Při rozvolnění budou prioritou školy, do prázdnin má začít očkování čtyřicátníků

I když epidemie koronaviru v Česku v posledních týdnech slábne, podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) je namístě opatrnost, protože virus je zrádný a situace nadále křehká. Rozvolňování proto musí být pozvolné a uvážlivé, prioritou jsou školy, řekl dnes novinářům.

O dalších krocích při uvolňování restrikcí jedná ministr také se zástupci Hospodářské komory, sportovních svazů či s ministerstvem kultury. Návratu k běžnému životu má pomoci hlavně očkování. Na konci června by se při očekávaném tempu dodávek vakcín a rychlosti očkování mohla otevřít registrace pro lidi nad 40 let.

V té době by podle plánů vlády měly být dostupné vakcíny zhruba pro 5,5 milionu lidí, naočkováno by tak mohlo být 65 procent dospělé populace, řekl při dnešní návštěvě očkovacího centra v Havířově premiér Andrej Babiš (ANO).

Kritiku části opozice vyvolala chystaná pondělní cesta vicepremiéra a pověřeného ministra zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy, kde má jednat o vakcíně Sputnik V. Poslancům ODS, KDU-ČSL a TOP 09 se ale sněmovní debatu o této věci prosadit nepodařilo. I premiér Andrej Babiš (ANO) Hamáčkovi doporučil, aby návštěvu Ruska zrušil, protože vakcíny nejsou v jeho agendě.

Hranice pro to, kdy je možné prohlásit epidemii za zvládnutou, je podle Arenbergera sto případů nemoci covid-19 na 100.000 obyvatel. Nynější hodnoty jsou zatím zhruba trojnásobně vyšší. Nedávné velikonoční svátky ale navzdory obavám epidemickou situaci v zemi nezhoršily. "I rozvolňování musí být uvážlivé a pozvolné. Hrozí návrat k růstu, kdyby se stalo něco neočekávaného," prohlásil Arenberger.

Prioritou pro případné další uvolnění protiepidemických opatření budou nadále školy. Uvažuje se také o rozšíření možností pro sportovní aktivity, což ale nedoporučují epidemiologové.

Od tohoto pondělka se do škol vrátila část žáků prvního stupně základních škol a předškoláci, skončil také zákaz nočního vycházení a cest mezi okresy. U dalšího možného rozvolnění protiepidemických opatření chce ministr postupovat obezřetně. Odvozovat se budou od priorit, které chce zveřejnit během následujících dvou týdnů.

Děti ve školách absolvovaly tento týden celkem 610.000 testů, z toho 302 bylo pozitivních. Zaměstnanci podstoupili 228.000 testů, koronavirus se prokázal u 186 z nich. Celkově tedy bylo pozitivních asi 0,6 promile vzorků. Výsledky zatím podle Arenbergera nejsou příliš vypovídající, protože do škol přicházely zdravé děti, s hodnocením je třeba počkat minimálně do konce příštího týdne. Antigenní testování dvakrát týdně a roušky i ve třídách byly podmínkou pro otevření škol.

Další harmonogram otevírání škol podle Babiše není jasný

Arenberger řekl, že je tlak na to, aby se do školek mohly k předškolákům vrátit i mladší děti a aby se obnovila praktická výuka na středních školách či omezila rotační výuka. Další harmonogram otevírání škol zatím ale podle Babiše není jasný.

Parametry pro rozvolňování kultury bude v dalších dnech ministr Arenberger projednávat s epidemiology a ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). Během května by se mohl uskutečnit pilotní projekt podle vzorů akcí, které se konaly v zahraničí. V Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je už připravený systém, kterým by lidé v budoucnu pomocí QR kódu mohli prokazovat například to, že jsou očkováni nebo mají negativní test na covid. Aplikace by pak mohla sloužit při vstupu na některé akce. Zatím ale Arenberger odmítl povolit úvodní koncert projektu Cesta ze tmy, který se měl konat příští týden v pražské Lucerně a který měl vyzkoušet možnost účasti publika na koncertě pod podmínkou absolvování PCR testu.

Kvůli covidu zůstávají dál uzavřeny kromě jiných kulturních institucí také hrady, zámky a další památky. Soud vyhověl správní žalobě organizace Kverulant.org proti rozhodnutí ministerstva vnitra, které mu původně neumožnilo v neděli uspořádat shromáždění na náměstí U svatého Jiří jako projev nesouhlasu s uzavřením historického sídla českých králů a prezidentů. Ministerstvo argumentovalo tím, že areál není veřejným prostranstvím. Po verdiktu soudu oznámilo, že spolek nemusí čekat na nové rozhodnutí úřadu a může shromáždění na Hradě uskutečnit. Prezidentská kancelář tvrdí, že Pražský hrad je uzavřen z důvodu vládního nařízení stejně jako ostatní hrady a zámky v Česku a nesouhlasí se záměrem aktivistů "učinit z Pražského hradu místo pro demonstrace".

Ministr zdravotnictví se chce pokusit i o rozšíření možností pro sportovní aktivity. "I když epidemiologové nám tvrdě radí, abychom to nedělali," dodal. Zástupci sportovních organizací ho chtějí na sobotním jednání požádat, aby venku mohlo společně trénovat až dvacet lidí. Nyní předepsané desetimetrové rozestupy mezi šesti sportujícími dvojicemi by se měly změnit na patnáct metrů čtverečních na osobu. Hodlají také jednat o postupném otevírání vnitřních sportovišť, zatím pro individuální sporty, jako jsou tenis či badminton.

Ve čtvrtek bylo v Česku očkováno proti covidu přes 68.000 lidí, což je nejvíce za jeden den od začátku vakcinace loni v prosinci. Přibylo dalších 3238 případů koronaviru, což je zhruba o třetinu méně než před týdnem a nejméně za všední den od začátku října. Snížily se i podíly počtu nakažených na počtu provedených testů, klesají také počty hospitalizovaných. S covidem nyní leží v nemocnicích méně než 5000 lidí, to je nejméně od Vánoc. Snižuje se dále rovněž tzv. reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie - nyní je 0,84. Číslo udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Pokud je nižší než jedna, znamená to, že epidemie zpomaluje.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 1 hodinou

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 2 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 6 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Spor o "sestřelený" bombardér: Letadlo útočilo na Dnipro a Kryvyj Rih, tvrdí Kyjev

Ukrajina tvrdí, že ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se v pátek zřítil na jihozápadě Ruska, údajně v noci na pátek provedl útok na ukrajinská města Dnipro a Kryvyj Rih.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy