PŘEHLED: Od pondělí vláda omezí kulturu, sport i školy

Od pondělí by se v Česku měla na dva týdny dále zpřísnit opatření, kterými chce vláda zbrzdit šíření koronaviru. Zavřené budou památky, divadla a kina, zákaz bude platit pro koncerty a výstavy a také pro sportování. Omezené budou návštěvy v nemocnicích a na úřadech.

Kina, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na druhý stupeň základních škol se vrátí výuka na dálku. Zástupci vlády varovali, že pokud omezení nepomůžou, mohou se zostřit. Vzhledem k tomu, že za pátek přibylo rekordních 8618 případů nemoci, mohou se opatření měnit už na začátku příštího týdne. Premiér Andrej Babiš (ANO) nevyloučil ani lockdown, tedy uzavření země jako v jarní vlně epidemie.

Protiepidemická opatření v ČR se po letním útlumu nemoci covid-19 zpřísňují od počátku září. Důvodem jsou narůstající počty nemocných. Denní přírůstky nakažených byly v tomto týdnu několikrát rekordní, rostou počty hospitalizovaných s koronavirem, pacientů s vážným průběhem nemoci a úmrtí. Nová omezení se podle hygieniků vždy projeví až s časovým odstupem.

Z kulturních institucí se musejí v pondělí zavřít galerie a muzea, lidé nebudou moct navštívit hrady, zámky a podobné kulturní objekty, hvězdárny a planetária. Zakázané jsou poutě, představení cirkusů a varieté a také kongresy a veletrhy. Účast na vnitřních náboženských akcích bude omezena maximálně na deset lidí, dosud byl limit 100 účastníků.

Vláda opatřením zrušila volnočasové i profesionální aktivity sportovců. Týká se to i první fotbalové ligy a hokejové extraligy, jež se mohly hrát bez diváků. Tréninky a zápasy byly povolené s respektováním kvóty 130 lidí. Výjimku z nových pravidel mohu dostat jen mezistátní utkání a akce, odehrát by se měly podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) domácí zápasy fotbalistů Sparty a Liberce v Evropské lize.

Zpřísnění postihne také školní výuku. Na druhém stupni základních škol se od pondělí bude učit prezenčně polovina dětí, zbytek na dálku. Po týdnu se žáci vystřídají. Pro žáky nižšího stupně víceletých gymnázií to ale platit nebude. V základních uměleckých školách bude jen individuální výuka. Zavřené zůstanou provozovny zájmových kroužků pro děti kromě školních družin. Na výuku on-line přejdou vysoké a střední školy v celé ČR, dosud v některých regionech fungovaly normálně. Výjimky budou dál platit pro praktickou výuku.

Podobně jako dosud nebudou platit žádná omezení pro mateřské školy. Na prvním stupni zůstává prezenční výuka s povinností nošení roušek na chodbách a zákazem zpěvu.

Zakázané budou od pondělí také návštěvy v nemocnicích, domovech důchodců a dalších zařízeních sociální péče. Výjimku budou mít stejně jako dosud návštěvy u nezletilých pacientů nebo otcové u porodu. Úřady budou pro veřejnost otevřené jen dva dny v týdnu vždy na pět hodin.

Nová zpřísnění protiepidemických opatření vláda schválila ve čtvrtek, některá z nich zavedla hned od pátku s platností také do 25. října. Restaurace a hospody musejí zavírat nejpozději ve 20:00, u stolu mohou být maximálně čtyři lidé. Stejně jako v klubech nebo na diskotékách v nich platí zákaz živé hudby a tance. Do čtvrtka byl zakázaný provoz pohostinství mezi 22:00 a 06:00 a spolustolovníků mohlo být šest.

Od pátku musely také zavřít posilovny, fitness centra, vnitřní bazény, koupaliště a zoologické zahrady. V obchodech a provozovnách služeb se mohou zákazníci zdržovat ve skupinách nejvýše po dvou lidech alespoň v dvoumetrových rozestupech. Výjimku mají stejně jako u stolu v restauracích členové jedné domácnosti. Provozovatelé obchodních center museli vypnout bezdrátové připojení k internetu, aby se zde neshlukovali studenti středních škol, kde byla zrušena prezenční výuka.

Ekonomické ztráty způsobené vládními omezeními by měly podnikatelům nahradit podpůrné státní programy. Podle premiéra Babiše by měly být tentokrát cílenější než na jaře, státní pomoc by tak měly dostat hlavně nejzasaženější obory.

Vláda chce novými opatřeními předejít zahlcení zdravotního systému pacienty s covidem-19. Zároveň plánuje uvolnit lůžka v nemocnicích přesunem hospitalizovaných ze sociálních důvodů do hotelového ubytování. Jako náhradu za nakažené zdravotníky chce kabinet povolat mediky a Prymula požádal o pomoc při epidemii zdravotníky, kteří pracují v jiných profesích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

13.06.2021 22:05 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Vakcína Pfizer pro děti by mohla být v Česku dostupná v září

13.06.2021 19:01 Aktualizováno Vakcína od firem Pfizer/BioNTech by od září mohla být k dispozici praktickým lékařům pro děti od…

Za sobotu přibylo pouhých 74 nakažených

13.06.2021 18:35 Aktualizováno V sobotu testy v Česku odhalily 74 případů koronaviru, za tento den v týdnu nejméně od loňského 11.…

Při očkovacím maratonu se ve středních Čechách naočkovalo 5535 lidí

12.06.2021 20:28 Při očkovacím maratonu se ve Středočeském kraji naočkovalo vakcínou proti covidu-19 5535 lidí. Akce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama