Pokusní králíci profesora Prymuly? Starosta Uherského Hradiště se dostal do sporu s ministrem

Plošné testování na covid-19 není žádný experiment. Vzkázal to dnes na twitteru ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) starostovi Uherského Hradiště Stanislavu Blahovi (ODS). Prymula za experiment naopak považuje různé slavnosti, které podle něj stojí za nárůstem počtu nakažených na Uherskohradišťsku.

Roman Prymula
doporučujeme

Blaha v pátek uvedl, že si obyvatelé Uherského Hradiště nezaslouží být pokusnými králíky "v laboratoři profesora Prymuly" a měli by vědět, na čem jsou.

"Reakce pana starosty mě velmi překvapila, protože jestli probíhal nějaký experiment, tak to byly různé slavnosti, které byly v daném regionu a které zapříčinily obrovský nárůst," řekl dnes ve videu ministr. "My jsme v tuto chvíli v situaci, kdy chceme pomáhat regionům, které mají největší problémy. A testování určitě není žádný experiment. Myslím si, že se používá v řadě zemí a my to nabízíme. Pokud si Uherské Hradiště myslí, že zvládne situaci samo, nemusíme se angažovat," dodal Prymula.

"Já jsem nekritizoval samotné plošné testování. Nejsem epidemiolog, takže nedokážu posoudit smysl takového opatření, pokud je založeno na dobrovolné bázi, jak jsem se někde dočetl. Já jsem kritizoval tu nekomunikaci ze strany ministra," napsal Blaha ČTK.

Politik zdůraznil, že lidé v okrese jsou v napětí a pod obrovským tlakem a zaslouží si jasnou a srozumitelnou komunikaci. "Za této situace se o takto rozsáhlém opatření dočítáme z twitteru pana ministra. S detaily nebyl seznámen ani hejtman, ani já," napsal Blaha. Na pátečním jednání, které svolala ředitelka krajské hygieny, se podle něj všichni odborníci divili, jak by takto rozsáhlá akce měla být personálně zabezpečena. Zásadně nesouhlasili ani zástupci praktických a dětských lékařů, kteří by měli testování zajišťovat.

Blaha se podivil také ohledně akcí, na které ministr narážel. Neví, o jaké akce jde. "Měli starostové možnost rušit akce, které nepořádaly města a obce?," uzavřel starosta.

Na takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví je celý Zlínský kraj červený, což značí nejvyšší možné riziko nákazy koronavirem. Ze čtyř okresů v kraji je nejvíce nakažených právě na Uherskohradišťsku. Za posledních sedm dní se tam objevilo 670 nových případů nemoci v přepočtu na 100.000 obyvatel, což je třetí nejvyšší číslo mezi okresy v České republice. Uherskohradišťská nemocnice dnes také převzala od státu deset plicních ventilátorů, potýkala se s jejich nedostatkem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirová epidemie se dál zhoršuje: Pacientů v nemocnicích přibývá,…

26.10.2020 15:40 Pacientů s covidem ve středočeských nemocnicích dál přibývá, chybí personál, lůžek je dostatek.…

Nový šéf zdravotnictví? Blatný je vynikající, na post ministra se hodí,…

26.10.2020 14:28 Vedení Fakultní nemocnice Brno hodnotí jako vynikajícího a pracovitého lékaře dětského hematologa…

Do Česka dorazily další plicní ventilátory, tentokrát z Rakouska

26.10.2020 14:00 Aktualizováno Rakouští hasiči dnes přivezli do Česka 45 plicních ventilátorů určených pro pacienty s koronavirem.…

Nový šéf VZP zvolen nebyl, zvažuje se i mimořádné zasedání správní rady

26.10.2020 13:56 Nového ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny dnes správní rada nezvolila, řekl ČTK mluvčí VZP…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama