"Postižení nemůžou stát ve frontách." NRZP žádá vytvoření mobilních očkovacích týmů

Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) žádá vytvoření mobilních týmů, které by očkovaly lidi s vážným handicapem doma. Upozorňuje na to, že mnozí postižení v domácí péči se sami nemohou na očkování dostavit. Počet takových zájemců o očkování odhaduje na desítky tisíc. Na tiskové konferenci to dnes řekl předseda NRZP Václav Krása.

Zdravotně postižení, ilustrační foto
doporučujeme

Podle rady vládní strategie očkování na lidi s vážnými zdravotními omezeními nepamatuje. NRZP se kvůli tomu obrátila na ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). 

"Jsou tisíce lidí s těžkým zdravotním postižením nebo těžkými nemocemi, kteří se nebudou moci dostavit do očkovacích center. Center je poměrně málo. Vypadá to, že se v nich bude stát na očkování fronta, což pro tyto lidi není možné," uvedl Krása.

Rada zmiňuje ty, kteří jsou závislí na pomoci a pobírají dva nejvyšší příspěvky na péči, tedy čtvrtý a třetí stupeň této podpory od státu. Je jich kolem 140.000. Podle odhadu NRZP zhruba 90.000 z nich žije doma. Omezené možnosti dorazit na očkování by mohly mít pak dvě třetiny, tedy asi 60.000 lidí. "Lidí, kteří se chtějí nechat očkovat, je několik desítek tisíc," podotkl Krása.

Rada žádá zařazení vážně handicapovaných i jejich pečujících do výčtu těch, kteří mají dostat vakcínu přednostně. Celkem počítá asi se 100.000 osob. Na přednostním seznamu jsou teď zdravotníci z nemocnic, praktici, nemocniční pacienti nad 65 let či s vážnými chorobami, obyvatelé a pracovníci domovů seniorů a domovů se zvláštním režimem, policisté, hasiči a vojáci.

"Očkovací strategie je v tuto chvíli koncipována tak, že se v první fázi zaměřuje na zdravotníky a seniory, kteří jsou nejohroženější skupinou. Pokud jde o další skupiny, vše záleží především na počtu dodávek vakcín, potažmo na tom, kdy budou registrované další vakcíny," sdělila ČTK mluvčí ministerstva Peterová.

Podle návrhu NRZP by praktický lékař postiženého a jeho pečujícího o očkování informoval. Pokud by o ně měli zájem, nahlásil by je s potřebnými údaji mobilnímu týmu. Ten by je pak naočkoval u nich v domácnosti, podle zdravotního stavu by se zvolila i nejvhodnější vakcína, popsal Krása.

Rada nyní vyčká na reakci ministra zdravotnictví. Pokud ji nedostane, chce se obrátit na premiéra Andreje Babiše (ANO) a na Parlament. Vedle mobilních týmů bude požadovat také to, aby ČR rychle zajistila víc očkovací látky a také vakcíny od dalších výrobců. Krása míní, že očkovat postižené až na jaře či v dalších měsících je pozdě.

"Epidemie komplikuje lidem s postižením život víc než ostatním. Většina lidí zůstává doma a nevychází. Spoléhá na pečující. Problém je velký. Očkování by je trochu osvobodilo a umožnilo normální pohyb," uvedl Krása. Obává se, že ČR v přípravě a rychlosti vakcinace zaostává. Dopad to může mít na počet nakažených i následné zdravotní obtíže kvůli omezení péče v nemocnicích, dodal šéf rady.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rektor UK Zima je s koronavirem ve vážném stavu. Před nedávnem navrhoval…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno Rektor Univerzity Karlovy (UK) Tomáš Zima, který byl minulý týden hospitalizován s dýchacími…

Reprodukční číslo roste, Zeman zítra podstoupí očkování

19.01.2021 22:00 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

K očkování se v systému hlásí 180.000 seniorů, termín má 63.000

19.01.2021 19:27 K očkování proti koronaviru se od pátku registrovalo víc než 180.000 lidí starších 80 let. Termín…

Pět stupňů PSA nestačí, říká vědec z Oxfordu. Kvůli britské mutaci je…

19.01.2021 18:51 Kvůli rychleji se šířící britské mutaci nového typu koronaviru je podle spoluautora výpočtu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama