Pro styk s nakaženými koronavirem stačí většinou FFP2, říká ministerstvo

Pro kontakt zdravotníků s pacienty s nemocí COVID-19 stačí podle doporučení ministerstva zdravotnictví většinou respirátor střední třídy FFP2. Nejvyšší třída ochrany FFP3 je třeba při procedurách, kde vzniká aerosol, například při zavádění dýchací podpory. Měli by je používat také pracovníci infekčních klinik, urgentních příjmů nebo zdravotnické záchranné služby, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Zubním lékařům podle ministerstva stačí FFP2 doplněné štítem. Původně ale resort označoval i vrtání zubů za rizikovou činnost, při níž vzniká aerosol s kapénkami.

"Respirátory nebo polomasky na úrovni FFP3 je doporučováno používat také pracovníkům čističek odpadních vod, kteří se pohybují v blízkosti technologií provozu s výskytem vodních par," uvedlo ministerstvo v doporučení

Se stejným respirátorem mohou zdravotníci k více pacientům, pokud mají stejnou diagnózu. Nesmí ho ale mezitím sejmout, pomůcka nesmí být poničená či znečištěná. Pokud mají nemocnice možnost sterilizace pomůcek, může být respirátor FFP3 použitý až třikrát.

Respirátory FFP2 nebo srovnatelné čínské N95 jsou podle ministerstva vhodné pro ostatní zdravotníky - praktické lékaře, ambulantní specialisty nebo lékárníky. "Dále jsou tyto respirátory vhodné pro zdravotnický personál na odběrových místech a zubní lékaře, kteří by měli mít respirátory doplněny štítem.

Vhodné jsou podle doporučení také pro prodavače, řidiče MHD, hasiče, policisty nebo vojáky, kteří jsou v častém styku s veřejností. Sloužit by měly také v takzvaných čistých provozech v potravinářském průmyslu.

Veřejnosti včetně pracovníků v průmyslu nebo běžných potravinářských výrobách stačí podle ministerstva jednorázové nebo látkové roušky či respirátory třídy FFP1. U pomůcek s výdechovým ventilem ministerstvo upozorňuje, že je třeba je zalepit nebo zakrýt další rouškou.

Používání speciálních ochranných pomůcek na nesprávných místech může mít podle ministra za následek jejich nedostatek. "Současně je důležité klást důraz na správné nasazování a sundávání, včetně likvidace," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Roušku je podle doporučení třeba nasazovat tak, aby zakrývala ústa a nos. Uvázaná by měla být pevně, aby byla mezera mezi tváří a rouškou co nejmenší. "Přední části roušky se během nasazování a snímání nedotýkejte. Při snímání roušky se nedotýkejte přední části roušky, uvolněte ji vzadu za šňůry či gumičky a sejměte ji," uvedlo ministerstvo s tím, že po manipulaci s rouškou je třeba si umýt ruce. Za novou je třeba roušku vyměnit, když je vlhká.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V souvislosti s Dolem Darkov přibyli tři nakažení covidem-19

05.06.2020 17:13 V souvislosti s ohniskem nákazy covid-19 na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné přibyli od…

Covid-19 zaskočil epidemiology. Vyléčený pacient z Vysočiny je znovu…

05.06.2020 15:34 Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, který je po vyléčení z covidu-19 opět pozitivní.…

Testy na covid-19 už nejsou součástí předoperačních vyšetření, MZ upravilo…

05.06.2020 14:36 Testování na koronavirus už není vzhledem k současné epidemiologické situaci nezbytnou součástí…

Musíme vystrašit lidi, aby mysleli na prevenci rakoviny, tvrdí Babiš

05.06.2020 13:15 Aktualizováno Česká republika se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zaměří na prevenci rakoviny, lidi je podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy