Prymula očekává zhoršení situace. Kdy podle něj odložíme roušky?

Nárůst počtu nakažených v Praze tvoří v poměru ke zbytku republiky asi čtvrtinu a zatím se nezdá, že by se situace mohla významně změnit. Podle člena vládní rady pro zdravotní rizika Romana Prymuly se situace jen tak nezlepší, naopak se může zhoršovat, a roušky proto během příštích měsíců zřejmě nesundáme.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

Od středy začnou platit v Praze přísnější opatření, bude například nutné nosit ochranu obličeje v nákupních centrech nebo obchodech. Hygienici si od toho slibují zpomalení šíření nákazy.

"Musí tam asi být pomalý náběh, aby si občané zvykli," řekl podle České televize pražský radní pro školství Vít Šimral. "Zcela důvěřuji tomu, že paní doktorka Jágrová ví, co dělá. Dokáže si spočítat, kolik dní ještě máme na to, abychom něco nepropásli," dodal.

Prymula očekává, že se i přesto bude situace dále zhoršovat. Například proto, že se ještě v číslech neprojevil návrat dětí do škol, což by se mohlo brzy změnit.

"Pokud se situace bude zhoršovat, a dá se předpokládat, že celý systém by se utužoval, že by bylo nařízení roušek pro žáky i ve třídě," upozornil.

Nynější prudký růst počtu infikovaných považuje za důsledek toho, že došlo k rozsáhlému uvolnění původních restrikcí.

"Nebyla tady dodržována naprosto elemantární pravidla, opatření se rozvolnila do podoby, kdy přestala mít jakýkoli efekt na virus. Epidemiologie funguje," uvedl podle České televize.

Výrazné zlepšení situace ale před koncem roku neočekává. Stejně jako ministr zdravotnictví Adam Vojtěch je i on přesvědčen, že roušky zůstanou povinné nejméně do zimy.

"Musíme vydržet do doby, než tady bude vakcína, než dojde v populaci k poklesu. Nemyslím si, že k odložení dojde do Vánoc, myslím si, že to bude i na počátku příštího roku," řekl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymula vyhlásil další opatření proti covidu

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Počet diváků na venkovních sportovních a kulturních akcích se od čtvrtka omezí na 2000, na…

V Praze padl další rekord, dnes přibylo téměř 500 nakažených

23.09.2020 18:49 V Praze přibylo od úterního podvečera rekordních 489 potvrzených případů nemoci covid-19. Od…

Čeští vědci mají prototyp očkovací látky proti covidu, výsledky posoudí…

23.09.2020 16:41 Aktualizováno Čeští vědci úspěšně dokončili první fázi vývoje vakcíny proti novému typu koronaviru. Prototyp…

Covidový semafor nemá podle Prymuly smysl. Do dvou týdnů bude jednobarevný

23.09.2020 16:32 Mapa hodnotící regiony podle rizika nákazy novým typem kornaviru bude podle ministra zdravotnictví…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama