Praktici zaznamenávají letos více nemocných dětí s koronavirem

Praktičtí lékaři zaznamenávají v poslední době více dětí s nemocí covid-19. Zatímco loni byla podle nich většina dětí bez příznaků a jejich nákaza se potvrdila až při trasování blízkých kontaktů, nyní trpí více dětí příznaky onemocnění. Roste také počet dětí s multizánětlivým syndromem po prodělání covidu. ČTK to řekla Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.

Dítě u lékaře
doporučujeme

Zda vyšší nemocnost dětí souvisí s rozšířením britské mutace koronaviru, není jasné. Dosud s nemocí v Česku zemřely čtyři děti, vyplývá z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Ze zkušeností z ordinací pediatrů podle Hülleové vyplývá, že přibývá dětí, které mají příznaky onemocnění. "Jak to souvisí s šířením britské mutace se asi dozvíme zpětně z vyhodnocení epidemiologů. Nicméně nemocnost dětí narůstá," uvedla lékařka. Na vzdělávacích akcích, kde si pediatři vyměňují své zkušenosti, lékaři podle předsedkyně potvrzují, že přibývá nemocných dětí ve všech věkových kategoriích včetně kojenců. Mají takové příznaky, jako jsou teplota, únava, kašel, rýma, nechutenství, objevují se i bolesti na hrudi či ztížené dýchání. Děti s těžším průběhem praktičtí lékaři odesílají do nemocnic.

Podle lékaře Jana Davida z Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole i nadále platí, že většina dětí v populaci nemá příznaky. V Motole měli od začátku pandemie do konce letošního února 46 dětí s diagnózou covid-19. "Avšak u zhruba poloviny pacientů se jednalo o náhodný nález, tzn. že byli hospitalizováni z jiné příčiny, a tudíž stran covid-19 byli zcela bez příznaků," napsal ČTK David. Vážný zápal plic, který vyžadoval léčbu kyslíkem nebo dechovou podporu, mělo pět dětí, což je podle Davida asi jedno promile všech hospitalizovaných dětí v tomto období.

Dosud s nemocí covid-19 v Česku zemřely čtyři děti. Loni v listopadu podlehl šestnáctiletý mladík z Královéhradeckého kraje, letos v lednu o rok starší chlapec z Pardubického kraje. Na konci března zemřela osmiletá holčička z Plzeňského kraje a na začátku března jedenáctiletý hoch z Ústeckého kraje. Dvě z dětí se léčily v motolské nemocnici a podle Davida měly další přidružená onemocnění, která průběh infekce komplikovala.

Lékaři se setkávají u dětí s takzvaným syndromem multisystémové zánětlivé odpovědi (PIMS-TS), který se obvykle projevuje čtyři až šest týdnů po nákaze koronavirem a je jakousi opožděnou imunitní reakcí. V motolské nemocnici zaznamenali do konce února 23 dětí s touto nemocí. Podle Hülleové praktičtí lékaři hlásí nárůst těchto případů ve srovnání s loňským podzimem.

Děti s tímto syndromem mohou mít horečky, poruchy srdeční funkce, bolest břicha, vyrážku, nateklé nebo zarudlé dlaně a chodidla a toto onemocnění podle Davida vždy vyžaduje hospitalizaci na jednotce intenzivní péče. "Výskyt tohoto syndromu je stále vzácný, nicméně souvisí s počtem nakažených jedinců v populaci," uvedl David.

Také podle Davida nelze říci, zda nemocnost dětí souvisí s britskou mutací koronaviru, protože k tomu nejsou dostupná vědecká data. Obecně podle něj platí, že výskyt projevů u dětí souvisí s vlnou epidemie v celé populaci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Rodiče dali k soudu stížnost kvůli testům dětí a rouškám při návratu do…

11.04.2021 20:21 Rodiče několika dětí podali k Ústavnímu soudu stížnost proti opatření ministerstva zdravotnictví,…

Zákaz pro samoplátce je podle provozovatelů lázní diskriminační

11.04.2021 16:46 Sdružení lázeňských míst ČR a Svaz léčebných lázní ČR protestují proti prodloužení zákazu přijímat…

Peterová končí jako mluvčí ministerstva zdravotnictví, nahradí ji…

11.04.2021 16:07 Barbora Peterová končí jako mluvčí ministerstva zdravotnictví. Informaci ze svého twitterového účtu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama