Praha chce jednat s Blatným o postupu očkování proti covidu

Vedení hlavního města chce jednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) a zástupci ministerstva o postupu při očkování. Praze se nelíbí, že nemá žádný vliv na distribuci vakcín, a vadí jí také nedostatek informací. Po ministerstvu bude chtít zvýšit kompetence pro krajského koordinátora očkování. Na dnešním jednání pražských zastupitelů to řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě). Magistrát nyní dokončuje očkování seniorů v pražských domovech pro seniory.

Jan Blatný
doporučujeme

Hřibovi a Johnové vadí především to, že Praha nemá žádný vliv na nakládání s vakcinačními látkami. Podle Johnové je například zcela nejasná role krajského koordinátora, který podle města nemá v podstatě žádné kompetence. "Musí mít jasnou kompetenci, doteď v řídícím systému chybí vliv koordinátora," řekla.

Situaci označila Johnová za nepřehlednou a očkování podle ní v podstatě nikdo neřídí. "Vláda ignoruje jakoukoliv aktivitu krajů," řekla. Kritizovala také snížení očkovacích míst z původních devíti na šest.

Krajský koordinátor David Doležil řekl, že v Praze by mělo ideálně vzniknout 40 očkovacích míst. "Bude dobře, když jich bude co nejvíce, ale teď to nemá smysl, když pro nás nejsou alokovány vakcíny," řekl Doležil.

Za největší komplikaci Doležil označil nedostatek vakcín. Z celkového počtu vakcín dostalo hlavní město více než 14.000 zkumavek s látkou. Příští týden se dodávky očkovacího séra firem Pfizer a BioNTech sníží na 60 procent původně dojednaného objemu a v dalších týdnech lze počítat se zhruba 80 procenty.

Dobrou zprávou je podle Johnové a Hřiba, že se v hlavním městě podařilo proočkovat již 23 procent obyvatel starších 80 let. Problém ale prý je, že magistrát od státu nedostal informaci, kolik z nich má trvalé bydliště v Praze.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mluvčí nemocnic pro EZ: Jsme na limitu, lůžka plní i mladší ročníky.…

27.02.2021 22:02 Aktualizováno Jsou na pokraji lůžkových kapacit i sil personálu. Pražské nemocnice, které EuroZprávy.cz oslovily,…

Co s lidmi, kteří se budou bránit testování? Pomoci může zákon i opatření

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Hospodářská komora ČR (HK ČR) je připravena podpořit přechod z dobrovolného testování ve firmách na…

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Zájem o očkování učitelů je enormní. Přes 93 tisíc registrací

27.02.2021 20:53 Aktualizováno K přednostnímu očkování proti covidu-19 se zatím zaregistrovalo 93.000 učitelů a dalších pracovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama