Přes 10 % nakažených jsou zdravotníci, uvedla lékařská komora

Mezi 6000 případy nemoci covid-19 v Česku je podle České lékařské komory (ČLK) 11 procent nakažených zdravotníků. Onemocnělo 243 zdravotních sester, 135 lékařů, 14 laborantů a 192 dalších zdravotníků, uvedla dnes komora. První případy byly v ČR uveřejněny 1. března, první lékař onemocněl 5. března.

Podle dat, které komora získala od Hlavní hygieničky ČR a Ústavu zdravotnických informací a statistiky, bylo k pondělí 13. dubna nakaženo 684 zdravotníků. Ze 135 lékařů se 20 vyléčilo. Z 243 zdravotních sester se vyléčilo 12 a dvě jsou mezi oběťmi nákazy.

V ostatních profesních skupinách je podle ČLK výskyt nemoci covid-19 nižší. Například učitelů je nakažených 129, řidičů 69, policistů 57, sociálních pracovníků 55, hasičů a záchranářů 49 a vojáků 19.

Lékaři v ambulancích i některé nemocnice si od začátku epidemie v Česku stěžovali na nedostatek ochranných prostředků jako jsou roušky, respirátory, ochranné obleky, brýle či štíty, ale také rukavice nebo dezinfekce. V současné době jsou dovážené z Číny letadly, do krajských nemocnic a ambulancí lékařů je dodává ministerstvo vnitra, do velkých nemocnic ministerstvo zdravotnictví.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly se někteří zdravotníci nakazili mimo své zaměstnání, další se mohli nakazit při svlékání ochranných prostředků. Tak se podle něj nejspíš nakazila také zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice v Praze, která zemřela na konci března. Podle její vedoucí k úmrtí přispěl i stres včetně toho, co o sobě slyšela v médiích. Na oddělení, kde pracovala, se nakazila i zhruba dvacítka seniorů.

"Většina zdravotníků stále pracuje v naprosto nevyhovujících podmínkách. Důsledkem toho je prudce rostoucí počet nakažených v našich řadách," uvedl prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Ministerstvo zdravotnictví v doporučení uvedlo, že pro kontakt zdravotníků s pacienty s nemocí covid-19 stačí většinou respirátor střední třídy FFP2. Nejvyšší třída ochrany FFP3 je třeba při procedurách, kde vzniká aerosol, například při zavádění dýchací podpory. Měli by je používat také pracovníci infekčních klinik, urgentních příjmů nebo zdravotnické záchranné služby, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Zubním lékařům podle ministerstva stačí FFP2 doplněné štítem. Původně ale resort označoval i vrtání zubů za rizikovou činnost, při níž vzniká aerosol s kapénkami.

Související

Lékaři, ilustrační fotografie.

Odloží se stovky operací, avizují lékaři. Dohoda podle Kubka není na obzoru

Výpovědi z přesčasů už podalo více než 6100 lékařů, kteří tak budou chybět ve směnách, uvedli zástupci České lékařské komory (ČLK). V českých nemocnicích se nachází i oddělení, kde protestuje sto procent lékařů. Od prosince tak sice bude zajištěna akutní péče, ale odloží se stovky operací a tisíce ambulantních návštěv. 

Více souvisejících

česká lékařská komora Zdravotnictví lékaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

Zdroj: David Holub

Další zprávy