Pracovní karanténu u kritické infrastruktury chtějí kraje řešit s vládou

Někteří hejtmani by rádi rozšířili seznam profesí, pro které se může v případě výrazného zesílení epidemie koronaviru zavést takzvaná pracovní karanténa. Plán ministerstva zdravotnictví předpokládá, že po pozitivním antigenním samotestu by do práce mohli chodit zdravotníci a pracovníci v sociálních službách, hejtmani by do seznamu přidali například energetiky, vodohospodáře, řidiče autobusů nebo pracovníky svozu odpadu. Pracovní karanténu by hejtmani oslovení ČTK zaváděli jen v kritické situaci a doufají, že taková nenastane.

Pracovní karantény budou podle očekávání hejtmanů patřit k tématům jejich pravidelného úterního jednání se zástupci ministerstva zdravotnictví. Možnost pracovat i po pozitivním testu schválila pro zdravotníky a sociální pracovníky vláda. Cílem je udržet chod státu i v případě, že by se v kritické infrastruktuře významně rozšířila covidová varianta omikron, která je nakažlivější, onemocnění ale bývá mírnější. Zaměstnanec nakažený koronavirem bude muset pracovat nebo se stravovat odděleně.

Šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) by k oborům, pro které by pracovní karanténa platila, přidal energetiku, vodohospodářství, svoz odpadu a potravinářství. Krajské organizace z kritické infrastruktury na jeho žádost nachystaly modely, s kolika procenty lidí dokážou fungovat, řekl dnes ČTK. "Někdo, kdo bude mít pozitivní test, by se měl do práce dostat opravdu až za krizových podmínek. A v té chvíli bychom museli říct, že Česká republika je v nouzovém stavu," uvedl. Procesy by se podle Kuby měly nachystat tak, aby pozitivně testovaní do práce nechodili.

Podle středočeské hejtmanky Petry Peckové (STAN) by se pracovní karanténa měla týkat také řidičů autobusů veřejné dopravy. Upozornila na to, že v nemocnicích už při dřívějších vlnách koronaviru fungovala praxe, kdy zdravotníci po setkání s pozitivně testovaným člověkem nešli do karantény, ale pokud by chyběli na oddělení, docházeli dál ke covidovým pacientům.

Kraje mají daleko širší seznam pracovníků, kteří spadají do kritické infrastruktury, řekl ČTK hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). "My jsme seznam kritické infrastruktury dávali dohromady už v době, kdy jsme tvořili seznam pracovníků pro přednostní očkování. Kromě pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách jsou to energetici, vodárenští pracovníci, lidé z odpadového hospodářství a podobně," uvedl. Podle Kulhánka se kraj od kraje může takový seznam mírně lišit, případnou pracovní karanténu budou muset kraje řešit podle aktuální situace.

Pracovní karanténu pro zdravotníky a sociální pracovníky hodnotí jako ideální jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). "V historii pandemie nebylo potřeba jiných pracovníků než sociálních a zdravotníků. Děláme to ale jen proto, kdyby nastala potřeba. Snad na to budeme stačit a pracovní karanténa nebude potřeba," řekl hejtman ČTK.

Debatu o tom, zda se pracovní karanténa má týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách, nebo i v jiných oborech, považuje nyní za předčasnou hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO). Ve Zlínském kraji podle něj nyní není situace přes nárůst počtu nově nakažených koronavirem taková, aby se musela pracovní karanténa využít. Stát by ale měl být připraven na případné zhoršení situace, řekl. Hejtmani podle Holiše zatím nedostali informaci, co bude vláda dělat v krizovém scénáři. "Jsem však rád, že po čtyřech týdnech debat jsme už připustili, že ´nouzový stav´ není sprosté slovo," dodal hejtman.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

Pekarová Adamová se poprvé vyjádřila k potvrzení trestu pro Feriho

Nejvyšší vedení TOP 09 prolomilo mlčení po pondělním potvrzení trestu pro exposlance Dominika Feriho, který byl členem strany. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová označila jeho jednání, za které byl odsouzen, za neakceptovatelné. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy