Problém s čichem a chutí po covidu může trvat až dva roky. Lékaři doporučují půlroční trénink

Ztráta čichu a chuti není při onemocnění covidem-19 výjimečným příznakem. Podle studií jím naopak trpí většina nakažených a často se může jednat o jediný příznak. Proč vzniká je pro vědce záhadou, lékaři ale upozorňují, že tyto problémy mohou přetrvávat až dva roky.

Osmatřicetiletá Chandra Drewová z USA byla v dubnu pozitivně testována na nový typ koronaviru. S následky onemocnění se potýká dodnes. Trpí totiž poruchou čichu, parosmií.

Ta způsobila, že všechny vůně cítí zkresleně, a vše k čemu si přičichne je cítit hnilobným zápachem. Zpočátku trpěla úplnou ztrátou čichu, tedy jedním z příznaků nákazy. Čich se jí sice postupně vrátil, ale vše voní jinak, než si pamatovala. 

Kvůli následkům covidu se dosud nemůže pořádně najíst. Kdy problémy odezní netuší, a to ani lékaři. Nejde však o nijak ojedinělý případ. Většina nakažených o čich přijde, a u zhruba 7 procent lidí se objeví následné komplikace v podobě parosmie, kdy vše voní úplně jinak, než na co jsme zvyklí.

Jiří Ruprich z Centra zdraví, výživy a potravin při Státním zdravotním ústavu (SZÚ) upozorňuje, že zkreslení pachů není nijak neobvyklé. Existuje mnoho virů, které mohou způsobit ztrátu čichu, a to nejen koronavirů, ale i chřipkových virů a rhinovirů. 

"Ztráta čichu nebo anosmie je převládajícím příznakem přípravku Covid-19, který lze použít k diagnostice. Studie v Annals of Internal Medicine (2020) zjistila, že 86 % Covid-19 pozitivních pacientů zaznamenalo ztrátu zápachu. Většina lidí, kteří trpí náhlým nástupem anosmie z infekce SARS-CoV-2, rychle obnoví svůj pach. Většinou během čtyř týdnů u 89 % pacientů (JAMA, 2020). U zbývajících 10 procent však nadále docházelo ke ztrátě nebo zkreslení čichu," upozornil.

Proč k těmto komplikacím dochází ale zatím nikdo netuší. Vědci však na začátku pandemie zjistili, že virus se musí zachytit na dvou proteinech, ACE2 a TMPRSS2, které se nacházejí v mnoha částech těla, včetně nosu. Zdá se tedy, že koronavirus by mohl poškodit čichové neurony, které přenášejí informace o vůni z nosu do mozku. Je to ale zatím pouze teorie.

Buňky se však mohou regenerovat, tato regenerace ale podle SZÚ může trvat až dva roky a více. "Jakákoliv regenerace nervové tkáně v lidském těle je jedna z nejpomalejších regenerací, proto to všechno trvá velmi dlouho,“ tvrdí," uvádí lékař Jan Plzák.

Proces však lze urychlit, a to speciálním cvičením. "Čichový trénink je něco jako posilovna. Když dojde ke ztrátě čichu, tak je to něco podobného, jako když ztratím svalovou hmotu a musím chodit do posilovny a posilovat daný sval, aby nabyl svůj objem," řekl České televizi.

Nejúčinnější je podle něj čichání k esenci růže, eukalyptu, citronu a hřebíčku. Trénink by měl trvat půl roku dvakrát denně, pět minut ráno a pět minut večer.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

lékaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 40 minutami

před 41 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

ČT24 od května dostojí svému názvu a bude živě vysílat celý den

Česká televize chce, aby zpravodajský kanál ČT24 živě vysílal od května nepřetržitě celých 24 hodin denně. V současnosti má přestávku mezi půlnocí a šestou hodinou ráno. Radu ČT o tom ve středu informoval generální ředitel České televize Jan Souček.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy