Praha zdarma rozdá respirátory lidem v sociální nouzi

Praha bude zdarma rozdávat respirátory nebo chirurgické roušky lidem v sociální nouzi a lidem bez přístřeší. Ochranné pomůcky budou moci od svých radnic získat rovněž obyvatelé Prahy 10 a Prahy 7, i v tomto případě je služba určena hlavně lidem ve finanční tísni. Informovali o tom dnes zástupci radnic. Arcidiecézní charita Praha vyhlásila sbírku respirátorů pro potřebné. Kroky jsou reakcí na rozhodnutí vlády, podle kterého bude od půlnoci z pondělí na úterý v obchodech či MHD nutné mít nasazený respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

"V tomto týdnu jsme dostali jako město darem od soukromého dárce 90 tisíc respirátorů a 90 tisíc chirurgických roušek. Všechny tyto ochranné pomůcky poskytneme Pražanům v sociální nouzi," sdělila radní města Milena Johnová (Praha Sobě). Lidé budou roušky a respirátory dostávat na základě doporučení svých sociálních pracovníků prostřednictvím Potravinové banky. Město je připraveno zajistit v případě potřeby další respirátory a roušky.

Lidem bez domova už od jara distribuují ochranné pomůcky sociální pracovníci terénních týmů. Praha nově zajistí respirátory také pro klienty pobytových služeb včetně zimních humanitárních ubytoven. "Doufám, že ministerstvo práce a sociálních věcí vypíše grantový program na zajištění nákladů na materiální pomoc lidem bez domova, kteří nemají peníze na pořízení povinných ochranných pomůcek," dodala Johnová.

Mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník uvedl, že respirátory jsou určeny všem obyvatelům městské části, kteří jsou ve finanční tísni, nebo ochranné prostředky nedokážou sehnat v obchodech blízko svého bydliště. Lidé si budou moci pomůcky vyzvednout v infocentru radnice ve Vršovické ulici v pondělí a úterý od 08:00 do 17:30.

Podobný krok plánuje Praha 7. Její starosta Jan Čižinský (Praha Sobě) na facebooku uvedl, že respirátory si budou moci lidé vyzvednout v pondělí a úterý mezi 08:00 a 12:00 na radnici městské části v ulici U Průhonu. Stejně jako v Praze 10 i tam budou pomůcky určeny lidem ve finanční nouzi, případně za dobrovolný příspěvek i těm, kteří je v obchodech neseženou.

Arcidiecézní charita Praha vyhlásila sbírku respirátorů pro potřebné. "Lidi s nižšími příjmy - seniory, rodiny s dětmi, samoživitele a lidi s postižením - chceme podpořit v tom, aby se mohli chránit před nákazou koronaviru v souladu s aktuálními nařízeními," uvedl ředitel charity Jaroslav Němec. Lidé mohou respirátory darovat na jednom z deseti sběrných míst, nebo přispět na jejich nákup na účet 749986/5500, variabilní symbol 1920.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes po mimořádném jednání vlády řekl, že zpřísnění úrovně ochrany vláda nařídí v pondělí a bude se týkat obchodů, veřejné dopravy, nemocnic a dalších míst, která budou v mimořádném opatření vypsána. Důvodem je podle něj horší epidemická situace se šířením britské mutace. Lékárny podle dnešního zjištění ČTK ihned po ministrově vyjádření zaznamenaly prudký nárůst poptávky po respirátorech, zásob mají dost.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda omezí pohyb osob, uzavírá školy a některé obchody

26.02.2021 22:43 Aktualizováno Vláda v návaznosti na nově vyhlášený nouzový stav zavádí od pondělí 1. března přísnější opatření…

Nakažených bude i 20 000 denně. Ve hře jsou tvrdá opatření, na nákup jen s…

26.02.2021 22:08 Aktualizováno Počet nakažených koronavirem i po zavedení přísnějších opatření podle ministra zdravotnictví Jana…

Omezení pohybu či uzavření škol. Vláda oznámila nová opatření

26.02.2021 22:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá…

Do Prahy dorazily první tisíce dávek vakcíny Moderna

26.02.2021 21:26 Aktualizováno Do Prahy dnes dorazilo prvních 5200 dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna, která zatím do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama