Před testováním potřebují školy čas na přípravu, upozornil Plaga

Před zahájením testování žáků na covid-19 je podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) školám potřeba poskytnout čas na přípravu a vyzkoušení organizace. Věří, že ministerstvo vnitra zvládne doručit testy do škol s předstihem. Plaga to dnes prostřednictvím své mluvčí Anety Lednové řekl ČTK.

Robert Plaga
doporučujeme

Podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) má první dávka testů pro školy dorazit do ČR z Číny v neděli 28. února. Studenti posledních ročníků středních škol by se podle vlády měli k prezenční výuce vrátit v pondělí 1. března.

"Vím, že ministerstvo vnitra dělá vše pro to, aby se testy dostaly do ČR i přes hraniční termín dodávky co nejrychleji, a věřím, že zvládnou testy doručit do škol s předstihem," uvedl Plaga. "Je totiž potřeba poskytnout školám také nějaký čas na přípravu na testování, vyzkoušení organizačních pravidel a podobně," řekl.

Ministerstvo školství podle něj začátkem příštího týdne pošle školám do datových schránek návody k testování. "Souběžně se také intenzivně podílíme na dokončení očkovací strategie pro pedagogické i nepedagogické pracovníky s důrazem na zaměstnance mateřských a speciálních škol," dodal.

Hamáček dnes oznámil, že testy na covid-19 bude do škol dodávat firma Tardigrad International Consulting. Budou to čínské antigenní testy Lepu, při kterých se vzorky odebírají z kraje nosu. Stejné používají rakouské školy. První dodávka 800.000 kusů má podle něj dorazit 28. února. Leteckou dopravu zajistí dodavatel, testy se budou následně distribuovat do krajů, řekl. Předpokládá zapojení hasičů a krajských distribučních center. Stejným způsobem se podle něj vnitro chystá do škol distribuovat i respirátory ze státních hmotných rezerv.

Podle mluvčí ministerstva vnitra Kláry Dlubalové má do 15. března přijít do ČR 3,650.000 testů. Podle materiálu, který tento týden v pondělí projednala vláda, bude pro žáky do konce března potřeba 3,654.158 testů. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve středu uvedl, že ministerstvo školství po jejich zajištění připraví instruktážní videa a návod, jak při testování žáků postupovat. Účast na testování bude podle něj nezbytnou podmínkou pro docházku k prezenčnímu vzdělávání.

Od 1. března do poloviny měsíce by se do škol mělo postupně ve třech etapách vrátit 450.000 žáků. Jako první mají jít závěrečné ročníky středních škol, po týdnu se má obnovit praktická výuka ve středních školách a další týden i výuka žáků devátých tříd. Většina žáků a studentů má již řadu týdnů povinnou výuku na dálku. Otevřené jsou nyní jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Stav postižení už platí v devíti středočeských nemocnicích

05.03.2021 19:01 Ve středočeských nemocnicích je 762 pacientů s covidem-19, z toho 110 má těžký průběh nemoci.…

Kaufland plánuje zařadit do prodeje antigenní testy

05.03.2021 18:03 Řetězec Kaufland plánuje zařadit do prodeje antigenní testy. V nejbližších dnech chce uvést do…

Česko žádá o pomoc zahraničí, má nejvíce nových případů za 14 dní v EU

05.03.2021 17:59 Aktualizováno Podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je podle počtu nakažených za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama