Praktičtí lékaři chtějí předepisovat více léků. Mnoho ordinací specialistů je zavřeno

Praktičtí lékaři žádají ministerstvo zdravotnictví, aby zrušilo jejich omezení předepisovat některé léky na chronická onemocnění, například na diabetes nebo léky zabraňující srážení krve. Sdružení praktických lékařů o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Nemocným je v současnosti musí předepsat ambulantní specialista.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Lékaři
doporučujeme

Podle šéfa jejich sdružení Zorjana Jojka takové opatření není nutné, naprostá většina ordinací specialistů dál funguje. Praktici, ale i specialisté pacienty vyzvali, aby je před cestou do ordinace kontaktovali. Maximum možného se lékaři snaží s pacienty řešit na dálku.

"V současné době nejsou ordinace specialistů v některých případech dostupné. Praktický lékař může léky, které pacient pravidelně bere, elektronicky předepsat. Pro pacienta je to mnohem bezpečnější než si pro ně jít do nemocnice, když má jeho specialista zavřeno," uvedl předseda Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Svatopluk Býma.

Praktičtí lékaři se tím požadavkem podle něj snaží omezit cesty svých starších pacientů do měst a do nemocnic jen proto, že potřebují předepsat pravidelný lék. Šéf Sdružení ambulantních specialistů Jojko ČTK řekl, že na takové kroky je brzy. "Podle mých informací až na výjimky jsou lékaři i tak ve svých ambulancích. A to právě kvůli potřebě zajistit léky a pomůcky pro pacienty. Jen tam ti pacienti musí předem zavolat," uvedl.

S praktickými lékaři Jojko souhlasí v tom, že není žádoucí, aby pacienti byli přesměrováváni do nemocnic. "V tom smyslu máme se zdravotními pojišťovnami vyjednané nové systémy úhrad našich výkonů, dohodu právě i o užití elektronických receptů a podobně," doplnil.

Lékaři pracující v ordinacích v minulých dnech vyzvali kraje, aby si stanovily nutnou síť ordinací, které by zásobovaly dostatečně ochrannými pomůckami. Ostatní lékaři by kvůli jejich nedostatku ordinovali na dálku, přes telefon nebo internet.

O víkendu začala ve všech krajích distribuce ochranných pomůcek, které Česko nakoupilo v Číně. Podle lékařů jim vystačí na několik dní, kritizují ale, že ordinace dostávají stejný podíl bez ohledu na to, kolik v nich působí lékařů. Některým také vadí, že nejde o respirátory nejvyšší třídy ochrany.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

COVID-19: V ČR přibylo 184 nakažených, je jich přes 3000

31.03.2020 05:57 Počet případů nákazy novým typem koronaviru v Česku překročil 3000, během pondělí jich přibylo 184…

Omezení pohybu zachránilo životy, do normálního stavu se jen tak nevrátíme…

30.03.2020 22:21 Aktualizováno ROZHOVOR - Nezastírá, že nás v boji s novým typem koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění…

Česko jedná s Japonskem o dodávce léku favipiravir, mohl by léčit COVID-19

30.03.2020 22:07 Ministerstvo zdravotnictví ČR jedná s Japonskem o dodávkách tamního léku na chřipku favipiravir,…

Česko by mohlo testovat 10 000 lidí denně

30.03.2020 21:52 Tento týden by měla naběhnout hlavní kapacita pracovišť pro testování na nový typ koronaviru, aby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama