První den s e-neschopenkou: Zákon jde tvrdě po lékařích, lidé jsou zmatení

Podle praktických lékařů by v případě e-neschopenky bylo lepší přechodné období, ve kterém by mohli fungování nového systému vyzkoušet. Podobně nebyli lékaři první rok pokutováni při zavádění e-receptů. ČTK to řekli zástupci Sdružení praktických lékařů (SPL). Za nevypisování neschopenek elektronicky hrozí pokuta 10.000 korun. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) budou pokutování ti, kdo budou novou povinnost ignorovat.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Ministryně věří tomu, že se díky úspoře času a papírů e-neschopenka stane "miláčkem lékařů". "Pokud člověk předtím vypisovat ručně pětidílnou papírovou neschopenku, tak se čas určitě ušetří," řekl ČTK praktický lékař Ivo Procházka, který je členem předsednictva SPL.

Několik hodin čekal na finální potvrzení České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), že byla neschopenka přijata, praktický lékař Jiří Bartoš. "Časem si to asi sedne, jak s e-receptem," řekl ČTK.

Systém podle lékařů reaguje poměrně rychle a funguje i propojení na registr občanů a firem. Drobné problémy ale lékaři zaznamenali. Podle Procházky například v několika případech nenaskočil automaticky při zadání údajů pacienta jeho zaměstnavatel.

Podle Bartoše zatím není jasné, jak bude fungovat předávání neschopenek pacientů mezi jednotlivými lékaři nebo prodlužování pracovních neschopností zahájených už v roce 2019.

Největší změna nastala pro nemocné. "Pacienti se téměř ve sto procentech divili, co mají dát zaměstnavateli, když jim tisknu jen jeden papír," uvedl Procházka. Lidé dostanou jen průkaz práce neschopného, dosud byla neschopenka pětidílná.

Nespokojenost s novým systémem vyjádřili praktičtí lékaři ze Zlínského kraje. Na protest budou dál vypisovat neschopenky na papíře, jen na novém tiskopise. Nový systém jim podle nich přinesl náklady, které jim nikdo neuhradí. SPL před spuštěním požadovalo, aby vypsání e-neschopenky měli uhrazeno. Resort zdravotnictví i sociální péče to ale odmítly.

E-neschopenku má využívat 22.000 zdravotnických zařízení. V systému jsou údaje 4,5 milionu zaměstnanců a 280.000 zaměstnavatelů. Systém stál 120 milionů korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový mobilní operátor v ČR? Vláda by mohla v pondělí jednat o aukci

25.01.2020 17:00 Vláda by na pondělním zasedání mohla podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla…

Nový e-shop pro dálniční známky? Programátoři jedou naplno, hotovo má být…

25.01.2020 12:14 Práce na novém IT systému k elektronickým dálničním známkám, kterých se v rámci veřejného…

Agentura Fitch potvrdila rating ČR. Jak si letos povede ekonomika?

25.01.2020 08:01 Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České…

Letecké spoje do Číny fungují beze změn, prodejci nabízejí storna

24.01.2020 16:20 Letečtí dopravci a prodejci letenek začali kvůli výskytu koronaviru v Číně nabízet bezplatné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama