Potřebujete test na covid? Ministerstvo doporučuje Čechům rezervaci termínu

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby si lidé vždy rezervovali termíny odběru při testech na nemoc covid-19. Při čekání na test vybízí úřad v dnes představeném informačním letáku k dodržování dostatečných rozestupů. Ministerstvo také doporučuje vybrat si odběrové místo s dostatečnou kapacitou, jejich kompletní seznam je dostupný na webu.

ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Pro efektivní fungování sítě odběrových míst, úsporu času a snížení rizika nákazy poblíž odběrových míst doporučuje ministerstvo lidem, aby si vždy rezervovali termín, pokud má příslušné místo rezervační systém. "Na tento termín se dostavte s optimálním předstihem, nečekejte zbytečně dlouho," doporučuje ministerstvo.

Testované lidi také ministerstvo nabádá, aby se z rezervovaného termínu odhlásili, pokud jim přestane vyhovovat. "Vyberte si odběrové místo, které vám vyhovuje a má dostatečnou kapacitu. Některá odběrová místa jsou každodenně téměř vyčerpána, a to přesto, že odebírají bezmála 1000 vzorků denně, vytíženost jiných míst může být nižší," píše resort.

V prostoru odběrového místa by měli lidé dodržovat organizační a protiepidemická opatření. "Zejména dbejte dostatečných rozestupů při čekání na odběr. Dodržujte pokyny personálu odběrového místa a stanovené pořadí," stojí v letáku. Lidé si také mají připravit osobní doklady a kontaktní informace. V případě nejasností doporučuje ministerstvo volat na linku 1221.

Laboratoře v Česku provedly už přes milion PCR testů na koronavirus. Počty testů v poslední době rostou. Více než 10.000 testů za den zatím laboratoře udělaly osmkrát, z toho sedmkrát v září. Rekordem je úterních téměř 16.000 testů. Ve středu jejich počet klesl na 14.416, což je druhý nejlepší výsledek. Podle celkového počtu testů na 100.000 obyvatel je ČR v rámci EU na 21. místě, ještě v polovině května byla v tomto srovnání na 16. místě. Média v posledních dnech informují o frontách na odběrových místech, mimo jiné na pražském Václavském náměstí. Nemocnice na Bulovce ve čtvrtek oznámila, že je zahlcena zájemci o testy a že pracovníci nestíhají přijímat lidi, kteří přicházejí bez on-line objednání.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko bude mít do konce týdne 1969 dávek remdesiviru

29.09.2020 18:31 Do Česka bylo dovezeno dalších 960 dávek léku remdesivir, který lékaři používají na těžké formy…

Prymula odmítl požadavek odborů: Na růst platů o 15 procent nejsou peníze

29.09.2020 16:35 Na patnáctiprocentní růst platů zdravotníků v roce 2021 podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly…

Nouzový stav by měl být vyhlášen od pondělí, oznámil Prymula

29.09.2020 15:09 Aktualizováno Vyhlášení nouzového stavu, na kterém se dnes shodla vládní rada pro zdravotní rizika, je podle…

Covid: V Česku je nakaženo 1700 zdravotníků. Noste roušky, apeluje komora…

29.09.2020 12:48 Zdravotníků aktuálně nakažených covidem-19 je podle dat zveřejněných na webu České lékařské komory …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama