Praktici bez ochranných pomůcek by měli podle SPL zavřít ordinace

Praktičtí lékaři, kterým dojdou ochranné pomůcky, by měli uzavřít ordinace a poskytovat lékařské konzultace jen telefonicky nebo on-line, doporučilo Sdružení praktických lékařů (SPL). Jeho stanovisko má ČTK k dispozici. Praktičtí lékaři, kteří ochranné pomůcky proti šíření koronaviru mají, by je podle něj měli používat po celou dobu ordinování.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Dítě u lékaře
doporučujeme

Roušky, které jsou o víkendu a v pondělí praktikům distribuovány v počtu dvou až tří kusů, vystačí nanejvýš na dva až tři dny. "Jedna ze skupin obyvatelstva nejvíc ohrožených nákazou COVID-19 - lékaři primární péče - je tak prakticky zcela bez ochranných pomůcek," uvedlo ve stanovisku předsednictvo sdružení. Také další zdravotníci i pracovníci v sociálních službách upozorňují na to, že mají stále nedostatek ochranných prostředků, jako jsou respirátory a roušky. Zástupci státu uvádějí, že dělají co mohou a ochranných prostředků bude brzy víc.

Šéf stomatologické komory Roman Šmucler dnes v České televizi uvedl, že stát s nimi situaci a nastavovaná opatření nekonzultuje a lékařům chybí informace. Stomatologové podle něj potřebují až 200.000 respirátorů, které po státu žádali, ale dosud nedostali.

Zástupci Sdružení praktických lékařů budou dnes v podvečer o dalším postupu při krizi kolem koronaviru jednat právě i s Českou stomatologickou komorou. Po vládě žádají žádají zajištění pomůcek a větší informovanost.

Doporučení, které dnes sdružení vydalo, začne platit od pondělí. Praktičtí lékaři i jejich personál by po celou dobu svých ordinačních hodin měli podle sdružení používat respirátor a ochranné brýle. Při ordinování by se lékaři měli soustředit na důležité případy a pacienty bez akutních potíží odkládat. Zároveň by měli redukovat počet lidí v ordinaci a také zkrátit ordinační hodiny. Měly by být i čekárny, aby se v nich nepotkávali zdraví pacienti s nakaženými virem.

Zástupci sdružení se dnes v 18:00 mají setkat se zástupci stomatologické komory. Jednání má zkoordinovat postup při dalším řešení krize kolem šíření koronaviru.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

COVID-19: V ČR přibylo 184 nakažených, je jich přes 3000

31.03.2020 05:57 Počet případů nákazy novým typem koronaviru v Česku překročil 3000, během pondělí jich přibylo 184…

Omezení pohybu zachránilo životy, do normálního stavu se jen tak nevrátíme…

30.03.2020 22:21 Aktualizováno ROZHOVOR - Nezastírá, že nás v boji s novým typem koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění…

Česko jedná s Japonskem o dodávce léku favipiravir, mohl by léčit COVID-19

30.03.2020 22:07 Ministerstvo zdravotnictví ČR jedná s Japonskem o dodávkách tamního léku na chřipku favipiravir,…

Česko by mohlo testovat 10 000 lidí denně

30.03.2020 21:52 Tento týden by měla naběhnout hlavní kapacita pracovišť pro testování na nový typ koronaviru, aby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama