Příjmy VZP se letos proti plánu snížily zatím jen mírně

Příjmy Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se v letošním roce proti plánu snížily zatím jen mírně. Za prvních sedm měsíců jsou proti původnímu očekávání nižší o dvě procenta. Klesly ale i náklady, a to kvůli koronavirovým omezením.

Všeobecná zdravotní pojišťovna
doporučujeme

Na tiskové konferenci po jednání správní rady VZP to řekl její ředitel Zdeněk Kabátek. Podle něj se pacienti do zdravotnických zařízení po epidemii vracejí. U VZP je zhruba 5,9 milionu obyvatel Česka.

"Situace VZP je v současné době stabilizovaná," uvedl místopředseda správní rady Jiří Běhounek (ČSSD).

Kvůli koronavirové nákaze a nařízeným omezením se péče v jarních měsících omezila. Odkládaly se naplánované operace a vyšetření. Nemocnice musely vyčlenit lůžka pro případné pacienty s covidem-19. Peníze navíc stálo testování. Výpadek příjmů za neprovedené zákroky i zvýšené výdaje jim má dorovnat kompenzační vyhláška. Nižší jsou i příjmy ze zdravotního pojištění. Řada podniků omezila provoz, pracovníci byli v karanténě či na ošetřovném. Stát ale zvýšil své platby za děti, důchodce či nezaměstnané.

Zůstatek na běžném účtu pojišťovny činil k 31. červenci 19,9 miliardy korun. Zatím se očekává, že by v základním fondu zdravotního pojištění mohlo být 1,6 miliardy. "Uvidíme, jak se bude vyvíjet výběr pojistného a čerpání nákladů na zdravotní péči," řekl Běhounek.

V nepříznivější situaci je komerční dceřiná společnost VZP. Proti plánu je získaná částka na cestovním pojištění o 45 procent nižší než za loňské období.

Podle původního plánu letos pojišťovna měla hospodařit se saldem 30 milionů korun. Příjmy měly činit 215,6 miliardy. Proti loňsku měly být zhruba o osm procent vyšší, tedy asi o 15,6 miliardy. Na pojistném se mělo vybrat 207,1 miliardy. Celkové výdaje se měly z loňských 206,6 miliardy zvednout na 215,6 miliardy. Náklady na zdravotní péči měly letos činit 207,4 miliardy, tedy o 20,3 miliardy víc než loni. Průměrné náklady na zdravotní služby na jednoho klienta činí 34.827 korun. Proti loňsku tak mají být zhruba o 3400 korun vyšší.

Pojišťovna nyní plán podle Kabátka aktualizuje a zapracovává do něj dopady kompenzační vyhlášky, které představují asi 4,8 miliardy navíc. Upravuje se i příjmová stránka. "Je důležité, jak se bude chovat ekonomika," uvedl ředitel VZP. Podle něj nyní výsledky zkreslují opatření proti krizi, třeba kurzarbeitová podpora. Masivní propad šéf pojišťovny ale neočekává.

Podle Kabátka se pacienti do zdravotnických zařízení vracejí. Náklady na péči ve specializovaných centrech se zvedly o 8,9 procenta. Očekávaný vyšší růst zbrzdila epidemie. Klientů přibylo o 15,5 procenta.

Správní rada dnes nepřijala návrh odměňování vedení. Podle Běhounka materiál dostala v neděli odpoledne. Aby se záměr projednal na příštím zasedání, musí se předložit do 15. září, podotkl místopředseda rady. Neupřesnil postup a termíny pro volbu ředitele VZP. Kabátkovi totiž na podzim končí funkční období.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ordinace praktiků se plní. Lékařů jsou na hraně svých možností, varuje…

26.09.2020 16:39 Roman Prymula (za ANO) vystřídal ve funkci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a s tím…

V náchodském babyboxu našli chlapečka, dostal jméno Ambrose

26.09.2020 14:44 Do babyboxu v Náchodě dnes někdo odložil novorozeného chlapce. Dostal jméno Ambrose. Zařízení je v…

Zavření škol by reprodukční číslo snížilo jen málo

26.09.2020 13:59 Uzavření středních škol a druhého stupně základních škol by vedlo pouze k malému poklesu…

Covid se v rodinách a práci šíří méně, zrychluje ve školách

26.09.2020 11:09 Podíl přenosu covidu-19 v rodině a v práci mezi červencem a srpnem klesl, vyplývá z dat Ústavu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama