Pražské hygieně chybí asi sto lidí, bude nabírat

Hygienické stanici v hlavním městě chybí asi 100 lidí, plánuje nabrat nové. Nejprve však musí ministerstvo zdravotnictví vydat příslušné nařízení, které je nutné pro to, aby mohli noví pracovníci nakládat s osobními údaji. Na dnešním jednání pražského zastupitelstva to řekla šéfka hygieniků v metropoli Zdeňka Jágrová. Dodala, že pokud denní přírůstek přesáhne 1000 nových případů, ani s posilami nebude v silách hygieniků všechny trasovat.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Hygienička řekla, že noví zaměstnanci by měli nastoupit v polovině příštího týdne a stanice bude schopna bez problémů trasovat všechny případy, pokud se jejich počet bude pochybovat kolem tří nebo čtyř stovek. Hygienici se však obávají toho, že by v dalších dnech mohl přírůstek v metropoli dosáhnout tisícovky. V takovém případě bude podle Jágrové nutné trasovat jenom vybrané skupiny, například seniory nebo členy integrovaného zdravotnického systému.

Šéfka pražských hygieniků dále řekla, že situace v hlavním městě se od minulého týdne výrazně zhoršuje a nyní u více než poloviny nových případů není jasný původ nákazy, a jde tedy o tzv. komunitní šíření. "To je přesně ta situace, které jsme se báli," řekla. Dodala, že u 75 až 80 procent případů jde o bezpříznakové pacienty. S ohledem na personální a testovací kapacity se podle ní zvažuje, že lidé v karanténě nebudou muset před jejím skončením chodit na druhý test a že se doba karantény zkrátí z nynějších deseti na sedm dní.

Zmínila také to, že od pondělka bude fungovat tzv. sebetrasování prostřednictvím internetového formuláře, který potom hygienici zpracují. To by podle Jágrové mohlo uvolnit další personální kapacity. Podle predikcí by tento způsob mohlo využívat 20 procent lidí, doplnila. Cílem hygienické stanice je podle Jágrové opatřeními co nejméně omezovat ekonomiku a zajistit, aby mohly děti chodit do školy.

Od začátku týdne byl nový koronavirus v Praze prokázán ve více než 900 případech. Rekordní přírůstek bylo úterních 372 nakažených, v pondělí přibylo do statistik 288 nových případů. Z úterý na středu byl přírůstek 255 nakažených. Podle údajů ministerstva zdravotnictví je v hlavním městě za uplynulých sedm dní téměř 161 nakažených na 100.000 obyvatel. Praha je na tom nejhůře z celého Česka. Město plánuje nová odběrová místa, starší děti se zřejmě budou ve školách učit v rouškách.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 13:19 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Komunisté chtějí dát deset miliard místo do nákupů na odměny v nemocnicích

26.01.2021 13:16 Z deseti miliard korun, které po tlaku komunistů převedla vláda koncem prosince z rozpočtu armády…

Praha spustila informační web k očkování proti koronaviru

26.01.2021 13:10 Hlavní město připravilo web ockovani.praha.eu, kde návštěvníci naleznou informace k očkování. Web…

Očkování proti covidu dostalo podle ČLK 104.000 zdravotníků

26.01.2021 12:23 Očkováno proti covidu-19 bylo podle České lékařské komory do soboty asi 104.000 zdravotníků. Dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama