Praha se zapojí do boje o ukončení epidemie AIDS

Praha bude společně s dalšími městy z celého světa usilovat o ukončení epidemie AIDS. Připojí se k iniciativě Fast-Track Cities, která je formulována v tzv. pařížské deklaraci. Zastupitelé hlavního města dnes záměr schválili.

Praha
doporučujeme

Podle statistik je Praha v evropském žebříčku měst s největší sexuální turistikou na druhém místě za Lisabonem. V Česku žije podle Státního zdravotního ústavu nejvíce HIV pozitivních lidí v Praze, kde je od začátku roku evidováno také nejvíce nových případů infekce.

Cílem deklarace do roku 2020 je, aby minimálně 90 procent lidí s HIV o své nemoci vědělo, minimálně stejný počet se léčil a díky tomu alespoň 90 procent lidí s HIV bylo léčeno úspěšně, čímž bude zabráněno sexuálnímu přenosu infekce. Iniciativa počítá díky těmto závazkům ukončení epidemie AIDS do roku 2030.

Praha sestaví tým odborníků zabývajících se prevencí, diagnostikou, léčbou a sledováním nejen HIV, ale také dalších pohlavně přenosných chorob, žloutenky typu B a C nebo tuberkulózy. Díky připojení k Fast-Track Cities bude moci využít zkušenosti ostatních měst a lépe cílit preventivní a osvětové kampaně zejména na sociálních sítích. Nestátní neziskové organizace získají přístup ke specifickým finančním zdrojům.

Pařížská deklarace vznikla v roce 2014, aktualizována byla vloni. Síť Fast-Track Cities čítá přes 300 měst ze všech kontinentů vyjma Antarktidy.

AIDS se od roku 1986 projevilo v tuzemsku u 663 nemocných. Z nich 308 nemoci podlehlo. Do konce letošního září počet nemocných s diagnostikovanou infekcí HIV dosáhl 3549, z nichž 1729 žilo v Praze.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce prosadit zákon, který by zrušil kojenecké ústavy

24.11.2020 18:11 Ministerstvo zdravotnictví by chtělo ještě v tomto volebním období prosadit zákon, který by zrušil…

Prymula bude brát nadstandardní plat. Dosáhne téměř na poslance

24.11.2020 17:21 Aktualizováno Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který nastoupil jako poradce premiéra Andreje Babiše na…

Průzkum: Zdravotní pojišťovnou roku 2020 je VZP

24.11.2020 17:19 Zdravotní pojišťovnou letošního roku je podle průzkumu neziskové organizace Health Care Institut…

PES je ve třetím stupni těsně. S rozvolněním nespěchat, apelují experti

24.11.2020 16:54 V pondělí dosažený třetí stupeň rizika protiepidemického systému PES, podle kterého se má řídit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama