Přísná opatření jsou třeba, ve skutečnosti je situace horší, než se jeví, říká expert

Zpřísnění opatření zavedených proti šíření koronvaviru bylo nutné. Tvrdí to Jan Konvalinka, biochemik z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, který upozorňuje, že zásadní problém spočítá v pacientech, kteří nemají příznaky.

Počet nově nakažených trhá v posledních dnech rekordy. Podle Konvalinky je ale situace horší, než jak se nyní jeví. V České televizi uvedl, že ve skutečnosti totiž nikdo neví, kolik je skutečně nakažených.

"Je zjevné, že se už nedokáže trasovat a že podíl pozitivních na celkovém počtu vyšetřených už letí někam ke třiceti procentům, což je nejvíc na světě," podotkl.

Problém spatřuje i v tom, že Česko patří mezi země, kde se testuje nejméně. Dokládá to právě vysoký počet pozitivních testů v poměru k celkovým testům. Zatímco Česko překračuje 20 %, Německo je kolem 4 %.

Viru je podle experta mezi lidmi příliš mnoho a je potřeba šlápnout na brzdu, aby se promoření obyvatelstva snížilo. Opatření proto považuje na nezbytně nutná.

"Kupodivu na jednom z předních míst je zavření škol. Přísný lockdown, zákaz, nebo velmi omezené vycházení, už se považuje za méně účinné opatření," uvedl.

Problém vidí i v tom, že covid, na rozdíl od chřipky, šíří bezpříznakoví pacienti. "Vy nemáte horečku, nekašlete, nemáte rýmu a přesto šíříte virus," varuje.

Následně může dojít k vážnému průběhu a hrozí i hospitalizace. Procento vážných následků i úmrtí je pak vyšší než u chřipky.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy