Po rektorovi UK Zimovi onemocněl koronavirem i jeho zástupce

Koronavirem onemocněl po rektorovi Karlovy univerzity Tomáši Zimovi také jeden z prorektorů školy, historik Jan Royt, který Zimu zastupoval. Upozornil na to pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, který na svém facebooku vyzval k modlitbě za Karlovu univerzitu a oba její představitele. Royt je hospitalizován stejně jako Zima. "Řízením školy je pověřen prorektor Jan Škrha," řekl dnes ČTK Petr Podzimek z tiskového oddělení školy.

Jan Royt
doporučujeme

Čtyřiapadesátiletý Tomáš Zima byl hospitalizován s dýchacími potížemi a od minulého týdne leží s onemocněním covid-19 ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Minulý týden byl ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Zima v uplynulých měsících prosazoval názor, že neriziková většina lidí by si měla na koronavirus vytvořit přirozenou imunitu, za což ho někteří odborníci kritizovali.

Už loni v dubnu společně s 11 dalšími kolegy z Univerzity Karlovy vyzval lékař Zima k uvolňování opatření proti covidu-19 s odůvodněním, že mohou mít dopady na zdraví lidí i ekonomiku. Jiní lékaři a odborníci z několika fakult UK se pak proti tomu ohradili. Podle nich vyjádřili jejich kolegové spíše politický než odborný názor. Zima nicméně i později opakoval, že lidé se musí naučit s covidem-19 žít, a hlásil se ke strategii přirozeného promořování.

Rektor UK má podle webových stránek školy devět prorektorů. Pětašedesátiletý Royt je pro tvůrčí a ediční činnost, Škrha je prorektorem pro zahraniční styky a mobilitu. Podle informací ČTK je Royt také hospitalizován, jeho stav ale není tak vážný jako Zimův.

"V této nelehké době bych chtěl jako velký kancléř Katolické teologické fakulty (UK) vyzvat, abyste v modlitbách vzpomenuli na Karlovu univerzitu, první středoevropskou univerzitu v našem regionu, zvláště pak na její vedení - rektora Zimu a prorektora Royta, kteří v těchto dnes svádějí nelehký souboj s virovým onemocněním covid -19," uvedl Duka na facebooku.

Velký kancléř je pozice na katolických fakultách, která má mimo jiné za úkol garantovat spolupráci fakulty s místní církví nebo zajišťovat komunikaci s Kongregací pro katolickou výchovu. Z titulu svého úřadu má také určité pravomoci, například právo vetovat volbu děkana, v případě vysoké školy rektora.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Přes 14 tisíc nově nakažených. Česko je nejhorší v EU, počet…

26.02.2021 10:30 Aktualizováno V Česku přibylo ve čtvrtek 14 457 nově nakažených lidí. Počet úmrtí s koronavirem se k dnešní osmé…

Ve vážném stavu je v Česku rekordních 1531 lidí, zemřelo už téměř 20 tisíc…

26.02.2021 10:20 Počty nových případů koronaviru v Česku dál stoupají, ve čtvrtek jich laboratoře potvrdily 14.457.…

Bamlanivimab dostala první česká pacientka. Byla ve vážném stavu, domů…

26.02.2021 09:40 Lék bamlanivimab, který má bránit vážnému průběhu nemoci covid-19, dostala ve čtvrtek první…

Registrace pro očkování učitelů se otevře v sobotu, pro starší 70 let v…

26.02.2021 09:01 Přihlašování zaměstnanců škol k očkování proti covidu-19 začne 27. února, mají od ministerstva…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama