Laboratořím na Moravskoslezsku hrozí kolaps. Pomoci by mohla centralizace

Testovacím kapacitám na nový typ koronaviru hrozí v Moravskoslezském kraji kolaps. Jejich zástupci varují, že jsou přetížení a že dlouhodobě pracují pod tlakem. Nápomocnou by se jim mohla stát centralizace a větší propojenost laboratoří, kdy by se do provádění testů zapojila celá republika, aby všechno nezáviselo pouze na jednom středisku.

Ilustrační foto
doporučujeme

 "Je to nyní na hraně. Zvládáme to, ale jsme dlouhodobě přetíženi. Většinu výsledků uvolňujeme do 24 hodin. Vyšetřujeme mezi sedmi stovkami a tisícem vzorků denně. Všech pět laboratoří v Moravskoslezském kraji je v enormním nasazení už od března,“ sdělil serveru novinky.cz Jakub Mrázek, který je vedoucím oddělení molekulární biologie Zdravotního ústavu (ZÚ) Ostrava, který je odpovědný za testování vzorků.

Dále také poznamenal, že v regionu zatím nedošlo k žádnému zklidnění epidemiologické situace, a to kvůli problémům s OKD.

"My prostě jedeme stále. Na druhou stranu je ale potřeba říct, že si nedokážu představit, jak by takovouto vyhrocenou situaci a testovací zátěž třeba zvládli v jiných krajích. U nás je totiž ta testovací kapacita jedna z největších v Česku, ne-li největší. My jsme jedna z největších státních testujících laboratoří v zemi,“ podotkl.

Spolu s ostravským zdravotním ústavu testuje na Moravskoslezsku vzorky i krajská laboratoř ve Slezské nemocnici v Opavě. Krajská mluvčí Miroslava Chlebounová uvedla, že se jedná o 120 testů denně. 

"Kraj pro ně nyní kupuje nový přístroj s vyšší kapacitou, což znamená, že zde budou schopni otestovat až 600 vzorků denně. S testováním v našem regionu pak pomáhají další tři soukromé laboratoře,“ informovala.

Jedná se konkrétně o AGELLAB, což je síť laboratoří společností Agel, v jejíchž schopnostech je denně otestovat 700 vzorků. Zapojené jsou i soukromé laboratoře SPADIA LAB a EUC KLINIK, které za čtyřiadvacet hodin zvládnou 150 vzorků. 

"V současnosti kapacita laboratoří stačí pokrýt potřeby našeho kraje. V případě zhoršené situace kraj oslovuje armádu, která pak vzorky distribuuje podle svého schématu,“ řekla Chlebounová.

"Je potřeba vybudovat síť laboratoří, které by pokrývaly všechny kraje v Česku a byly by schopné zajistit bazální testovací kapacitu. Důležité je, aby byly laboratoře propojeny infrastrukturou, která by umožnila velmi rychle a efektivně přesouvat tu zátěž z jednoho kraje do dalších. Prostě podle vývoje epidemiologické situace,“ vysvětlil Mrázek, proč je potřeba v Česku vytvořit systém, kdy by se testování rozložilo i do regionů, které nejsou zasažené. Laboratoře už navíc mezi sebou komunikují.

"Není problém převézt jeden vzorek z jedné laboratoře do druhé. Složitější je to u vzorků odebraných v nemocnicích. Tam je problém s distribucí výsledků, protože většina laboratoří zvládá zasílání výsledků do národního registru, ale už ne konkrétním zdravotnickým zařízením. Každá laboratoř i nemocnice má totiž jinak nastavenou elektronickou komunikaci. Není to plošně kompatibilní,“ dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dovolená v Řecku: Tisíce Čechů potřebují test na covid-19, MZ doporučí…

11.08.2020 14:41 V každém kraji bude jedno odběrové místo s posílenou testovací kapacitou pro cestovatele do Řecka,…

Ve Slezsku se nově nakazilo 15 lidí, okres Frýdek-Místek má několik…

11.08.2020 11:03 V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 15 lidí nakažených koronavirem. Je to méně než v neděli.…

V pondělí přibylo 140 případů covidu, Česko má aktuálně 5088 nemocných

11.08.2020 08:17 V Česku se denní přírůstek potvrzených případů koronaviru i po víkendu drží pod dvoustovkou, v…

Nový covidový semafor: Na mapě nákazy v ČR jsou pouze dva regiony zelené

10.08.2020 22:08 Aktualizováno Na mapě nákazy novým typem koronaviru v ČR jsou regiony se zvýšeným rizikem jen Praha a okres…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama