Pracovník FN Brno se nakazil koronavirem, onemocněla i sestra z onkologie v Novém Jičíně

Fakultní nemocnice Brno má jednoho pracovníka nakaženého koronavirem. Na dotaz ČTK do dnes odpověděl ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba. Neřekl však, zda je to lékař, nebo někdo z ostatního personálu. Podle něj se nakazil při výkonu povolání. Kvůli nákaze pracovníka šlo několik lidí do karantény, několik pracuje se zvýšenými ochrannými pomůckami. Nemocnice se stará o deset pacientů s onemocněním COVID-19.

nemocnice

Pro péči o pacienty ve vážném stavu s koronavirem z celé Moravy je státem vyčleněná Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Sídlí v centru a má na to připraveno 43 lůžek. Fakultní nemocnice Brno se sídlem v Bohunicích se stará o další pacienty s koronavirem, navíc ve speciálním stanu dělá odběry u pacientů s podezřením na koronavirus. Nemocnice na to má vyčleněná lůžka.

Podle náměstka Ondřeje Ludky má připraveno také 18 lůžek s plicními ventilátory a dalších 17 v záloze pro případ, že by svatoanenská nemocnice nestíhala pokrýt péči o všechny pacienty ve vážném stavu. Ve svatoanenské nemocnici jsou zatím čtyři pacienti s koronavirem ve vážném stavu.

Fakultní nemocnice Brno provádí v bohunickém odebírá vzorky ve speciálním stanu, kam přijede pacient s podezřením na koronavirus autem, zdravotníci mu udělají stěr, aniž vystoupí ven z auta, a může zase odjet. Podle Ludky se dělá asi 200 testů denně, polovinu pacientů pošlou k odběru hygienici, polovinu praktičtí lékaři.

"Chtěl bych poprosit, aby indikace k odběru od praktických lékařů byla uvážlivá, protože pouze šest až sedm procent z těchto pacientů je pozitivních. Je potřeba dodržovat kritéria pro odeslání jako například teplota. Není dobré, aby jezdili pacienti, kteří to nepotřebují," uvedl Ludka.

Podle něj bude nemocnice od pondělí fungovat jako stanice pro psychiatrické pacienty nakažené koronavirem. Zatím žádný takový pacient není, pokud bude, nemocnice se o něj postará. "Na psychiatrické klinice pro tuto nákazu bude jedna jednotka," poznamenal Ludka.

V Dětské nemocnici, která pod Fakultní nemocnici Brno spadá, se zatím žádná nákaza nepotvrdila. "Denně děláme asi 20 testů, ale zatím nemáme žádné nakažené dítě," doplnil náměstek pro Dětskou nemocnici Jan Blatný.

V Jihomoravském kraji bylo dnes ráno 113 potvrzených případů nákazy koronavirem. Zasažené jsou všechny věkové kategorie od dětí přes lidi v produktivním věku až po seniory a také všechny regiony, nejvíce Brno. V ČR je k dnešnímu dni 2062 potvrzených případů, deset lidí se vyléčilo a devět lidí zemřelo.

Onemocněla i sestra z onkologie v Novém Jičíně

V Novém Jičíně onemocněla COVID-19 sestra onkologické ambulance z polikliniky, která je součástí Komplexního onkologického centra Nový Jičín provozovaného skupinou Agel. Podle hygieniků se zdravotnice chovala nezodpovědně. Mluvčí Agel Radka Miloševská ale tvrzení hygieniků odmítla.

O nakažené sestře dnes po zasedání krizového štábu informovala krajská hygienička Pavla Svrčinová. Kritizovala, že se někteří obyvatelé kraje stále chovají nezodpovědně. "Zejména u zdravotníků mě nepřestává překvapovat to, že nemocný chodí do práce. Měli jsme sestřičku, která chodila do práce s příznaky onemocnění. Nejenom, že chodila do práce, ale když teď dohledáváme její kontakty, tak nám úspěšně nakazila, řekla bych, veškeré členy své rodiny," uvedla Svrčinová. Podle ní se zdravotnice pohyboval ve třech až čtyřech rodinách. "Tam nám nakazila skoro všechny včetně dětí školou povinných," řekla Svrčinová.

Znovu apelovala na obyvatele, aby zůstávali doma a omezili tak počet kontaktů. "Ještě uvidíme, co nám to udělalo s pacienty této sestry, která pracovala na velice rizikovém pracovišti," doplnila Svrčinová.

Miloševská uvedla, že pozitivní test byl potvrzen u zdravotní sestry Nemocnice Nový Jičín, která pracuje na externí poliklinice tohoto zdravotnického zařízení. "Zdravotní sestra nejevila příznaky onemocnění a ihned po pocítění prvních symptomů nastoupila do pracovní neschopnosti. Průběh jejího onemocnění je aktuálně velmi mírný, proto zůstává v domácím léčení. Jednalo se o komunitní nákazu, nikoliv cestovatelskou - zdravotní sestra necestovala do zahraničí," řekla Miloševská.

Podle ní nemocnice okamžitě ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí provedla všechna opatření k zamezení šíření nákazy. "Všem zdravotníkům, kteří s nakaženou přišli do kontaktu, byla nařízena karanténa a podstupují odběr vzorků. Zdravotní péče je pacientům poskytována nadále," doplnila mluvčí.

V Moravskoslezském kraji je 206 lidí s nemocí COVID-19, čtvrteční nárůst byl 27 prokázaných případů nákazy, tedy dosavadní nejvyšší počet v regionu. Největší denní přírůstek hlásilo ve čtvrtek Novojičínsko.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Obžalovaná lékařka z Pardubic se hájí: Volila jsem zavedený postup

23.09.2021 14:52 Aktualizováno Děti, které měly komplikace po operaci mandlí v Pardubické nemocnici, byly standardně ošetřovány v…

Ve středu přibylo v Česku 526 nakažených

23.09.2021 09:01 Ve středu přibylo v České republice 526 potvrzených případů covidu. Je to zhruba stejně jako před…

Počty nakažených rostou napříč celým Českem, nejhorší je Praha

23.09.2021 08:34 Vládní plán na uvolňování protiepidemických opatření letos od jara vycházel zejména z počtu nově…

Ročně zemře přes pět tisíc Čechů na rakovinu plic

22.09.2021 13:43 Nejvíc ze všech nádorů Češi umírají na rakovinu plic, ročně jí podlehne přes 5000 lidí. Operovat se…

Při rozhodování o úhradách léků se nově bude posuzovat také vliv na…

22.09.2021 13:35 Při rozhodování o tom, který lék bude pacientům hrazen ze zdravotního pojištění, se bude od ledna…

Česko kupuje statisíce vakcín proti covidu pro děti od pěti let

22.09.2021 09:58 Česko předobjednalo vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer/BioNTech pro 700.000 dětí ve věku pět…

Přibylo skoro 600 nakažených, nejvíc za čtyři měsíce

22.09.2021 09:29 Aktualizováno Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Brněnská nemocnice podává trestní oznámení na firmu, která měla padělat…

22.09.2021 09:04 Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně podává trestní oznámení na jednu z brněnských firem kvůli…

Prodeje léků na předpis i volně prodejných meziročně stouply

22.09.2021 08:23 Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly…

Personál pardubické nemocnice fatálně selhal, tvrdí matka chlapce po…

21.09.2021 14:29 Aktualizováno Mnoha chyb se podle matky chlapce, jenž zůstal po operaci mandlí v Pardubické nemocnici před čtyřmi…

Související:

Právě se děje

reklama