Plicní lékaři mohou posílat pacienty na testy na COVID-19

Ambulantní plicní lékaři už mohou posílat své pacienty přímo na testy na COVID-19. Dosud k tomu potřebovali souhlas od praktických lékařů či krajské hygienické stanice. V České televizi to dnes řekla předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Martina Vašáková, která je přednostkou pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice.

Problémy s dýcháním jsou přitom jedním z příznaků nemoci. Pneumologové proto apelovali na ministerstvo, aby mohli sami posílat své pacienty přímo na testování. Dosud museli ambulantní plicní lékaři poslat pacienta, u něhož měli podezření na nákazu, k praktickému lékaři pro žádanku, nebo pacientovi doporučit, aby volal na hygienickou stanici. Šéfka odborné společnosti dnes uvedla, že na seznamu lékařů, kteří mohou posílat své pacienty na testování přímo, pneumologové chyběli zřejmě opomenutím.

Například žena, která se v úterý stala třetím českým pacientem zemřelým s nákazou koronavirem, byla v Praze hospitalizovaná s plicní chorobou. První vážný pacient v Česku přišel podle Vašákové nejdřív do nemocnice na plicní ambulanci a byl hospitalizován na plicním oddělení v Thomayerově nemocnici v Praze. Muž je nyní ve Všeobecné fakultní nemocnici napojený na přístroj na mimotělní oběh a dostává experimentální lék remdesivir, který pro něj schválil americký výrobce.

Lidé s chronickými plicními nemocemi, jako jsou chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), astma či různé formy plicních fibróz, patří mezi zvlášť ohrožené skupiny a jsou náchylnější k horšímu průběhu nákazy koronavirem než lidé zdraví. "Vir poškozuje strukturu plic a pro pacienty, zejména s CHOPN a plicní fibrózou, kteří již strukturu poškozenou mají, mohou být následky napadení koronavirem až fatální," uvedla už ve středu Vašáková.

Pacientům doporučuje nezapomínat na důkladnou hygienu rukou a dodržování minimálně dvoumetrové vzdálenosti od ostatních. Neměli by chodit do nákupních center a raději nikam, kde je větší počet lidí. Pravidelné léky si mají od lékaře zařídit po telefonu a nechat si poslat elektronický recept, vyzvednout by jim je měl zdravý příbuzný či známý.

Lidé by se podle odborníků neměli ale ani zcela zavírat doma. Doporučené jsou krátké procházky nebo aspoň deset minut denně cvičit. Důležité je také pravidelně větrat. "Průběh nemoci ovlivňuje i to, jakému množství viru byl člověk vystaven. Důkladným větráním, zejména v místnostech, kde se stýkáme s ostatními lidmi, je minimalizujeme," řadí Vašáková.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

lékaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 55 minutami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 1 hodinou

před 1 hodinou

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy