Pražské hygieně chybí asi sto lidí, bude nabírat

Hygienické stanici v hlavním městě chybí asi 100 lidí, plánuje nabrat nové. Nejprve však musí ministerstvo zdravotnictví vydat příslušné nařízení, které je nutné pro to, aby mohli noví pracovníci nakládat s osobními údaji. Na dnešním jednání pražského zastupitelstva to řekla šéfka hygieniků v metropoli Zdeňka Jágrová. Dodala, že pokud denní přírůstek přesáhne 1000 nových případů, ani s posilami nebude v silách hygieniků všechny trasovat.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Hygienička řekla, že noví zaměstnanci by měli nastoupit v polovině příštího týdne a stanice bude schopna bez problémů trasovat všechny případy, pokud se jejich počet bude pochybovat kolem tří nebo čtyř stovek. Hygienici se však obávají toho, že by v dalších dnech mohl přírůstek v metropoli dosáhnout tisícovky. V takovém případě bude podle Jágrové nutné trasovat jenom vybrané skupiny, například seniory nebo členy integrovaného zdravotnického systému.

Šéfka pražských hygieniků dále řekla, že situace v hlavním městě se od minulého týdne výrazně zhoršuje a nyní u více než poloviny nových případů není jasný původ nákazy, a jde tedy o tzv. komunitní šíření. "To je přesně ta situace, které jsme se báli," řekla. Dodala, že u 75 až 80 procent případů jde o bezpříznakové pacienty. S ohledem na personální a testovací kapacity se podle ní zvažuje, že lidé v karanténě nebudou muset před jejím skončením chodit na druhý test a že se doba karantény zkrátí z nynějších deseti na sedm dní.

Zmínila také to, že od pondělka bude fungovat tzv. sebetrasování prostřednictvím internetového formuláře, který potom hygienici zpracují. To by podle Jágrové mohlo uvolnit další personální kapacity. Podle predikcí by tento způsob mohlo využívat 20 procent lidí, doplnila. Cílem hygienické stanice je podle Jágrové opatřeními co nejméně omezovat ekonomiku a zajistit, aby mohly děti chodit do školy.

Od začátku týdne byl nový koronavirus v Praze prokázán ve více než 900 případech. Rekordní přírůstek bylo úterních 372 nakažených, v pondělí přibylo do statistik 288 nových případů. Z úterý na středu byl přírůstek 255 nakažených. Podle údajů ministerstva zdravotnictví je v hlavním městě za uplynulých sedm dní téměř 161 nakažených na 100.000 obyvatel. Praha je na tom nejhůře z celého Česka. Město plánuje nová odběrová místa, starší děti se zřejmě budou ve školách učit v rouškách.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymula vyhlásil další opatření proti covidu

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Počet diváků na venkovních sportovních a kulturních akcích se od čtvrtka omezí na 2000, na…

V Praze padl další rekord, dnes přibylo téměř 500 nakažených

23.09.2020 18:49 V Praze přibylo od úterního podvečera rekordních 489 potvrzených případů nemoci covid-19. Od…

Čeští vědci mají prototyp očkovací látky proti covidu, výsledky posoudí…

23.09.2020 16:41 Aktualizováno Čeští vědci úspěšně dokončili první fázi vývoje vakcíny proti novému typu koronaviru. Prototyp…

Covidový semafor nemá podle Prymuly smysl. Do dvou týdnů bude jednobarevný

23.09.2020 16:32 Mapa hodnotící regiony podle rizika nákazy novým typem kornaviru bude podle ministra zdravotnictví…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama