Do Česka dorazí Regeneron, léků na covid-19 bude dost na tři měsíce

Do Česka dorazí v příštích dnech 12.000 dávek protilátkového léku na covid-19 od firmy Regeneron. Dodávka s lékem vyjede v neděli ze Švýcarska. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V ČR už je 3000 dávek podobného léku od firmy Eli Lilly, dohromady tak bude mít země podle Blatného zásobu těchto léků na tři měsíce.

Jan Blatný
doporučujeme

Česko už ale nebude objednávat další dávky léku od Eli Lilly. Deník N s odkazem na vyjádření ministerstva uvedl, že má horší výsledky něž lék od Regeneronu.

V současnosti do nemocnic kvůli covidu-19 denně míří kolem 600 pacientů. Pokud by zhruba čtvrtina z nich potřebovala některý z těchto léků, zásoba, kterou bude Česko od příštího týdne mít, bude podle Blatného stačit na 100 dní, tedy zhruba tři měsíce.

Ministerstvo podle Deníku N původně dohodlo nákup 12.400 ampulí léku bamlanivimab od Eli Lilly, ale nakonec využije jen čtvrtinu objednaného množství. "Léčivý přípravek bamlanivimab má horší výsledky než kombinované preparáty, proto se jako další dávka monoklonálních protilátek objednal REGN-COV2 (od firmy Regeneron, pozn. red.)," cituje server mluvčí ministerstva zdravotnictví Barboru Peterovou. Dosud dodané léky se podle Peterové využijí a poté se bude preferovat léčivo od Regeneronu, kterým se na podzim léčil i tehdejší americký prezident Donald Trump.

Oba léky obsahují takzvané monoklonální protilátky, které znemožňují viru vstup do buněk, čímž napodobují činnost imunitního systému, a zmenšují rozsah poškození plicní tkáně. Lék od Eli Lilly obsahuje jednu léčivou látku, lék od Regeneronu je kombinací dvou látek kasirivimab a imdevimab.

Použití obou neregistrovaných léků v rámci experimentální léčby ministerstvo už dříve povolilo. Jsou určeny především pro pacienty, kteří jsou krátce po pozitivním testu na koronavirus, jejich stav zatím nevyžaduje hospitalizaci, ale mají vysoké riziko zhoršení zdravotního stavu. Může jít mimo jiné o pacienty po transplantaci, s onkologickým, hemato-onkologickým či autoimunitním neurologickým onemocněním, s cukrovkou prvního typu nebo lidi s vysokou obezitou. Podle Blatného byla sjednocena pravidla pro použití obou léků.

Léky se podávají infuzí, jsou proto distribuovány do nemocnic. Pokud praktický lékař u svého pacienta vyhodnotí, že by pro něj lék měl přínos, může ho do nemocnice podle Blatného odeslat.

Lék bamlanivimab od firmy Eli Lilly se dováží do Fakultní Thomayerovy nemocnice, odtud se distribuuje dál. Distribuci léčiva od firmy Regeneron bude v Česku zajišťovat firma Roche a bude jej rozvážet podle pokynů fakultních nemocnic v pražském Motole a v Brně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 12:22 Aktualizováno pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Lockdown naučil dospívající vařit, cítí se samostatnější než před epidemií

13.04.2021 09:42 Více než polovina dospívajících Čechů ve věku od 12 do 17 let se cítí být samostatnější, než si o…

V Česku zemřelo přes 28.000 nakažených, za pondělí dalších 3843 případů

13.04.2021 09:04 Počet úmrtí s nemocí covid-19 v ČR překročil 28.000. K pondělku s onemocněním zemřelo 28.038 lidí,…

Nouzový stav v Česku skončil, přibylo méně než 1000 nakažených

12.04.2021 22:17 Aktualizováno Ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama