Při podezření na mutaci posoudí hygienici karanténu individuálně

Hygienici budou při nařízení karantény pro kontakty pozitivně testovaného postupovat individuálně, pokud budou mít podezření na mutaci viru, například britskou. Mohou nařídit karanténu bez ohledu na použití ochrany dýchacích cest v době kontaktu s pozitivním. Za náležitou ochranu dýchacích cest se už nepovažuje improvizovaná ochrana nosu a úst například šálou, šátkem či látkovou rouškou.

Ilustrační foto
doporučujeme

Lidé by měli používat jednorázovou roušku či respirátor. Vyplývá to z metodického pokynu hlavní hygieničky Jarmily Rážové krajským hygienickým stanicím. České televizi (ČT) dále řekla, že vypadla i podmínka minimální doby kontaktu s pozitivně testovaným 15 minut.

"V případě podezření na onemocnění COVID-19 způsobené novou variantou viru SARS-CoV-2 (např. britská, jihoafrická, brazilská apod.) bude u osob v úzkém kontaktu s tímto onemocněním míra rizika nákazy u tohoto kontaktu posuzována individuálně na základě výsledku epidemiologického šetření a hodnocení rizika, bez ohledu na použití ochrany dýchacích cest v době tohoto kontaktu," píše se v metodickém pokynu. Krajské hygienické stanice se jím mají řídit ode dneška.

Podle Rážové záleží na posouzení každého případu. "Pravdou je, že se vypustila doba minima kontaktu do 15 minut právě proto, že ty nové mutace, zejména ta britská, je tedy infekčnější v kratší době, než tomu bylo u toho původního koronaviru," řekla ČT.

Vzhledem k možnému dopadu na další šíření nových variant viru je podle metodického pokynu třeba věnovat také zvýšenou pozornost rizikovým kontaktům. Za ty hygiena považuje například sociální, zdravotnické nebo pedagogické pracovníky nebo školní kolektivy.

Nová mutace je podle odborníků o 30 až 70 procent nakažlivější. Stejně jako proti předchozí by proti ní měla platit současná opatření omezující setkávání lidí, zakrývání úst a mytí či dezinfekce rukou. Podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je ale třeba je ještě více dodržovat a místo roušek doporučil nosit respirátor FFP2.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V pátek přibylo lehce přes 13 tisíc nakažených, méně než před týdnem

06.03.2021 10:14 Aktualizováno V Česku v pátek přibylo 13.074 lidí s nemocí covid-19, což je méně než ve čtvrtek i než před týdnem…

Přestaňme s vývojem české vakcíny, jde o drahý nesmysl. Ohledně Číny bych…

06.03.2021 09:00 Ostře se vymezuje proti rozhodnutí vlády, která hodlá pokračovat ve výzkumu české vakcíny proti…

ONLINE: První víkend přísných opatření v Česku. Přibylo 13 tisíc nakažených

06.03.2021 08:42 Aktualizováno Česko čeká první víkend od zavedení přísných opatření proti šíření koronaviru. Podle ministra…

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama