Nemocnice dostaly za úkol více testů na covid. Zatím neví, zdali to zvládnou

Českým nemocnicím a soukromým laboratořím momentálně nečiní problém dělat denně až 17 000 testů na covid-19. Jejich počet by se ale měl zvýšit na pětadvacet tisíc. Dosud není jasné, jak toho mají dosáhnout. Jde o plán, který je součástí přípravy státu na podzim, kdy se očekávává nástup běžných respiračních onemocnění, tedy nejen koronaviru.

Ilustrační foto
doporučujeme

Jinými slovy lze říct, že na podzim sehraje významnou roli obyčejná vatová tyčinka. Nebude-li v Česku dostatek testovacích sad, pak nedokáží laboratoře otestovat více lidí. 

Například Fakultní nemocnice Královské vinohrady disponuje 36 tisíci odběrových sad s životností omezenou do března příštího roku. "My jsme nikdy neměli úplný nedostatek, ale museli jsme se hodně otáčet, abychom měli vždy dostatek odběrových sad,“ nechal se v rozhovoru pro ČT24 slyšet ředitel nemocnice Petr Arenberger.

Náklady na jeden test činí osmdesát až pět set korun v závislosti na výrobci. Sady ale musí být kvalitní, protože jinak se může stát, že vata ze špičky zůstane hluboko v nose, nebo se během odběru zlomí špejle. To se zdravotní sestře Heleně Kačurové, která je touto prací pověřená už od jara, zatím ještě nestalo. 

"Měli jsme různé, většinou Čína a Korea. Ale v kvalitě se nezdál být při odběru rozdíl. Nevím, co potom v laboratoři při testování,“ vysvětlila.

Padesát tisíc korun denně za chemikálie

Resort zdravotnictví doufá, že ve srovnání s březnem bude testovacích sad dostatek. Sám pro to udělal vše, co je v jeho silách.

"Jistot je v životě velmi málo, ale snažili jsme se udělat všechno pro to, aby k té situaci opakovaně nedošlo,“ řekl vedoucí laboratorní skupiny ministerstva zdravotnictví Marián Hajdúch.

Nejedná se ale jenom o vatové tyčinky či zkumavky, jelikož laboratoře také hodně spotřebovávají reakční roztoky. "Spotřebujeme dvě celá balení reakčních směsí, což znamená ve výsledku zhruba 50 tisíc korun investice jen do chemikálií za den,“ vysvětlila vedoucí laboratoře FN Královské Vinohrady Nikol Matějíčková s poznámkou, že uvedená cena souhlasí se zpracováním dvou set vzorků.

Nouzový stav ukončil i centrální nákupy, proto si každá nemocnice musí zdravotnický materiál i chemikálie obstarávat na vlastní triko. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Respirátorů mají firmy dostatek. Testování zaměstnanců je zatím dobrovolné

01.03.2021 13:42 Firmy mají dostatek respirátorů třídy FFP2 pro své zaměstnance a nehlásí problémy s jejich…

Celníci zadržují společnosti 100 tisíc respirátorů

01.03.2021 12:54 Společnosti Podané ruce, která v Brně mimo jiné provozuje testovací centrum na výstavišti, podle…

Od rána se registrovalo k očkování už 100 tisíc lidí starších 70 let

01.03.2021 12:30 Aktualizováno K očkování proti nemoci covid-19 se po dnešním spuštění registračního systému zaregistrovalo 100…

Nová opatření nestačí, ukazují výpočty. Podle expertů epidemii nezkrotí

01.03.2021 12:07 V pátek schválená protiepidemická opatření nebudou pro výrazné zlepšení situace stačit, uvádí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama