Počty nakažených porostou, tvrdí odborníci. Testování ve školách ale skončí

Odborníci čekají s nastupující vlnou epidemie covidu-19 další růst počtu případů. Méně lidí ale bude vážně nemocných, pokud se neobjeví varianta viru nereagující na protilátky. Připomínají, že protiepidemická opatření musí dál dodržovat i očkovaní lidé.

Děti se vrátily do školních lavic.

V pondělí a v úterý laboratoře odhalily nejvyšší počet nových případů za několik měsíců, proti minulému týdnu jde o výrazný nárůst. Více než úterních 588 případů bylo naposledy na konci května.

"Projeví se například efekt různých hromadných akcí s velmi laxním dodržováním preventivních opatření, otevření škol i postupný nástup chladnějšího období," napsal ČTK epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Univerzity Ostrava Rastislav Maďar.

Podle ředitele Biologického centra Akademie věd ČR Libora Grubhoffera se dal nárůst očekávat po návratech z dovolených a do škol. "Přichází to přirozeně se zpožděním dvou týdnů a též následně poté, co k postupnému nárůstu počtu nemocných dochází již několik týdnů v Německu a v poslední době též v v Rakousku a Polsku," sdělil ČTK.

Molekulární imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR se domnívá, že bude možná i více než tisíc nových případů denně, ale zhruba dvacetkrát méně vážných průběhů, hospitalizací a úmrtí než v předchozích vlnách. "Podobně jako je to teď v Británii. Určitě nebudou problémy se zahlcením nemocnic," napsal ČTK.

Česká populace je podle Maďara k viru díky očkování, ale i promoření už poměrně málo vnímavá. "Těžší formy se budou týkat především těch rizikových osob, které nemoc neprodělaly a dosud se nenechaly očkovat," dodal epidemiolog.

Pokud se neobjeví nová varianta, na kterou nebudou fungovat ochranné protilátky, neměl by se podle Maďara koronavirus už šířit územím ČR plošně, ale hlavně v místech, kde jsou neimunní lidé. Vliv ale může mít klesající imunita po očkování i po nákaze, důležité tak budou podle něj třetí dávky očkování.

"Plošný lockdown by už nastat neměl, pokud do situace nezasáhne nová velmi riziková mutace. Stejně tak by už na větším území nemělo nastat zaplnění intenzivních lůžek a omezení poskytované zdravotní péče," uvedl Maďar. Dodal, že hlavně podle situace v nemocnicích se bude rozhodovat o dalším postupu.

Zpřísnění opatření podle Hořejšího není namístě, s Grubhofferem se shodují na tom, že by stačilo dodržovat stávající opatření. "Bylo by dobře, aby si naši spoluobčané očkovaní i dosud nenaočkovaní, dále ti, co onemocnění prodělali, uvědomili, že stále platí základní protiepidemická opatření 3R (ruce, roušky, rozestupy) a že je musíme dodržovat," uvedl Grubhoffer. Hořejší očekává, že zhruba za měsíc Česko tato povinná opatření zruší a budou jen doporučená. Podobně to udělaly například Velká Británie nebo Dánsko.

Vojtěch: Testování na covid ve školách po tomto týdnu v celé zemi skončí

Testování na covid-19 ve školách podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) po tomto týdnu skončí. V prvním termínu po zahájení školního roku minulý týden testy potvrdily 116 pozitivních případů nákazy. Data z druhého testování v pondělí se zatím vyhodnocují, ale již naznačují, že situace se ve školách zatím nezhoršuje. Plošně bude dál platit nošení roušek ve společných prostorech škol. Ministr zdravotnictví to dnes řekl na jednání sněmovního školského výboru. Nevyloučil zároveň, že by se časem mohly testy ve školách opět zavést na lokální úrovni.

Plošné screeningové testování ve školách stanovilo ministerstvo zdravotnictví na 1. či 2. září, a dále na 6. a 9. září. V celé zemi je podle statistik ministerstva školství asi 4200 základních a 1280 středních škol, 1. září do nich nastoupilo na 1,4 milionu dětí.

„Podle současných dat nepředpokládáme, že bychom v testování v žádném z krajů pokračovali po 9. září. Mimořádné opatření, které bylo vydáno, se zkonzumuje 10. září, do kdy je účinné, a tím pádem bude automaticky zrušeno a zatím nebudeme vydávat žádné nové opatření týkající se testování ve školách,“ uvedl Vojtěch. Nevyloučil, že v závislosti na situaci by se to časem mohlo v některém kraji změnit. Víc by se podle něj mohlo vyjasnit do konce září.

Dál podle něj bude ve školách platit povinné nošení roušek na chodbách či v šatnách. Opatření má ochránit školy před uzavíráním kvůli výskytu nákazy. Pokud se budou nosit roušky, budou muset při potvrzení nákazy do karantény pouze jedinci nebo jednotlivé třídy.

Podle Vojtěcha má ministerstvo v současnosti kompletní výsledky z prvního poprázdninového termínu testování ve školách. Potvrdilo se při něm 116 případů nákazy. Výsledky z druhého termínu testování zatím podle ministra nejsou finální. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) je odevzdalo 90 procent škol. Data z nich podle Vojtěcha ukazují, že výskyt nákazy se ve školách nezhoršuje, i když nárůst epidemie v ČR je podle něj v současnosti nesporný.

Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví odhalily v úterý laboratoře v Česku 588 nakažených. Více pozitivních testů za jeden den bylo naposledy 25. května. Incidenční číslo, které ukazuje týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel, stouplo z 18 na 21. Ještě před týdnem byla celorepubliková incidence 13. Reprodukční číslo stouplo k dnešku na 1,48. Nad hodnotou jedna, což značí zrychlování šíření epidemie, je 14 dní.

Ministerstvo školství ve svých pokynech na konci srpna uvedlo, že pokud bude ve školách v jednom okrese za první dva termíny testování více než 25 pozitivních případů na 100.000 provedených testů, bude tam testování pokračovat jednou týdně do konce září. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška se za první termín testování ve školách v celé zemi zachytilo kolem deseti případů nákazy na 100.000 lidí. Mezi středoškoláky se potvrdilo zhruba 20 pozitivních na 100.000 lidí, v základních školách to bylo přibližně osm, řekl Dušek. Záchyt podle něj není masivní. Zdůraznil zároveň, že epidemie nyní kvůli návratu lidí z dovolených a dětí do škol nevyhnutelně poroste, i když díky očkování asi proti loňsku nebude tak velká zátěž nemocnic.

ÚZIS má podle Duška tři scénáře vývoje epidemie. Dosavadní počty odpovídají podle Duška realistickému, nikoli optimistickému vývoji. Další vývoj se podle něj bude odvíjet zejména podle toho, kolik lidí bude naočkovaných. Nyní má dokončené očkování v ČR asi 54 procent populace.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Vláda bude jednat o dalším rozvolnění opatření

25.09.2021 12:50 Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu-19. Týkat…

Češi nahlásili 8300 možných nežádoucích účinků vakcín. Nejčastěji únava,…

25.09.2021 12:05 V posledních šesti letech před epidemií covidu-19 zdravotníci a pacienti hlásili zhruba 700 až 1200…

V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19

25.09.2021 09:41 Aktualizováno V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19, což je o 64 více než před týdnem. Počet…

Většina zdravotníků Fakultní nemocnice u svaté Anny má zájem o třetí dávku…

24.09.2021 16:31 První dávku vakcíny proti covidu-19 dostali už na konci loňského prosince nebo na začátku ledna,…

Někteří zahraniční studenti se v Česku nechávají opětovně očkovat

24.09.2021 15:55 Aktualizováno Někteří zahraniční studenti se v Česku nechávají opakovaně očkovat proti koronaviru, protože…

Očkovat procento populace trvá v září 10 dní, v červenci to byl den

24.09.2021 13:35 Aktualizováno Očkovat proti covidu-19 jedno procento populace trvá v září deset dní, v červenci na to stačil…

Ve čtvrtek přibylo v Česku téměř 500 nakažených

24.09.2021 09:30 Aktualizováno Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem.…

Obžalovaná lékařka z Pardubic se hájí: Volila jsem zavedený postup

23.09.2021 14:52 Aktualizováno Děti, které měly komplikace po operaci mandlí v Pardubické nemocnici, byly standardně ošetřovány v…

Ve středu přibylo v Česku 526 nakažených

23.09.2021 09:01 Ve středu přibylo v České republice 526 potvrzených případů covidu. Je to zhruba stejně jako před…

Počty nakažených rostou napříč celým Českem, nejhorší je Praha

23.09.2021 08:34 Vládní plán na uvolňování protiepidemických opatření letos od jara vycházel zejména z počtu nově…

Související:

Právě se děje

reklama