Podíl pozitivních testů v automobilkách klesl na půl procenta

Průměrný podíl pozitivně testovaných pracovníků na koronavirus v tuzemských automobilových firmách od začátku povinného testování klesl z jednoho procenta na půl procenta. Každým testovacím cyklem záchyt nakažených antigenními testy klesá zhruba o 0,2 procentního bodu.

Testování na přítomnost koronaviru
doporučujeme

Firmy ale kritizují, že na následné potvrzení PCR testem čekají v průměru 2,5 dne, ale výjimkou není ani pět dní. Oznámilo to dnes Sdružení automobilového průmyslu. Údaje poskytlo 55 členských firem zaměstnávajících 80.000 lidí.

PCR testy zpravidla infekci potvrdí u 80 až 90 procent záchytů. Potvrzení pomocí PCR však podle respondentů nadále zůstává nejužším místem systému. Pro firmy je potíží také často nejednotný postup praktických lékařů při nařizování karantény či izolace.

"I po třech týdnech je patrné, že průmyslové podniky a zejména firmy automotive nejsou problémem, ale naopak součástí řešení. Na základě minima pozitivních záchytů, které jsou navíc jen dílčí a nikoliv klastrové, se ukazuje, že k nákaze nedochází uvnitř firem," uvedl výkonný ředitel sdružení Zdeněk Petzl.

Zejména velké firmy nadále využívají především externí poskytovatele zdravotních služeb. Testy jsou tudíž podle Petzla provedeny odborně a výsledky jsou jednoznačné a opakovatelné. Naopak u firem do 250 testování je rovnoměrně využívána kombinace externích poskytovatelů zdravotních služeb a samotestování na pracovišti. Pouze dvě menší firmy, které navíc mají své zaměstnance dislokovány po celém Česku, využívají veřejná testovací centra

V případě samotestování téměř dvě třetiny firem využívají testy s cenovkou výrazně vyšší než 100 Kč, dodatečné náklady se pohybují v řádu jednotek milionů korun. Pokud stát plánuje udržet tento systém delší dobu, je pro zachování kvality testování podle automobilek třeba diskutovat o zvýšení příspěvku blíže k reálným cenám. Při rostoucím počtu nabízených produktů na trhu pak firmy volají po seznamu doporučených testů s ověřenou citlivostí. Především velké podniky pak deklarují svoji připravenost pomoci České republice s rychlým a efektivním očkovním, nejen pokud jde o zaměstnance, ale i jejich rodinné příslušníky a další osoby.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arenberger malý záchyt pozitivních školáků očekával

13.04.2021 18:05 Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) očekával, že záchyt pozitivních případů koronaviru…

Úmrtí a hospitalizací lidí nad 80 let s covidem ubývá, nejdéle se očkují

13.04.2021 15:58 Podíl lidí nad 80 let mezi zemřelými a hospitalizovanými s covidem-19 klesá. Zatímco v listopadu na…

Očkování neschválenými vakcínami by zahýbalo důvěrou lidí, tvrdí Šonka

13.04.2021 15:29 Očkování neregistrovanými vakcínami proti covidu-19 by podle šéfa praktických lékařů Petra Šonky…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 15:25 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama