Pražští záchranáři pořídí speciální sanitku pro infekční pacienty

Pražská zdravotnická záchranná služba (ZZS) plánuje za zhruba 5,5 milionu korun koupit speciální sanitku pro převoz pacientů s vysoce infekční nákazou. O příspěvku města 2,6 milionu korun na nákup vozu v pondělí rozhodli pražští radní. Zbytek peněz doplatí ZZS z investičního fondu. Nyní převozy vysoce infekčních pacientů pro záchranáře zajišťuje soukromá firma.

Přidejte svůj názor

Záchranná služba, ilustrační foto
doporučujeme

Nový vůz díky vybavení filtračně-ventilační jednotkou umožní bezpečně převážet pacienty s vysoce infekční nákazou, jako je teď šířící se nový typ koronaviru. Když sanitka zrovna nebude potřeba pro tento účel, bude sloužit v běžném provozu. Peníze na pořízení vozu město vezme z rozpočtu na platy městské policie, který nebude kvůli neobsazení míst strážníků vyčerpán.

Sanitku bude podle dokumentu, který schválili radní, využívat skupina speciálních činností z výjezdové základny v Průběžné ulici ve Strašnicích. Záchranáři, kteří budou s vozem jezdit, budou muset souběžně s vypsáním a dokončením zakázky na nákup vozu absolvovat speciální výcvik.

Ředitel ZZS Petr Kolouch dříve uvedl, že převozy mimořádně infekčních pacientů nyní pro pražské záchranáře zajišťuje soukromá firma. Podle Koloucha by však bylo lepší, aby měli vlastní vůz. Po jeho pořízení bude ZZS nicméně i nadále spolupracovat se soukromým dodavatelem.

Záchranná služba nedávno také koupila nový tahač pro zdravotnický kamion Golem a druhý zdravotnický vůz pro evakuace a mimořádné situace Atego. Průběžně také obměňuje sanitky. Podle strategie rozvoje, kterou loni schválila pražská rada, se má z vozového parku ZZS obnovit v loňském a letošním roce 15 sanitek, v příštím roce deset. Na konci roku 2021 by měli záchranáři jezdit 80 sanitami, které budou maximálně šest let staré.

Pražská záchranná služba má více než 20 výjezdových základen a buduje další. Město také plánuje stavbu nového sídla administrativy a dispečinku, a to zřejmě na Střížkově. Roční rozpočet organizace je zhruba půl miliardy korun. Loni záchranáři řešili 128.238 případů, o 759 méně než předloni.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maláčová: Všichni nakažení senioři možná budou muset do nemocnic

05.04.2020 14:17 Pokud se potvrdí zpráva, že v havlíčkobrodské nemocnici zemřeli na covid-19 dva klienti domova pro…

Tuberkulóza zabije i milion lidí ročně, kolem koronaviru je zbytečná…

04.04.2020 23:50 Aktualizováno ROZHOVOR - Udržuje si nadhled a k panice má daleko. Proto její názor na pandemii, která zachvátila…

Zemřely další nakažené seniorky z domova v Michli, covid-19 nebyl…

04.04.2020 20:00 Aktualizováno V pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) dnes zemřely s nemocí covid-19 dvě ženy z domova pro…

Dezinfekce někdo skoupil záměrně, vezměte si důchodce domů, nabádá ředitel…

04.04.2020 18:21 Aktualizováno Koronavirus vytváří obrovský psychický tlak nejen na seniory, ale převážně na sociální pracovníky,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy