Počet nakažených roste, výsledky chodí pozdě, trasování nefunguje. Na hlavu úřadů padá kritika

Na hlavu úřadů se snáší vlna kritiky od řady lékařů. Podle nich roste počet infikovaných, výsledky testů ale chodí pozdě, trasování přestává fungovat a kritice se nevyhnula ani aplikace eRouška, která měla být už dávno v provozu.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

Pandemie covidu doléhá nejen na pracovníky v nemocnicích, ale i na praktické lékaře. Lékař Michal Hondl tvrdí, že výsledky testů chodí s opravdu velkým zpožděním. Do 48 hodin se je nedaří získat.

"Nevím, jestli je to věc hygieny, nebo laboratoří. Ale neustále musíte myslet na to, že jste někoho někam odeslal a potřebujete výsledek, protože řešíte omezení pacienta i trasování, kdy by měl on dávat vědět svým kontaktům. S časem tohle ztrácí smysl," řekl Českému rozhlasu.

Čas přitom podle něj hraje velkou roli. "Překvapuje mě, že to dosud nefunguje, jak by mělo. A ještě se občas stává, že systém spadne, takže pak ani nemůžete žádanky vystavovat," dodal.

Upozornil také na to, že během nouzového stavu kontaktů ubylo, nyní je ale daleko více případů a větší riziko, že se lékaři nakazí. "A do toho děláme běžnou agendu – preventivní i závodní prohlídky, vystavujeme potvrzení. Je to daleko náročnější," přiznal.

Podle biochemika Jana Konvalinky vysoký nárůst infekce koronavirem docela určitě souvisí s otevřením škol. "Čísla jsou tak veliká, že to situaci nezlepší. Bude se možná zhoršovat o něco pomaleji, ale těch infikovaných už je tolik, že už je přestáváme stíhat trasovat. A bojím se, že budeme muset přikročit k ještě přísnějším opatřením," uvedl v Rozhlasu.

Ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi a krizovému štábu podle něj asi nezbude nic jiného než minimálně omezit počty lidí na společenských akcích. Podle něj je na druhou stranu ale šance, že díky Evropské unii a jejím razantním krokům by mohl být dostatek vakcíny v Česku v létě příštího roku.

"Ale to by nás nemělo úplně uklidnit. Protože dokud nebude virus nějakým způsobem potlačen celosvětově, tak se do dřívějšího života nevrátíme. Hranice se budou otevírat jen pomalu a volný pohyb lidí či zboží se nám nepodaří úplně vrátit zpátky," upozornil. Za problém ale považuje i to, že kvůli velkému počtu nakažených přestávají hygieny stíhat trasovat.

Stejný problém vnímá i virolog Ivan Hirsch. Podle něj se dostáváme do zlomového bodu, kdy přestává fungovat trasování kontaktů a my musíme přejít na jiné formy trasování. "eRouška je zaváděna, ale nepracuje na 100 procent. A čím je případů více, tím je to obtížnější. V Jižní Koreji elektronické trasování zvládli velmi dobře, ale už na začátku epidemie," podotkl.

"Vládní strategie je chránit rizikové skupiny občanů a zabránit kolapsu veřejného zdravotnictví. To se snadno řekne, ale je to protichůdné dilema," uvedl dále virolog s tím, že se musí chránit každý lidský život i společnost. "A nejjednodušší způsob, jak chránit každého, je uzavřít společnost. A to samozřejmě není možné, protože by to mělo velmi negativní důsledky téměř pro každého. Je to propletenec a musí se citlivě vážit, co povolit a co nepovolit," vysvětlil ve vysílání.

"Po první vlně – nebyla to pořádná vlna, ale náběh epidemie – jsme dostali dojem, že tady žádná epidemie není. Říkalo se, že kvůli chřipce také nezavíráme bary. Nechali jsme se ukolébat tou příznivou situací, že jsme byli mezi premianty," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V domově pro seniory Hranice se covidem nakazilo 54 lidí, pomůže armáda

21.10.2020 11:49 V domově pro seniory v Hranicích na Přerovsku se novým typem koronaviru nakazilo 47 seniorů a sedm…

Do Letňan dorazila první část dodávky lůžek od společnosti Linet

21.10.2020 10:42 Do připravované polní nemocnice v pražských Letňanech dnes kolem 09:00 dorazila první část dodávky…

Polní nemocnice v Letňanech stojí 250 milionů, bude určena pro doléčení…

21.10.2020 08:56 Vznikající polní nemocnice v pražských Letňanech bude mít v případě využití charakter nemocnice…

V Česku se musí opět nosit roušky venku a v autech. Kdo má výjimku?

21.10.2020 08:50 V Česku ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama