Plošné testování na koronavirus začne 18. prosince. Zájem má 40 procent Čechů, tvrdí Blatný

Zájem o dobrovolné testování na covid-19 před Vánoci má podle průzkumu ministerstva zdravotnictví asi 40 procent lidí. Test bude možné absolvovat na 2000 místech, na stávajících odběrových stanovištích nebo v ordinacích lékařů. Zapojení praktických lékařů bude dobrovolné, na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Jan Blatný
doporučujeme

Testování by mělo začít 18. prosince a skončit 15. ledna, opakovat test bude možné jednou za pět dní.

"Počítáme se zhruba 2000 míst, kde bude možné vyšetření provádět," uvedl ministr. Již dříve řekl, že počítá minimálně s jedním v každém okrese. Praktičtí lékaři se mohou zapojit dobrovolně. "S vedením jejich společnosti jsme domluvení na tom, že velká řada z nich bude spolupracovat," dodal. Zapojí se i další ordinace, například zubních lékařů. Hlásit se mohou iniciativě Lékaři pomáhají Česku, která je koordinuje.

Všichni zájemci budou mít test, který stojí asi 150 korun, hrazený i opakovaně z veřejného zdravotního pojištění. Vzorek se odebírá stejně jako pro PCR test výtěrem z nosohltanu. Antigenní metoda na rozdíl od metody PCR nevyžaduje kultivaci vzorku v laboratoři, výsledek se vyhodnocuje přímo na místě odběru zhruba za 15 minut, podobně jako například těhotenský test.

Ministr také upřesnil své pondělní vyjádření o nové "metodice" Evropského centra pro kontrolu infekčních nemocí (ECDC), která upravila přístup k antigenním testům. Podle Blatného byla vydaná takzvaná definice případu, kterou je možno hodnotit antigenními testy.

Zejména v posledních týdnech se objevují informace o dalších českých metodách testování. Některé se snaží vyhnout nepříjemnému odběru výtěrem z nosohltanu, například univerzita v Olomouci připravila test na vykloktání úst a firma Diana Biotechnologies ze slin.

Ministr Blatný se na tiskové konferenci vyjádřil také k iniciativě Cesta ze tmy, která chce nabízet mobilní odběrové místo na testy, které si budou moci objednat například pořadatelé kulturních nebo sportovních akcí. "Ten princip považuji za velmi zajímavý a přínosný. Myslím si, že je to jedna z dobrých cest," uvedl ministr. Podle něj je ale zásadní, aby byly používané testy certifikované pro použití v České republice, což zatím není dořešeno.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko nejspíš čeká zpřísnění opatření, na Slovensku už se bez testu nesmí…

27.01.2021 22:02 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

Ministerstvo doporučilo přerušit očkování proti koronaviru první dávkou

27.01.2021 16:25 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví při jednání se zástupci krajů dnes doporučilo, aby bylo kvůli výpadkům…

V Česku už se aplikovalo 222.450 dávek vakcíny

27.01.2021 14:51 Aktualizováno Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku vakcinace 222.450 dávek vakcíny proti nemoci covid-19, v…

Stát se opět obrátí na seniory. Místo peněz jim nyní pošle dopis

27.01.2021 12:10 Občané nad 80 let dostanou dopis s informacemi o očkování proti covidu-19, řekl po dnešním zasedání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama