařské společnosti kuřáky cigaret vyzvaly, aby využili současnou situaci k tomu, aby se svým zlozvykem přestali. "Okamžitě začne klesat riziko akutního onemocnění srdce a cév, tedy srdečního infarktu či mozkové mrtvice, riziko akutních problémů s chronickou plicní nemocí či astmatických záchvatů, naopak se zvýší vaše obranyschopnost," uvedli. S nadsázkou vyzvali kuřáky, aby nechali místa na jednotkách intenzivní péče a síly zdravotníků pacientům s COVID-19.

Nemoc má vážnější průběh u seniorů, častěji potřebují hospitalizaci nebo intenzivní péči s pomocí přístrojů na podporu dýchání. Mezi 40 českými oběťmi nového typu koronaviru byli jen čtyři lidé mladší 60 let.

"Největší množství cigaret u nás spotřebují senioři ve věku 65 a více let, přes 11 procent z nich vykouří více než 25 cigaret denně," uvedli autoři průzkumu Česko v datech, který letos v lednu porovnával spotřebu cigaret v různých zemích. V celé populaci je 54 procent celoživotních nekuřáků, naopak pětina lidí kouří denně, asi sedm procent příležitostně. Bývalých kuřáků je asi 17 procent Čechů.

Téměř pětina úmrtí v ČR se podle odhadů připisuje kouření cigaret. Náklady na kouření cigaret pro systém veřejného zdravotního pojištění jsou podle odhadů kolem 100 miliard korun ročně. Výběr daní z tabáku tyto náklady nepokrývá.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nesouhlas s lékovým záznamem pro lékaře vyjádřilo asi 2300 lidí

29.05.2020 10:03 Nesouhlas s tím, aby lékař mohl vidět kompletní soupis jejich léků, vyjádřilo asi 2300 lidí, u…

Ve čtvrtek přibylo 54 nakažených covidem-19

29.05.2020 09:52 V Česku přibylo ve čtvrtek 54 potvrzených případů nákazy koronavirem. Za dnešek laboratoře evidují…

Počet nakažených koronavirem v Česku stoupl na 9134

28.05.2020 18:33 V Česku za dnešek přibylo zatím 48 případů covidu-19. Novým koronavirem, který nemoc způsobuje, se…

Nakažených v souvislosti s Darkovem přibylo, je jich 319

28.05.2020 17:31 V souvislosti s ohniskem covidu-19 v karvinském Dole Darkov společnosti OKD hygienici k dnešku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy