Ředitelé hygienických stanic dostali statisícové odměny. Včetně Svrčinové, která měla rezignovat

Odměny, které ředitelům krajských hygienických stanic přislíbil premiér Andrej Babiš, se pohybovaly v řádech statisíců korun. Odměnu získala i ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová, která byla kritizována kvůli špatné komunikaci, a dokonce byla vyzvána ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem k rezignaci.

Andrej Babiš
doporučujeme

Ředitelé krajských hygienických stanic dostali mimořádné odměny za epidemiologickou situaci v březnu a server iROZHLAS.cz uvedl, že tajemník ministra zdravotnictví Stanislav Měšťan rozdával peníze za první i druhý kvartál. Tedy tři mimořádné odměny.

Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová se nachází na prvním místě s částkou 250 tisíc korun. Mimořádnou odměnu ve výši 239 tisíc korun obdržela ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Na třetím místě se umístil Michal Bartoš z Plzeňského kraje s mimořádnou odměnou ve výši 200 tisíc korun.

Na dvousettisícovou hranici dosáhla i Svrčinová, která byla kritizována kvůli nezvládnuté komunikace související s zpřísněnými protiepidemickými opatřeními v Moravskoslezském kraji.

Server si vyžádal odůvodnění, proč ředitelka moravskoslezské stanice obdržela čtvrtou nejvyšší odměnu, když podle ministra zdravotnictví komunikaci nezvládla a vybídl ji k rezignaci. „Já si odměny sama nepřiděluji, musíte se zeptat ministerstva zdravotnictví,“ uvedla Svrčinová.

Rozhlas tedy oslovil Měšťana, kterému přísluší mimořádné odměny přidělovat. „Pravidelně poskytovala informace sdělovacím prostředkům,“ řekl tajemník a uvedl příklad, že se Svrčinová účastnila pořadu ČT Dobré ráno a podle jeho slov vydala celkem osm mimořádných opatření.

Odměnu těsně pod dvousettisícovou hranici dostala i Kvetoslava Kotrbová, vedoucí Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje, na kterou podalo stížnost devět krajských ředitelů. Kotrbová podle ředitelů při pravidelné videokonferenci s Andrejem Babišem vypichovala svoji práci a jak na rozdíl od ní ostatní ředitelé pandemii nezvládají.

Podle serveru se však údaje z hygienických stanic a ministerstva zdravotnictví o mimořádných odměnách rozcházejí. Pražská hygienická stanice uvedla, že obdržela odměnu ve výši 140 tisíc korun, ale ministerstvo zdravotnictví 239 tisíc korun.

Po dotazu, proč dokument z pražské hygieny neobsahuje i částku 99 tisíc korun odpověděla Zdeňka Shumová, že by musela informaci získat od personálního oddělení a pravděpodobně nebyl zatím doručen podklad z ministerstva zdravotnictví. „Každý úřad je samostatný a každý k tomu asi přistupuje po svém. Nevím, kde se mohla stát chyba,“ uvedl Měšťan.

Tabulka poskytnutá ministerstvem zdravotnictví neuváděla podle serveru  přehled ředitelů a ani důvody, proč byli ředitelé odměněni. Důvodem bylo podle ministerstva zdravotnictví, že se jednalo o informace z osobního spisu, do kterého může nahlížet pouze služební orgán.

S rozhodnutím ministerstva nesouhlasí informační ombudsman Oldřich Kužílek. „Při mimořádných odměnách se dramaticky zvyšuje převaha veřejného zájmu a ustupuje zájem na ochranu soukromí,“ uvedl Kužílek, který vysvětlil, že mimořádné odměny nevypovídají nic o soukromí, ale pouze o pracovní činnosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymula vyhlásil další opatření proti covidu

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Počet diváků na venkovních sportovních a kulturních akcích se od čtvrtka omezí na 2000, na…

V Praze padl další rekord, dnes přibylo téměř 500 nakažených

23.09.2020 18:49 V Praze přibylo od úterního podvečera rekordních 489 potvrzených případů nemoci covid-19. Od…

Čeští vědci mají prototyp očkovací látky proti covidu, výsledky posoudí…

23.09.2020 16:41 Aktualizováno Čeští vědci úspěšně dokončili první fázi vývoje vakcíny proti novému typu koronaviru. Prototyp…

Covidový semafor nemá podle Prymuly smysl. Do dvou týdnů bude jednobarevný

23.09.2020 16:32 Mapa hodnotící regiony podle rizika nákazy novým typem kornaviru bude podle ministra zdravotnictví…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama