Počty nakažených porostou, tvrdí odborníci. Testování ve školách ale skončí

Odborníci čekají s nastupující vlnou epidemie covidu-19 další růst počtu případů. Méně lidí ale bude vážně nemocných, pokud se neobjeví varianta viru nereagující na protilátky. Připomínají, že protiepidemická opatření musí dál dodržovat i očkovaní lidé.

Děti se vrátily do školních lavic.

V pondělí a v úterý laboratoře odhalily nejvyšší počet nových případů za několik měsíců, proti minulému týdnu jde o výrazný nárůst. Více než úterních 588 případů bylo naposledy na konci května.

"Projeví se například efekt různých hromadných akcí s velmi laxním dodržováním preventivních opatření, otevření škol i postupný nástup chladnějšího období," napsal ČTK epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Univerzity Ostrava Rastislav Maďar.

Podle ředitele Biologického centra Akademie věd ČR Libora Grubhoffera se dal nárůst očekávat po návratech z dovolených a do škol. "Přichází to přirozeně se zpožděním dvou týdnů a též následně poté, co k postupnému nárůstu počtu nemocných dochází již několik týdnů v Německu a v poslední době též v v Rakousku a Polsku," sdělil ČTK.

Molekulární imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR se domnívá, že bude možná i více než tisíc nových případů denně, ale zhruba dvacetkrát méně vážných průběhů, hospitalizací a úmrtí než v předchozích vlnách. "Podobně jako je to teď v Británii. Určitě nebudou problémy se zahlcením nemocnic," napsal ČTK.

Česká populace je podle Maďara k viru díky očkování, ale i promoření už poměrně málo vnímavá. "Těžší formy se budou týkat především těch rizikových osob, které nemoc neprodělaly a dosud se nenechaly očkovat," dodal epidemiolog.

Pokud se neobjeví nová varianta, na kterou nebudou fungovat ochranné protilátky, neměl by se podle Maďara koronavirus už šířit územím ČR plošně, ale hlavně v místech, kde jsou neimunní lidé. Vliv ale může mít klesající imunita po očkování i po nákaze, důležité tak budou podle něj třetí dávky očkování.

"Plošný lockdown by už nastat neměl, pokud do situace nezasáhne nová velmi riziková mutace. Stejně tak by už na větším území nemělo nastat zaplnění intenzivních lůžek a omezení poskytované zdravotní péče," uvedl Maďar. Dodal, že hlavně podle situace v nemocnicích se bude rozhodovat o dalším postupu.

Zpřísnění opatření podle Hořejšího není namístě, s Grubhofferem se shodují na tom, že by stačilo dodržovat stávající opatření. "Bylo by dobře, aby si naši spoluobčané očkovaní i dosud nenaočkovaní, dále ti, co onemocnění prodělali, uvědomili, že stále platí základní protiepidemická opatření 3R (ruce, roušky, rozestupy) a že je musíme dodržovat," uvedl Grubhoffer. Hořejší očekává, že zhruba za měsíc Česko tato povinná opatření zruší a budou jen doporučená. Podobně to udělaly například Velká Británie nebo Dánsko.

Vojtěch: Testování na covid ve školách po tomto týdnu v celé zemi skončí

Testování na covid-19 ve školách podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) po tomto týdnu skončí. V prvním termínu po zahájení školního roku minulý týden testy potvrdily 116 pozitivních případů nákazy. Data z druhého testování v pondělí se zatím vyhodnocují, ale již naznačují, že situace se ve školách zatím nezhoršuje. Plošně bude dál platit nošení roušek ve společných prostorech škol. Ministr zdravotnictví to dnes řekl na jednání sněmovního školského výboru. Nevyloučil zároveň, že by se časem mohly testy ve školách opět zavést na lokální úrovni.

Plošné screeningové testování ve školách stanovilo ministerstvo zdravotnictví na 1. či 2. září, a dále na 6. a 9. září. V celé zemi je podle statistik ministerstva školství asi 4200 základních a 1280 středních škol, 1. září do nich nastoupilo na 1,4 milionu dětí.

„Podle současných dat nepředpokládáme, že bychom v testování v žádném z krajů pokračovali po 9. září. Mimořádné opatření, které bylo vydáno, se zkonzumuje 10. září, do kdy je účinné, a tím pádem bude automaticky zrušeno a zatím nebudeme vydávat žádné nové opatření týkající se testování ve školách,“ uvedl Vojtěch. Nevyloučil, že v závislosti na situaci by se to časem mohlo v některém kraji změnit. Víc by se podle něj mohlo vyjasnit do konce září.

Dál podle něj bude ve školách platit povinné nošení roušek na chodbách či v šatnách. Opatření má ochránit školy před uzavíráním kvůli výskytu nákazy. Pokud se budou nosit roušky, budou muset při potvrzení nákazy do karantény pouze jedinci nebo jednotlivé třídy.

Podle Vojtěcha má ministerstvo v současnosti kompletní výsledky z prvního poprázdninového termínu testování ve školách. Potvrdilo se při něm 116 případů nákazy. Výsledky z druhého termínu testování zatím podle ministra nejsou finální. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) je odevzdalo 90 procent škol. Data z nich podle Vojtěcha ukazují, že výskyt nákazy se ve školách nezhoršuje, i když nárůst epidemie v ČR je podle něj v současnosti nesporný.

Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví odhalily v úterý laboratoře v Česku 588 nakažených. Více pozitivních testů za jeden den bylo naposledy 25. května. Incidenční číslo, které ukazuje týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel, stouplo z 18 na 21. Ještě před týdnem byla celorepubliková incidence 13. Reprodukční číslo stouplo k dnešku na 1,48. Nad hodnotou jedna, což značí zrychlování šíření epidemie, je 14 dní.

Ministerstvo školství ve svých pokynech na konci srpna uvedlo, že pokud bude ve školách v jednom okrese za první dva termíny testování více než 25 pozitivních případů na 100.000 provedených testů, bude tam testování pokračovat jednou týdně do konce září. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška se za první termín testování ve školách v celé zemi zachytilo kolem deseti případů nákazy na 100.000 lidí. Mezi středoškoláky se potvrdilo zhruba 20 pozitivních na 100.000 lidí, v základních školách to bylo přibližně osm, řekl Dušek. Záchyt podle něj není masivní. Zdůraznil zároveň, že epidemie nyní kvůli návratu lidí z dovolených a dětí do škol nevyhnutelně poroste, i když díky očkování asi proti loňsku nebude tak velká zátěž nemocnic.

ÚZIS má podle Duška tři scénáře vývoje epidemie. Dosavadní počty odpovídají podle Duška realistickému, nikoli optimistickému vývoji. Další vývoj se podle něj bude odvíjet zejména podle toho, kolik lidí bude naočkovaných. Nyní má dokončené očkování v ČR asi 54 procent populace.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Po třech dnech zaznamenaly laboratoře méně než 500 nových případů nákazy

18.09.2021 10:05 Aktualizováno Denní počet nově potvrzených případů klesl po třech dnech pod 500. Za pátek laboratoře odhalily 442…

Ordinace dětských praktiků jsou přetížené dětmi s respiračními virózami

18.09.2021 09:09 Ordinace dětských praktických lékařů jsou po dvou týdnech od začátku školního roku přetížené dětmi,…

Ministerstvo upraví dotace na výzkum, na covid-19 bude možné čerpat až 150…

18.09.2021 08:18 Ministerstvo zdravotnictví chce upravit zaměření dotací na zdravotní výzkum do roku 2026. Z nového…

Spolu chce zvýšit proočkovanost očkováním cizinců a spoluprací s VŠ

17.09.2021 09:46 Zvýšit proočkovanost obyvatel Česka proti covidu-19 by podle koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

V Česku přibylo třetí den v řadě přes 500 lidí s covidem

17.09.2021 08:39 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

VZP vydá kritizovanou onkologickou brožuru s Babišem po volbách

16.09.2021 15:00 Aktualizováno Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odložila rozeslání kritizované brožury k onkologické prevenci…

V Česku přibylo ve středu opět přes 500 nakažených koronavirem

16.09.2021 10:06 Aktualizováno Laboratoře v Česku odhalily ve středu 524 nových případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání je to…

Česko evidovalo nárůst nakažených i loni v září, nemocnice byly zatíženy…

15.09.2021 20:55 Stejně jako letos i loni na začátku září šíření nemoci covid-19 v Česku po prázdninách zrychlilo.…

VZP rozesílá za veřejné peníze onkologickou brožuru s Babišem

15.09.2021 16:31 Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku části opozice, že v souvislosti s brožurou o onkologické…

Vojtěch popřel slova expertů. Očkovaní se testovat nebudou

15.09.2021 16:11 S povinným testováním lidí, kteří jsou proti covidu-19 očkovaní, se podle ministra zdravotnictví…

Související:

Právě se děje

reklama