Případů může kvůli horníkům dál přibývat, očekává ministerstvo

Vyšší počet nových případů covid-19 může přibývat kvůli plošnému testování stovek horníků OKD na Karvinsku podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) i v dalších dnech. Řekl to na dotaz ČTK. V pondělí bylo 111 nových nakažených, což bylo nejvíc od 21. dubna, horníků bylo od víkendu 82. Nové případy přibývají podle ministra i v Praze, tam ale nejde o větší ohniska.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

"Zatím je záchyt asi 11 procent z testovaných, což není málo. Nemůžeme vyloučit, že ještě nějaký počet nakažených tam bude," řekl ministr k situaci v OKD. Podle něho jde o dobrou zprávu, protože nakažené se daří odhalovat, testují se i jejich příbuzní.

Firma OKD podle něj žádná speciální doporučení, jak do budoucna zabránit šíření nákazy, nedostala. "Probíhá to stejně jako ve všech podobných případech. Dochází tam k ohniskové dezinfekci, jsou přijímána režimová opatření v šatnách a podobně," uvedl.

Podle ministra je teď země ve fázi lokálních ohnisek. "Pokud by se objevovala, mohou místní krajské hygienické stanice nařídit opatření v daném regionu. Když nemáme plošný problém, nejsou třeba plošná opatření," dodal. V Praze se objevuje komunitní šíření, ale ne masové. Objevila se i ohniska, například několik nakažených dělníků na ubytovně nebo nakažené děti ve školce v Suchdole.

Problémem by podle ministra byly stovky nových případů v ČR. Epidemiologové po uvolňování opatření z 11. května očekávali, že denní nárůst nových případů může vzrůst nad sto.

Celkem se od začátku epidemie v Česku nakazilo k dnešnímu ránu 8594 lidí. Nejvíce potvrzených případů je v Praze, a to 1983. Více než 1000 nakažených hlásí rovněž Moravskoslezský a Středočeský kraj. V hlavním městě je i největší podíl případů nákazy na počet obyvatel. Na 100.000 obyvatel Prahy připadá více než 152 nakažených.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených koronavirem v Česku stoupl na 9134

28.05.2020 18:33 V Česku za dnešek přibylo zatím 48 případů covidu-19. Novým koronavirem, který nemoc způsobuje, se…

Nakažených v souvislosti s Darkovem přibylo, je jich 319

28.05.2020 17:31 V souvislosti s ohniskem covidu-19 v karvinském Dole Darkov společnosti OKD hygienici k dnešku…

Pravidla pro veletrhy by měla být do konce května, pořadatelé hlásí…

28.05.2020 16:32 Pravidla pro konání veletrhů by měla být na ministerstvu zdravotnictví (MZd) vypracována do konce…

Druhá vlna covidu-19? Piráti chtějí zavést čtyři stupně pandemické…

28.05.2020 14:11 Ministerstvo zdravotnictví by mělo podle Pirátů do konce června zpracovat systém pandemických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy