Prymula chce působit i v akademické sféře. Promluvil o kandidatuře na prezidenta

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který přechází na konci května do nové funkce zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví na úřad vlády, chce zároveň působit v akademické sféře. Politické ambice v dnešním rozhovoru pro CNN Prima News vyloučil, neplánuje vstoupit do politické strany ani kandidovat na prezidenta.

"Celý život jsem dělal vědu, byl jsem v akademickém sektoru. Pozice, kterou mi pan premiér nabídnul, mě zaujala, protože si myslím, že tam mám co přinést," řekl Prymula. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek novinářům řekl, že místo zmocněnce bude hůře placené než místo ministerského náměstka.

"Na úřadě vlády ani lépe placená místa nejsou. Vedle toho budu vyvíjet akademickou činnost," řekl k tomu Prymula. Zřejmě si tak podle svých slov nepohorší o tolik. Prymula je od roku 2007 profesorem v oboru hygieny, epidemiologie a preventivního lékařství, nyní je i předsedou České vakcinologické společnosti.

Prymula měl ministerstvo opustit už v březnu, protože mu ani po roce nebyla vydána bezpečnostní prověrka. Kvůli pandemii covidu-19 zůstal, přesvědčil ho Babiš. S ním teď své další působení řešil na místo svého přímého nadřízeného, ministra Adama Vojtěcha (za ANO). Ministr novinářům v minulých dnech řekl, že mu vadí, že to s ním náměstek neprobral a vše se dozvídá z médií.

Podle Prymuly je limit na vydání prověrky 70 dní, on nemá výsledek ani za více než rok. "Do roku 2016 jsem měl 15 let prověrku na T," řekl Prymula. Stupeň T, tedy tajné, je vyšší než důvěrné, který požadoval Vojtěch. Národní bezpečnostní úřad podle Prymuly prověřuje kauzy, o kterých v souvislosti s ním média v minulosti psala. Podle Prymuly jde například o údajný střet zájmů, který ho stál místo ředitele Fakultní nemocnice v Hradci Králové, a projekt Centra tradiční čínské medicíny. "Byl to projekt, který byl v té době vládním projektem. Schválila ho vláda i Parlament," řekl k tomu Prymula.

Politické ambice v minulosti vyloučil a podle jeho dnešního vyjádření to trvá. "Snažím se působit odborně, o politiku se nezajímám. Do žádné politické strany nevstoupím," doplnil. Odmítl spekulace, že ho má na pozici zmocněnce premiér "v zásobě", pokud by odvolal ministra Vojtěcha. "O tom s panem premiérem nikdy diskuse nebyla, považuji to za nerealistické," řekl.

Před šesti lety chtěla sociální demokracie vyslat Prymulu do senátních voleb v obvodu Hradec Králové. Prymula, který tehdy vedl tamní fakultní nemocnici, ale nabídku odmítl s odůvodněním, že kandidaturu už slíbil straně SPOZ. Nakonec si Prymula kandidaturu za zemanovce rozmyslel a oznámil, že do politiky nevstoupí.

Po vypuknutí epidemie v Česku Prymula řídil Ústřední krizový štáb, od konce března stojí v čele Centrálního řídícího týmu covid-19, který má na starosti projekt chytré karantény, kapacity nemocnic, laboratoří či testování nakažených. Od 25. května ale projekt přechází z armády pod ministerstvo zdravotnictví.

Prymula se jako lékař věnoval imunizaci, podílel se na vývoji či studiu vakcín proti pneumokoku, rotavirům, spalničkám, příušnicím, zarděnkám nebo lidským papilomavirům. V minulosti učil na katedře epidemiologie Vojenské lékařské akademie JEP, kde byl následně i prorektorem a rektorem. Po změnách v systému vojenských vysokých škol se stal děkanem Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové.

Související

Více souvisejících

Roman Prymula (epidemiolog)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy