Očkování proti covidu-19: Rodí se plán, kdo by mohl dostat vakcínu jako první

S případnou možnou očkovací látkou proti koronaviru to vypadá velmi dobře. Česko by jí mohlo mít do konce roku. Jako první se k vakcíně dostanou rizikové skupiny, tedy senioři a chronicky nemocní, posléze zdravotníci, a teprve až pak sama vláda.

Očkování, ilustrační foto

Očkování proti nemoci covid-19 momentálně řeší na ministerstvu zdravotnictví Národní imunizační komise v čele s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. V současné době se dolaďují pravidla, komu bude vakcína v první fázi přístupná. Informoval o tom web idnes.cz 

Sice to zpočátku může vypadat, že je řešení takové otázky předčasné, jelikož před samotným zahájením procesu očkování bude zapotřebí také souhlasu Evropské lékové agentury, přičemž o registraci zatím ještě nikdo nežádal. Tomu tak ale nemusí být napořád. 

"Předpokládá se, že společnost AstraZeneca (která vyvíjí tzv. Oxfordskou vakcínu, pozn. red.) o registraci v Evropě požádá někdy začátkem podzimu, v září či v říjnu,“ nastínil ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček. 

Naděje vložil také do vakcínu vyvíjenou firmami Pfizer a BioNTech a očkovací látku francouzské farmaceutické společnosti Sanofi. V případě schválení už by mohlo jít všechno hladce. Česko se totiž připojilo k výzvě Evropské komise, která dojednává zásilky vakcín u distributorů.

K první desítce milionů vakcín by se měla Evropa dostat ještě letos, a proto také Národní imunizační komise přistoupila k rozčlenění českých občanů do sedmi kategorií, přičemž v první fázi budou očkováni pouze první tři.

"Je to už vše víceméně jasné. Nejprve dostanou očkování rizikové skupiny,“ nastínil epidemiolog, někdejší náměstek ministra zdravotnictví a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Konkrétnější ale nebyl.

Redaktorům idnes.cz se podařilo dostat k národnímu plánu Národní imunizační komise, který ale ještě není schválený, mohl by se tak měnit. V současné době se předpokládají tři fáze vakcinace a sedm indikačních skupin. Nejprve by byly očkovány první tři, které zahrnují ty nejvíce ohrožené.

Do první kategorie spadají lidé s ohroženou imunitou, u nichž je zvýšené riziko případného těžkého průběhu onemocnění covid-19. Jedná se především o osoby starší 65 let, ale i o chronicky nemocné a obézní lidi.

"Výčet lidí prakticky kopíruje skupinu lidí, kterým pojišťovna hradí očkování na chřipku. K nim se ale přidala ještě skupina pacientů s chronickou hypertenzí,“ informoval idnes.cz nejmenovaný zdroj, který se účastnil jednání.

V momentě dovozu se ke schválené vakcíně dostanou zájemci z řad pacientů trpících obstrukční plicní nemocí, již zmíněným nekontrolovaným vysokým tlakem, závažným přechodně zhoršeným onemocněním srdce, tedy srdečním selháním nebo kardiomyopatií, hemato-onkologickou chorobou, závažným onemocněním ledvin a jater nebo se závažnou formou diabetu, ale i osoby, které čeká imunusupresivní léčba, radioterapie nebo chemoterapie. Jedná se o nejvíce ohrožené skupiny. Například senioři starší 65 let činí více než 90 % všech českých obětí nákazy koronavirem. 

Společně s nimi ale budou v první vlně očkovány i další dvě skupiny lidí, a to ti, kteří jsou s rizikovými skupinami v kontaktu, tedy pracovníci a klienti sociálních služeb, zdravotníci a další lidé vykonávající "epidemiologicky závažnou profesi".

Jedná se například o zaměstnance antesteziologicko-resuscitačního oddělení, jednotek intenzivní péče nebo urgentního příjmu, jakož i záchranáře, pracovníky infekčních a plicních oddělení, hygieniky specializující se na trasování a laboratorní pracovníky přicházející do styku s odebranými vzorky na vyšetření na covid-19.

V momentě, kdy se k vakcíně dostanou první tři indikační kategorie, přijdou na řadu čtvrtá až šestá skupina zahrnující praktiky, stomatology či lékárníky a kritickou infrastrukturu, tedy zaměstnance záchranných složek, energetiky, ale i vládní činitele a členy krizových štábů. Ministři i premiér Babiš budou očkováni až ve vlně druhé a spolu s nimi i pracovníci orgánů veřejného zdraví a zaměstnanci resortu ministerstva zdravotnictví nebo hygien.

Třetí a poslední vlna zahrne zbytek, tedy zájemce. Zda se ale k očkováním pro osoby ze třetí vlny dostane Česko v lednu, nebo až v červnu, ale zatím není jasné.

"V prvním čtvrtletí příštího roku už podle mě bude na trhu vakcíny dostatek, aby se mohl nechat očkovat každý, kdo má zájem,“ nechal se slyšet Prymula.

Vakcínu u Evropské komise obstará stát za své vlastní prostředky. Jak k tomu bude se samotným očkováním, se momentálně neví. Počítá se se čtyřmi možnými alternativami zapojující vyjma státu i zdravotní pojišťovny, samoplátce nebo v případě zdravotníků zaměstnavatele nebo zřizovatele. 

Očkování bude založeno na dobrovolné bázi a povinné by mělo být pouze u praktiků. V minulosti se diskutovalo i o zřizování zvláštních očkovacích center, která jsou už ale mimo hru. Rovněž je potřeba také vzít v potaz, kolik lidí se bude chtít případně očkovat. Například průzkum společnosti Median ukázal, že by o vakcínu měla zájem jen necelá polovina respondentů. Třiačtyřicet by jí odmítlo a dalších 8 % není rozhodnuto.

Prodeje léků na předpis i volně prodejných meziročně stouply

22.09.2021 08:23 Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly…

Personál pardubické nemocnice fatálně selhal, tvrdí matka chlapce po…

21.09.2021 14:29 Aktualizováno Mnoha chyb se podle matky chlapce, jenž zůstal po operaci mandlí v Pardubické nemocnici před čtyřmi…

Příznaky chřipky a covidu jsou podobné, připomíná lékař. Test je nutný

21.09.2021 12:38 Příznaky chřipky a covidu-19 jsou špatně rozeznatelné, pacienty s nemocemi dýchacích cest proto…

Česko eviduje za pondělí téměř 500 nově nakažených

21.09.2021 08:37 Laboratoře v Česku potvrdily v pondělí 489 nových případů koronaviru, což je prakticky stejně jako…

V Česku se nedaří snížit počet nových případů rakoviny dělohy

20.09.2021 17:19 V Česku neklesá počet nových případů rakoviny dělohy, ročně lékaři tento typ rakoviny odhalí u 1900…

Ordinace se po covidu plní vážněji nemocnými, kteří odkládali vyšetření

20.09.2021 16:53 Ordinace ambulantních specialistů plní po koronavirové pandemii pacienti ve vážnějším stavu, kteří…

V Česku začalo očkování třetími dávkami

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

Pomahač: V Česku je kvalitní a dostupná péče, v USA lidé na lékaře často…

20.09.2021 14:53 V České republice je velmi kvalitní a dostupná zdravotní péče, což lidé někdy ne úplně doceňují.…

Mezi seniory je o třetí dávku očkování zájem

20.09.2021 13:33 Mezi seniory v pobytových zařízeních sociální péče v Praze je o očkování třetí dávkou vakcíny proti…

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

20.09.2021 12:15 Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než…

Související:

Právě se děje

reklama