Prioritou bude kromě covidu financování zdravotnictví, míní Vojtěch

Prioritou staronového ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bude kromě řešení epidemie covidu-19 připravovaná legislativa a financování zdravotnictví. Po převzetí jmenovacího dekretu na Pražském hradě to dnes řekl České televizi. Kvůli epidemii bude podle něj třeba se připravovat na podzimní období a návrat dětí do škol.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

"Ve Sněmovně je ještě celá řada zákonů, na kterých jsem pracoval jako ministr," uvedl. Poslanci projednávají například velkou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která mění například vstup nových léků do úhrady pojišťoven, zákon o návykových látkách, zavádějící nová pravidla pěstování léčebného konopí, či legislativu, která má nastavit jednotná pravidla pro elektronizaci zdravotnictví.

Zásadní bude podle něj také nastavení úhrad za zdravotní péči z veřejného zdravotního pojištění. "Musíme dokončit takzvanou kompenzační vyhlášku, kterou jsme vydali v loňském roce a teď ji budeme muset vydat znovu," řekl.

Vyhláškou ministerstvo pojišťovnám stanoví, jak mají nemocnicím a dalším poskytovatelům zdravotní péče platit za péči, které odvedli méně než bylo plánováno, nebo s ní měli kvůli epidemii vyšší náklady. Vyhláška zohledňuje také odměny zdravotníkům, kvůli kterým byl ale Vojtěch loni odbory kritizován. Podle něj odměny neměly být plošné.

Pracovat bude i na úhradové vyhlášce pro příští rok, jejíž parametry v současné době vznikají v dohodovacím řízení mezi pojišťovnami a zástupci segmentů péče. Bude podle Vojtěcha třeba řešit i další finanční zdroje. Jeho předchůdci Jan Blatný a Petr Arenberger (oba za ANO) mluvili o navyšování platby za státní pojištěnce ze státního rozpočtu, řádově ve stovkách korun měsíčně.

"Pro zdravotnictví teď nastává doba pomalého návratu ke standardní necovidové péči, ale musí být zajištěna stabilita a rozvoj pro všechny segmenty," dodal Vojtěch.

S prezidentem Milošem Zemanem dnes při převzetí jmenovacího dekretu debatoval hlavně o epidemii koronaviru a očkování. "Bavili jsme se o tom, že je nutné přimět i mladou generaci, aby se nechala očkovat," uvedl. Ruská vakcína Sputnik V podle něj už není téma. "Spíše budeme mít problém v tom, abychom vakcíny, které budeme mít, vyočkovali," dodal.

O budoucnosti svého předchůdce Arenbergera v čele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady mluvit nechtěl. "Já bych vyčkal na výsledky kontrol, které byly v nemocnici nařízeny, a pak bych dělal nějaké další závěry," dodal s tím, že nemocnici kontrolují ministerstva zdravotnictví a financí.

K personálním otázkám v úřadu uvedl, že zásadní změny neplánuje, ale některé nejbližší lidi si chce přivést. Nabídku od premiéra vést znovu resort zdravotnictví dostal minulý týden. "Bral jsem to jako nějakou alternativu. Nepočítal jsem s tím, že to takto dopadne," dodal. Podle něj by na chod úřadu mělo negativní efekt, kdyby přišel nový ministr neznalý jeho fungování.

O své budoucnosti jako velvyslance ve Finsku nechtěl dnes spekulovat. Platí podle něj ale, že nebude v podzimních volbách kandidovat do Sněmovny.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krev nepřestali lidé darovat ani při pandemii koronaviru, přibyli i dárci…

14.06.2021 12:30 Počet dárců krve v České republice je ještě dostačující na pokrytí potřeb nemocnic, chybí ale…

V neděli přibylo v Česku nejméně případů covidu za rok, klesl ale počet…

14.06.2021 09:48 Aktualizováno V neděli přibylo v Česku pouze 42 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejnižší denní…

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

13.06.2021 22:05 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Vakcína Pfizer pro děti by mohla být v Česku dostupná v září

13.06.2021 19:01 Aktualizováno Vakcína od firem Pfizer/BioNTech by od září mohla být k dispozici praktickým lékařům pro děti od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama