Praktičtí lékaři chtějí předepisovat více léků. Mnoho ordinací specialistů je zavřeno

Praktičtí lékaři žádají ministerstvo zdravotnictví, aby zrušilo jejich omezení předepisovat některé léky na chronická onemocnění, například na diabetes nebo léky zabraňující srážení krve. Sdružení praktických lékařů o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Nemocným je v současnosti musí předepsat ambulantní specialista.

Lékaři

Podle šéfa jejich sdružení Zorjana Jojka takové opatření není nutné, naprostá většina ordinací specialistů dál funguje. Praktici, ale i specialisté pacienty vyzvali, aby je před cestou do ordinace kontaktovali. Maximum možného se lékaři snaží s pacienty řešit na dálku.

"V současné době nejsou ordinace specialistů v některých případech dostupné. Praktický lékař může léky, které pacient pravidelně bere, elektronicky předepsat. Pro pacienta je to mnohem bezpečnější než si pro ně jít do nemocnice, když má jeho specialista zavřeno," uvedl předseda Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Svatopluk Býma.

Praktičtí lékaři se tím požadavkem podle něj snaží omezit cesty svých starších pacientů do měst a do nemocnic jen proto, že potřebují předepsat pravidelný lék. Šéf Sdružení ambulantních specialistů Jojko ČTK řekl, že na takové kroky je brzy. "Podle mých informací až na výjimky jsou lékaři i tak ve svých ambulancích. A to právě kvůli potřebě zajistit léky a pomůcky pro pacienty. Jen tam ti pacienti musí předem zavolat," uvedl.

S praktickými lékaři Jojko souhlasí v tom, že není žádoucí, aby pacienti byli přesměrováváni do nemocnic. "V tom smyslu máme se zdravotními pojišťovnami vyjednané nové systémy úhrad našich výkonů, dohodu právě i o užití elektronických receptů a podobně," doplnil.

Lékaři pracující v ordinacích v minulých dnech vyzvali kraje, aby si stanovily nutnou síť ordinací, které by zásobovaly dostatečně ochrannými pomůckami. Ostatní lékaři by kvůli jejich nedostatku ordinovali na dálku, přes telefon nebo internet.

O víkendu začala ve všech krajích distribuce ochranných pomůcek, které Česko nakoupilo v Číně. Podle lékařů jim vystačí na několik dní, kritizují ale, že ordinace dostávají stejný podíl bez ohledu na to, kolik v nich působí lékařů. Některým také vadí, že nejde o respirátory nejvyšší třídy ochrany.

Personál pardubické nemocnice fatálně selhal, tvrdí matka chlapce po…

21.09.2021 14:29 Aktualizováno Mnoha chyb se podle matky chlapce, jenž zůstal po operaci mandlí v Pardubické nemocnici před čtyřmi…

Příznaky chřipky a covidu jsou podobné, připomíná lékař. Test je nutný

21.09.2021 12:38 Příznaky chřipky a covidu-19 jsou špatně rozeznatelné, pacienty s nemocemi dýchacích cest proto…

Česko eviduje za pondělí téměř 500 nově nakažených

21.09.2021 08:37 Laboratoře v Česku potvrdily v pondělí 489 nových případů koronaviru, což je prakticky stejně jako…

V Česku se nedaří snížit počet nových případů rakoviny dělohy

20.09.2021 17:19 V Česku neklesá počet nových případů rakoviny dělohy, ročně lékaři tento typ rakoviny odhalí u 1900…

Ordinace se po covidu plní vážněji nemocnými, kteří odkládali vyšetření

20.09.2021 16:53 Ordinace ambulantních specialistů plní po koronavirové pandemii pacienti ve vážnějším stavu, kteří…

V Česku začalo očkování třetími dávkami

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

Pomahač: V Česku je kvalitní a dostupná péče, v USA lidé na lékaře často…

20.09.2021 14:53 V České republice je velmi kvalitní a dostupná zdravotní péče, což lidé někdy ne úplně doceňují.…

Mezi seniory je o třetí dávku očkování zájem

20.09.2021 13:33 Mezi seniory v pobytových zařízeních sociální péče v Praze je o očkování třetí dávkou vakcíny proti…

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

20.09.2021 12:15 Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než…

Počet nakažených roste. V neděli přibylo přes 180 případů

20.09.2021 10:51 Aktualizováno Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

Související:

Právě se děje

reklama