Plošná proočkovanost? Covid-19 bez vakcíny neporazíme, potřebujeme imunitu, varuje lékař

Na světě je ve vývoji více než stovka možných vakcín proti nemoci covid-19. Zatímco Česko nemá příliš šancí na tomto poli uspět, deset z nich už výrobci postupují ke klinickému vývoji. A zatímco se sem tam objevují hlasy, že koronavirus porazíme i bez vakcíny, jiní lékaři tomu nevěří. A čísla jim nahrávají do karet.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

"Je možné, že covid-19 ustoupí bez lidského zásahu. Stalo se to víceméně s nemocemi SARS a MERS, kde nebyl ani lék, ani vakcína. Ale nemyslím si, že je to pravděpodobné," řekl Českému rozhlasu Jan Konvalinka, prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum a vedoucí výzkumné skupiny na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.

Za pravdu mu dávají narůstající čísla počtu nemocných. Zatímco epidemie SARS a MERS měly na kontě pár tisíc nakažených, v případě covidu-19 už hovoříme o více než šesti milionech. A počet mrtvých se nezadržitelně blíží k půl milionu.

Dlouhodobým a definitivním řešením koronavirové pandemie tedy je vakcína, na které se intenzivně pracuje napříč zeměmi i kontinenty. Mnoho výrobců ale přichází s nadějnými informacemi ještě než látka projde testováním.

"Je to riziko, ale hlavně pro ty společnosti, utopí v tom obrovské peníze," varuje Konvalinka s tím, že i potenciálně úspěšné vakcíny končí hned v první fázi testování. 

Na vývoji se podílí i Česko. Kromě vládou financovaného a experty kritizovaného vývoje vakcíny, která nemá příliš zářnou budoucnost, v Česku investovala farmaceutická společnost Novavax přes 4 miliardy korun do firmy Praha Vaccines.

Ta má v plánu také vyrábět vakcínu proti novému typu koronaviru. Zřejmě ale trochu pozdě. Jak upozornil Konvalinka, jiné vakcíny už jsou mnohem dál a zkouší se na dobrovolnících.

Postup této farmaceutické firmy je ale prý velmi zajímavý. "Nepracují s celým virem, ale jen s částí obálky, která vybuzuje imunitní odpověď. Tu pak vkládají do nanočástic, které by měly velmi aktivně povzbudit správnou imunitní odpověď organismu," uvedl.

Podle něj je zapotřebí, aby vakcína měla více než padesátiprocentní účinnost. "Když to bude více, kolektivní imunita bude nad 60 nebo 70 procent, bude to znamenat, že se infekce nebude nekontrolovaně šířit," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet případů koronaviru v ČR klesl pod stovku, ohniska jsou čtyři

12.07.2020 13:46 Aktualizováno Během soboty přibylo v Česku 53 nových případů koronaviru. Předchozí čtyři pracovní dny přesáhl…

Česko má nová pravidla konce karantény. Budou tři kategorie

12.07.2020 10:19 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo pro další změnu pravidel v případě ukončování izolace, která…

Návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví by mohl být v září

12.07.2020 08:56 Návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví by vláda mohla dostat do konce září. Přijmout by se pak…

Češi vyrazili do zahraničí. Ministerstvo potvrdilo, že už přivezli…

12.07.2020 00:53 Aktualizováno Sotva začala letní sezóna, je hlášen první případ importu nákazy novým typem koronaviru ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy